Kategorie

Torf ogrodniczy, kwaśny i odkwaszony

( ilość produktów: 21 )

Torf ogrodniczy jest tak ważny dla podłoża, w którym rozwijają się rośliny, jak kolagen dla skóry. Analogia dotyczy tutaj również utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia, które jest głównym zadaniem, jakie posiada torf dodany do ziemi przeznaczonej pod uprawę roślin ogrodowych. W ofercie sklepu euroogrod.com.pl znajdą Państwo zarówno torf kwaśny, który można dodać do ziemi o innym odczynie, kiedy chce się uprawiać rośliny kwasolubne, a także torf odkwaszany, producenta Wokas, który najlepiej nadaje się do roślin ozdobnych.


Kiedy planuje się posianie trawnika, warto wzbogacić ziemię o torf ogrodniczy. Dzięki temu będzie bardziej luźna i lepiej wchłonie potrzebną dawkę składników odżywczych. Podłoża ogrodnicze zwykle składają się z mieszanki torfu wysokiego i niskiego. Odpowiednie skomponowanie tych dwóch rodzajów torfu pozwala nadać ziemi odczyn bardziej kwaśny. Skały osadowe, składające się ze szczątków roślin, pozyskiwane z miejsc, gdzie zalegała woda uboga w składniki odżywcze, tworzą torf wysoki. Natomiast w dolinach rzecznych i na terenach zalewowych zbierany jest tzw. torf niski, który z kolei bogaty jest w mikro i makroelementy. Chcąc użyźnić piaszczystą glebę warto dodać do niej właśnie torf niski. Po takim zabiegu nie będzie problemu z tym, że trawa od razu po wykiełkowaniu zacznie żółknąć, ze względu na zbyt suche i ubogie w składniki odżywcze podłoże. Z kolei do gleb, które są bardziej żyzne i bogate w związki fosforu, potasu czy azotu odpowiedni będzie utrzymujący poziom nawodnienia torf wysoki, który koniecznie musi być wymieszany z ziemią, aby zbyt szybko nie wysychał. Chcąc uprawiać rośliny kwasolubne, warto wybrać wysokiej jakości torf kwaśny producenta Kronen.


Torf kwaśny może stanowić dobrą izolację termiczną. Warto w przypadku krzewów i drzew ozdobnych, a także rabat stosować go jako okrywę na zimę. Można również wymieszać torf z warstwą kory, co daje jeszcze lepsze rezultaty. Dzięki temu wiele roślin, które źle znoszą przymrozki może przetrwać zimę, a wiosną rozwijać się i znów pięknie zakwitnąć.


Można zauważyć, że torf ogrodniczy bardzo dobrze wpływa na każdy rodzaj gleby, gdyż tą luźniejszą spulchnia, zatrzymując w niej potrzebne mikro i makroskładniki, a w przypadku bardziej zwartej zapewnia lepszy przepływ powietrza. Dlatego w zależności od tego, co planuje się zasadzić w ogrodzie zawsze warto dodać go do ziemi. W przypadku chęci uprawy roślin takich, jak różaneczniki, w miejscach gdzie w glebie znajdują się związki wapnia, konieczne jest usunięcie kilkudziesięciu centymetrów ziemi i wymiana w górnej warstwie. Można zastosować mieszankę torfu wysokiego oraz ściółki sosnowej.


Uprawy warzyw i owoców mogą być bardziej efektywne nie tylko dzięki użyciu odpowiednich nawozów, ale również torfu odkwaszonego, który poprawia urodzajność ziemi, a także jej strukturę. Dla arbuzów, marchwi, ogórków czy pomidorów najlepszy jest odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Dlatego najlepiej sprawdza się tu torf odkwaszony, który posiada PH w przedziale od 5,5 do 6,5. Sadząc jabłonie, czy krzewy porzeczkowe również warto wymieszać ziemię z tego rodzaju torfem. Równowaga biologiczna gleby jest niezbędna, aby móc się cieszyć bogatymi zbiorami w sadzie. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych można dzięki temu liczyć na to, że uprawy lepiej je wytrzymają, gdyż przy dodatkowym nawadnianiu, właściwości higroskopowe torfu pomogą w lepszym przyswajaniu wody przez system korzeniowy. Tym samym ochroni również przed utratą składników odżywczych niezbędnych do właściwego wzrostu i zachowania prawidłowego cyklu wegetacyjnego, w przypadku roślin wieloletnich.


Warto zauważyć, że odpowiednie PH gleby nie tylko zapewnia efektywną uprawę roślin ozdobnych, warzyw i owoców, ale również wzmacnia je i chroni przed chorobami, gdyż właściwie odżywiona roślina jest bardziej odporna. Torf ogrodniczy, dostępny w ofercie sklepu, pomoże Państwu również na samym początku przygody z ogrodnictwem i sadownictwem zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju.

pixel