Kategorie

Kora drzewna

( ilość produktów: 23 )

Kora drzewna jest niezbędnym elementem ochrony roślin przed promieniowaniem UV, a także nadmiernym wysychaniem gleby, które prowadzi również do przesychania korzeni. Dlatego jest bardzo ceniona zarówno przez ogrodników amatorów, jak i profesjonalistów. Wśród szerokiej oferty sklepu euroogrod.com.pl znajdą Państwo zarówno korę sosnową, jak i olchową, a także zrębki kory drzew iglastych, które mają walory nie tylko ochronne ale również dekoracyjne.


Kora ogrodowa może charakteryzować się różnym stopniem rozkładu. Kiedy zależy nam na wolnym procesie, warto wybierać olchową korę drzewną, której proces rozkładu jest wolniejszy niż w przypadku kory sosnowej. Jest to o tyle ważne, że wraz z tym procesem następuje również przenikanie do gleby polifenoli i garbników, spowalniających rozwój roślin. Dlatego przy zastosowaniu kory ogrodowej bezwzględnie trzeba pamiętać także o odpowiednim nawożeniu. Warto również odczekać kilka tygodni pomiędzy nawożeniem i ściółkowaniem, jeśli kora ma służyć nie tylko celom dekoracyjnym ale również ochronie przed nadmiernym wypłukiwaniem substancji odżywczych. Jej zastosowanie polecane jest na wszystkich rodzajach gleb, przy czym w szczególności na tych, które są naturalnie ubogie w substancje odżywcze, jak piaszczyste i trzeba chronić je przed utratą substancji odżywczych po rekultywacji i nawożeniu. Korę drzewną warto stosować również na glebach bogatych w makroskładniki, jak potas i fosfor, gdzie z kolei chroni przed szybkim odparowywaniem wody z gleby. Taka ochrona przyda się w przypadku upraw na glebach piaszczysto-gliniastych.


W przypadku dobierania kory drzewnej do osłony upraw, istotne jest również zwrócenie uwagi na to jakiego rodzaju rośliny chce się hodować. Kora drzewna z sosny, a także innych drzew iglastych doskonale nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych. Dobrym wyborem może być kora ogrodowa producenta Kronen. Utrzymuje odpowiednie warunki dla rozwoju roślin takich jak hortensje, czy rododendrony. Korę można wysypywać również pomiędzy rabatami. Ma szczególne znaczenie nie tylko dla ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak długo utrzymujące się susze, gradobicia, ulewne deszcze, czy przymrozki w czasie zimy, ale również dla zapobiegania zarastania rabat chwastami. Szczególnie dobrze sprawdza się w zestawieniu z agrotkaniną, a dodatkowo zwiększa estetykę takiej uprawy. Z kolei w przypadku roślin zasadolubnych, do których należą np. niektóre gatunki drzewa i krzewów owocowych, np. jabłonie, również warto stosować okrywę z kory drzewnej. Jednak w tym przypadku sprawdzi się kora olchowa, bądź z innych drzew liściastych, np. producenta Wokas. Warto pamiętać, by tuż po zimie, gdy korę stosuje się jako zimową okrywę, zastosować nawozy azotowe, gdyż gleba staje się uboższa w ten pierwiastek, który pozyskiwany jest również przez korę i potrzebny jest jej do rozkładu.


Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej grubości kory. Zbyt lekka może zostać rozwiana przez wiatr. Dlatego drobna kora polecana jest raczej w miejscach osłoniętych lub do uprawy w donicach na tarasie. W ofercie sklepu euroogrod.com.pl znajdą Państwo również korę o średniej grubości, która doskonale nadaje się na rabaty. Najgrubsza kora drzewna rekomendowana jest do osłony drzew i krzewów ozdobnych i owocowych, dobrana w zależności od preferencji roślin. Zamiast tradycyjnej kory można stosować również taką w formie zrębków, które posiadają znakomite walory estetyczne. Mogą Państwo wybierać różne kolory, np. brązowe, żółte, czerwone czy pomarańczowe, które sprawdzą się również jako dekoracja ścieżek czy skalniaków. Można z nich tworzyć efektowne wzory. Oczywiście niezależnie od tego czy korę stosuje się jedynie w celach dekoracyjnych, czy także ochrony roślin konieczne jest wysypanie odpowiedniej grubości. Warstwa ok. 6-7 centymetrowa powinna spokojnie wystarczyć. W przypadku upraw korę należy uzupełniać jesienią, aby stanowiła optymalną ochronę przed mrozem. Dzięki temu, po okresie zimowania, rośliny mogą doskonale się rozwijać, kwitnąć i owocować.

pixel