Kategorie

Nawozy do trawników

( ilość produktów: 23 )

Nawozy do trawników są konieczne, aby utrzymać już wyrośnięty trawnik w dobrej kondycji, a dopiero co posianemu pomóc w zdrowym i szybszym wzrastaniu bez chwastów i mchu. Oczywiście konieczna jest podstawowa wiedza w zakresie doboru nawozu do określonego trawnika. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo bardzo duży wybór nawozów, które pozwolą pozbyć się problemu mchu, np. przy użyciu nawozu Agrecol, zżółkniętej trawy, chwastów, a także jej zbyt szybkiego lub zbyt wolnego wzrostu.

Dlaczego nawożenie jest bardzo istotne?

Wiele osób regularnie kosi i podlewa trawnik, a mimo to zmaga się z tym, że nie jest tak zielony jak u sąsiada lub trawa bardzo szybko zaczyna żółknąć. Może być to związanie zarówno z nie nawożeniem trawnika, jak i jego przenawożeniem. Kluczem do wybrania odpowiedniej mieszanki mikro i makroelementów jest dobór nawozów przeznaczonych na określone pory roku, a także wapniowanie, jeśli jest ono konieczne. Nie ma tutaj dobrych wymówek, dotyczących braku czasu, zwłaszcza, że wielu producentów proponuje Państwu nawozy długodziałające, które wystarczają na cały okres wegetacyjny. Można tu wspomnieć choćby nawozy w granulacie Biopon, czy Barenburg.

Jakie nawozy do trawnika wybrać na wiosnę, a jakie na jesień?

Wiosną, po zimie, trawa wymaga regeneracji, aby pięknie, bez widocznych prześwitów zazieleniła się już w kwietniu. Nawozy wiosenne stosuje się właśnie w marcu i na początku kwietnia, kiedy trawa rozpoczyna okres wegetacyjny. Wybierając taki nawóz trzeba skorzystać z siewnika, aby równomiernie go rozprowadzić. Można skorzystać również z regeneracyjnych nawozów do trawników w płynie, które są szybciej absorbowane przez system korzeniowy. Trudniej w tym wypadku również o przenawożenie. Niezależnie od wybranego nawozu na wiosnę istotne jest, by zawierał odpowiednią ilość azotu, który odpowiada za wzrost trawy, a także jej zielony kolor. Ważna jest również obecność pozostałych substancji odżywczych, takich jak: fosfor, potas, magnez, mangan i żelazo. Jeśli dopiero sieje się trawę, warto wybrać nawozy do siewu, które oferuje np. producent Substral. One również zawierają potrzebną dawkę azotu. Trzeba pamiętać, by nawożenia nie wykonywać w zbyt suche i wietrzne dni, aby było skuteczne i nawóz do trawników mógł wniknąć w lekko wilgotną ziemię. Jesienią warto pamiętać, by stosować nawóz, który będzie wzmacniał darń przed zimą i zapewni jej odporność na zimno, wiatr, a także choroby. Dobrze, by zawierał dużą ilość wzmacniającego potasu, a nie zawierał azotu, powodującego wzrost trawy.

Problemy z trawą – jak sobie poradzić z mchem i chwastami?

Jest szereg problemów, jakie można mieć z trawnikiem i z pewnością niektórych z nich już Państwo doświadczyli. Najczęstszym jest zachwaszczenie. Dlatego jednym z nawozów, który również zawiera wszystkie cenne składniki odżywcze, jaki warto stosować, jest nawóz na chwasty. Jeśli występuje problem z chwastami, pomimo pielenia, to wiosną warto zastosować właśnie taki nawóz, np. producenta Target. Dzięki sporej zawartości siarki i mniejszej zawartości azotu zapewnia spowolnienie wzrostu chwastów. Innym problemem z jakim można się spotkać jest żółknięcie trawy. Ono może być z kolei spowodowane niedoborem żelaza, które niezbędne jest do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych przez trawy w czasie procesu fotosyntezy. Stąd warto ten składnik uzupełnić stosując odpowiedni nawóz do trawników, np. producenta Zielony Dom. Stosowanie oprysków pozwala wykonać nawożenie całego trawnika w bardzo krótkim czasie. Świetnie sprawdza się zarówno na żółte lub brązowe plamy na trawniku, jak i mech, psujący jego estetykę.

Ostatnią ważną kwestią, która mogłaby właściwie pojawić się jako pierwsza jest wapniowanie trawnika. Nie wykonuje się go zawsze. Potrzebne jest jedynie wtedy, gdy gleba, na której chce się posadzić trawę ma zbyt kwaśny odczyn. Oczywiście wapno na trawnik stosuje się kilka tygodni przed nawożeniem w lutym lub na początku marca, kiedy tylko zejdą pierwsze śniegi. Koniecznie jednak najpierw trzeba sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest poniżej 6 PH, to trzeba koniecznie zastosować wapno nawozowe. W ofercie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo szeroki wybór wapna ogrodniczego różnych producentów. Wapno do ogrodu pozwala uzyskać odczyn gleby 6-7 PH, optymalny dla jej wzrostu.

pixel