Kategorie

Jak systemowo rozwiązać problem z chwastami?

2018-04-26
Właściciele upraw i wielbiciele ogrodów coraz częściej rozglądają się za alternatywnymi metodami usuwania chwastów. Długie godziny spędzone na plewieniu ogrodu i ciągłe doglądanie roślin potrafi stać się dla niektórych utrapieniem. Efektywnym sposobem na pozbycie się raz na zawsze chwastów z upraw jest zastosowanie maty ściółkującej. Wiele osób spotyka się w tym miejscu z dylematem – wybrać agrotkaninę czy agrowłókninę? W artykule opowiemy o różnicach między agrotkaniną i agrowłókniną oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie – co wybrać?

Główne różnice między agrowłókniną i agrotkaniną?

Agrowłóknina jest to materiał wykonany z włókien polipropylenowych. W przeciwieństwie do agrotkaniny, która również często nazywana jest matą ściółkującą lub matą szkółkarską, posiada nieregularny splot i charakterystyczne tłoczenia na swojej powierzchni. Agrotkanina natomiast jest wykonywana z tworzywa sztucznego o splocie dzianinowym lub tkaninowym. Agrowłóknina znajduje zastosowanie nie tylko w ściółkowaniu gleby, ale głównie służy do tworzenia otulin roślin chroniących przed przymrozkami lub pozwalających na bezpieczne przezimowanie.
Główne różnice między agrowłókniną i agrotkaniną

Zadaniem agrotkaniny jest głównie ochrona upraw przed chwastami. Ze względu na to, że producenci często stosują w swoich produktach zamiennie określenie agrowłóknina i agrotkanina warto zwrócić uwagę na dane techniczne materiału i samemu zdecydować o jej celu. Głównym wyróżnikiem, oprócz splotu, jest gramatura materiału. Znacznie wytrzymalsza mata ściółkująca jest dostępna w gramaturze od 50 g/m2 do 130 g/m2, podczas gdy gramatura włókniny mieści się w zakresie od 17 g/m2 do 30 g/m2 w przypadku osłon i od 50 g/m2 do 100 g/m2 – dla włókniny ściółkującej. Oznacza to, że maty szkółkarskie są wytrzymalsze i mniej podatne na rozerwanie niż włókniny. Ważnym kryterium stanowiącym o wyborze spośród dwóch rodzajów materiałów jest ich cena. Agrotkanina jest wyraźnie droższa od agrowłókniny.

Kiedy wybrać agrotkaninę, a kiedy agrowłókninę?

Jak można szybko zauważyć, oba materiały mają ze sobą wiele wspólnego – ten sam materiał wykonania, podobne gramatury (w przypadku mat ściółkujących) oraz ten sam sposób kotwiczenia.

W momencie, gdy poszukiwany jest materiał osłonowy do okrycia roślin, należy wybrać agrowłókninę, która zapewni odpowiednie warunki i nie zniszczy obiektu. Problem pojawia się w momencie, gdy poszukiwana jest mata do ściółkowania gleby. Mimo wielu podobieństw materiały te znajdą zastosowanie przy nieco innych warunkach.

Ze względu na splot i elastyczność agrowłókniny lepiej spisze się ona na nierównym terenie oraz skarpach. Charakterystyczna struktura materiału ograniczy obsuwanie się kory czy żwiru. Agrotkanina nie daje się aż tak wygodnie formować i ma nieco inną fakturę, przez co nie spiszę się tak dobrze jako materiał pod spód. Gdy materiałem wierzchnim ma być grys, warto rozważyć wybór agrotkaniny, która nie podda się tak łatwo ostrym krawędziom materiału, jak włóknina.
Kiedy wybrać agrotkaninę, a kiedy agrowłókninę

Pod kątem przepuszczalności wody lepiej spisuję się agrotkanina, ale włóknina wolniej odparowuje wodę. W tym aspekcie oba materiały można postawić obok siebie. Gospodarka wodna zarówno w jednym, jak i drugim przypadku stoi na odpowiednim poziomie.

W aspekcie ochrony przed chwastami ciężko jest stwierdzić wyższość jednego materiału nad drugim. Agrotkanina ze względu na swoją wysoką wytrzymałość nie pozwala na przedostanie się chwastów, natomiast gęste usieciowanie struktury włókniny utrudnia przedzieranie się niechcianych roślin na powierzchnie.

Oprócz aspektów technicznych warto zwrócić uwagę na poprawność montażu obu rodzajów materiałów. Staranne przygotowanie gruntu i dokładne przytwierdzenie mat do gruntu stanowi o skuteczności materiałów.
pixel