Kategorie

Żurawki (Heuchera)

( ilość produktów: 4 )

Żurawki Heuchera to byliny, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. W ofercie sklepu EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo różne odmiany żurawki, dzięki której można stworzyć różnobarwny wiecznie zielony lub kolorowy ogród. Żurawka o liściach bordowych doskonale skomponuje się z tą samą rośliną o zielonych liściach. W bardzo kolorowych ogrodach, gdzie chętnie sadzi się rośliny cebulowe sprawdzą się żurawka Heuchera bursztynowa i czerwona.

Jakie zalety niesie ze sobą posadzenie żurawki w ogrodzie? Przede wszystkim żurawka to bylina, która nie ma dużych wymagań. Należy jej jedynie zapewnić odpowiednie stanowisko, najlepiej w półcieniu. Zatem dobrym miejscem na jej posadzenie będzie zacieniony skalniak bądź rabaty. Ładnie będzie się również prezentować u podnóża drzewa, które zapewni jej odpowiedni cień. Żurawki Heuchera nie trzeba podlewać, o ile nie będzie rosła w zbyt nasłonecznionym miejscu. Poza sercowatymi barwnymi liśćmi ma również do zaoferowania wiechowate kwiatostany, które zdobią rabaty i skalniaki w czerwcu i lipcu, kołysząc się na wietrze, gdyż są bardzo wiotkie. Kwiaty żurawki świetnie nadają się również do wiosennych i letnich bukietów.

Żurawka to roślina zimozielona, co oznacza, że nie zrzuca na zimę liści i jest dosyć odporna na mróz. W regionach, gdzie zimy są wyjątkowo srogie można pokusić się o jej okrycie agrowłókniną lub korą drzewną. Sprawdza się w zestawieniu z roślinami, które szybko przekwitają i cieszą oczy jedynie przez krótki czas. Tak jest np. w przypadku tulipanów czy krokusów, które bardzo lubią towarzystwo bylin i świetnie można je skomponować z żurawką w swoim ogrodzie.

Przed posadzeniem żurawki warto sprawdzić odczyn gleby, a także jej strukturę. Żurawki Heuchera lubią żyzną, próchniczą glebę o odczynie obojętnym, dlatego jeśli odczyn jest poniżej 6 PH, warto wcześniej zastosować wapno do odkwaszenia gleby. W okresie długotrwałej suszy można żurawkę podlewać, jednak nie należy z tym przesadzać, zwłaszcza, jeśli znajduje się w odpowiednio zacienionym miejscu, gdzie wilgoć dłużej utrzymuje się w glebie. Sadzonki żurawki warto sadzić w donicach, dzięki temu korzenie rośliny są lepiej chronione przed utratą wilgoci. Choć żurawka jest byliną wielosezonową, to jednak po kilku sezonach warto ją przesadzić w inne miejsce. Długotrwałe pozostawienie jej na tym samym stanowisku powoduje, że liście zaczynają usychać od środka, a bylina wyraźnie się przerzedza. Stąd, jeśli chce się jej zapewnić optymalny wzrost, dobrze jest ją przesadzać. Tu przyda się system sadzenia w doniczkach, gdyż znacznie przyspieszy to cały proces. Gleba powinna być przekopana na głębokości 30 cm. Sadzenie w donicach ma jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie w okresach srogich zim korzenie nie przymarzają, a roślina jest również bardziej odporna na choroby dzięki takiej dodatkowej ochronie.

Żurawka dorasta do wysokości 40 cm, zatem jest niewielka i doskonale sprawdza się wśród kwiatów, nie zagłuszając aranżacji ogrodu, mimo że rośnie w zwartych kępach. Dla ciemniejszych odmian żurawki Heuchera, takich jak Red Spangles czy Can Can, warto wybrać stanowiska bardziej zaciemnione. Z kolei dla tych o jaśniejszych liściach odpowiednie może być miejsce w przejściowym słońcu. Przy pielęgnacji żurawki warto jeszcze pamiętać o jej przycinaniu na wiosnę, przed okresem wegetacji. Usunięcie starych pędów i zrobienie miejsca na nowe pozwala utrzymywać rabaty w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

Żurawka ogrodowa dobrze wyglądać będzie w towarzystwie trawy ozdobnej. Warto dobrać kilka odmian żurawki i stworzyć kolorowy dywan dużych i efektownych liści. Pomiędzy kępami żurawki okazale prezentować się będą tulipany, a także hiacynty, dalie czy frezje. Można również wybrać inne rośliny, które dobrze czują się w półcieniu, a dodatkowo preferują obojętny odczyn gleby. Wtedy, kiedy inne kwiaty będą przekwitać liście żurawki będą nadal pięknie się prezentować i niwelować braki np. roślin cebulowych. Dzięki niej ogród, niezależnie od pory roku, z pewnością nie będzie nudny. Najlepszej jakości, wyselekcjonowane sadzonki żurawki Heuchera mogą Państwo zakupić w sklepie EUROOGROD.COM.PL.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel