Kategorie

Tunele foliowe

( ilość produktów: 107 )

Tunele foliowe ogrodowe są niezbędnikiem ogrodników w obliczu zmieniającego się klimatu, powodującego częste i gwałtowne zmiany pogody, które nie pozostają bez wpływu na różne gatunki roślin ozdobnych i warzyw. Ochrona delikatnych warzyw ciepłolubnych i owoców w niesprzyjającym klimacie jest niezbędna, a dzięki tunelom foliowym bez przeszkód można uprawiać pomidory, paprykę czy ogórki i nie martwić się o kiepskie zbiory spowodowane niesprzyjającą aurą, a także gwałtowne wichury czy gradobicia, które stanowią zwykle spustoszenie dla nieosłoniętych upraw.

Tunel foliowy – na małe i większe działki

Tunel ogrodowy można bez problemu dopasować do wielkości działki. Na stronie euroogrod.com.pl znajdą Państwo szeroki wybór modeli o różnej długości. Są zarówno małe tunele o wymiarach 2x3x2 m, jak i bardzo długie mini tunele 10 metrowe, idealne do ochrony upraw w grządkach przed niekorzystnymi warunkami. Większość tuneli jest wysoka na 2 metry, co pozwala na swobodną i wygodną pielęgnację roślin i warzyw wewnątrz tunelu, bez konieczności schylania się czy kucania.

Tunele ogrodowe znacząco przyspieszają wegetację i zbiory

Tunel foliowy doskonale sprawdza się w roli miejsca sprzyjającego przyspieszeniu wegetacji roślin. Można liczyć zatem nie tylko na bogate zbiory pomidorów, melonów czy papryki, ale również szybsze, nawet o kilka tygodni. Konstrukcja ze stali ocynkowanej zapewnia stabilność tunelu, a także jego ochronę przed korozją. Z kolei folia polietylenowa pozwala na optymalną przepuszczalność światła i zapewnia trwałość na kilka sezonów. W zależności od producenta mogą Państwo wybrać folię, która ma gwarancję jakości i wytrzymałości nawet na 5 sezonów. Dodatkowe wzmocnienie folii stanowi siatka z tworzywa sztucznego znajdująca się wewnątrz jej struktury. Można wybrać tunel ogrodowy zielony lub biały. Zasadniczo kolor może wpływać na przenikanie i rozpraszanie promieni słonecznych. W wysokiej jakości przezroczystych foliach przepuszczalność światła może sięgać nawet 95%. Niektóre modele wyposażone są w okna z moskitierami, które zapewniają dodatkową, potrzebną roślinom wentylację. Dzięki rzepom mocującym ich przytwierdzenie jest łatwiejsze, a cała konstrukcja bardziej trwała. Rolowane drzwi z zamkami zapewniają możliwość dodatkowego przewiewu, a w razie konieczności szczelnego zamknięcia tunelu, który dzięki temu chroniony jest przed insektami, szkodnikami, a także ptactwem. Tunele ogrodowe można z powodzeniem użytkować od wiosny do jesieni. Należy jednak pamiętać, by w okresie zimowym zdejmować folię ze stelaża, gdyż warstwy śniegu mogłyby uszkodzić jej strukturę, mimo dodatkowego wzmocnienia siatką. Warto inwestować w tunele foliowe. Cena zależna jest przede wszystkim od wielkości tunelu, a także rodzaju zastosowanego filtra przeciwsłonecznego, w zakresie od UV 2 do UV 5.

Inspekt ogrodowy – świetne miejsce na uprawę roślin egzotycznych

Inspekty ogrodowe, podobnie jak tunele foliowe ogrodowe służą do uprawy roślin, które w sposób szczególny należy chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. egzotycznych. Inspekt może być wykonany z wielu materiałów. Wiodący producenci polecają jednak dwa ich typy. Przede wszystkim profile inspektów ogrodowych powinny być stalowe lub aluminiowe. W pierwszym przypadku mocuje się na profilu folię polipropylenową wzmocnioną siatką PP, a w drugim stosuje się powłokę z poliwęglanu. Obydwa rodzaje inspektów mogą skutecznie chronić rośliny ciepłolubne przed zimnem, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet na balkonie można zainstalować niewielki inspekt ogrodowy. Cena poszczególnych modeli zależna jest od materiału, z którego zostały wykonane. Inspekty foliowe są tańsze od wykonanych z aluminium i poliwęglanu. Dla niektórych ogrodników mogą być jednak praktyczniejsze, gdyż rośliny mogą być ustawione na półkach, przez co jest do nich łatwiejszy dostęp niż w przypadku inspektów zamykanych na pokrywę. Z kolei aluminiowo-poliwęglanowy z pewnością jest trwalszy i jeszcze bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane np. gradobiciem.

Wybór tunelu foliowego lub inspektu zależny jest od wielkości działki, a także rodzaju upraw. Obydwa rodzaje ochrony roślin mogą świetnie zdać swój egzamin. Uprawiając rośliny wielosezonowe warto wybierać tunele i inspekty wyposażone w folię wytrzymałą przynajmniej na 2-3 sezony. Pozwoli to zaoszczędzić czas i zaplanować kolejne uprawy. Pośród szerokiego wyboru z pewnością znajdą Państwo modele odpowiadające potrzebom określonych upraw. Dzięki nim w klimacie umiarkowanym można uzyskać świetne zbiory owoców i warzyw, charakterystycznych dla ciepłego klimatu, m.in. krajów śródziemnomorskich.

pixel