Kategorie

Skuteczna ochrona przed kretami

2018-05-16
Siatka na krety – skuteczna ochrona przed kretami

Krety to niewielkich rozmiarów ssaki spędzające większość swojego życia pod ziemią. Z ogólnie panującą opinią o krecie, jako o zwierzęciu pożytecznym, nie do końca mogą zgodzić się właściciele ogrodów. Wszystko za sprawą tuneli, których tworzenie uszkadza korzenie roślin, a powstałe podczas wyjść na powierzchnię kopczyki stanowią wątpliwą ozdobę trawnika czy ogrodu. 

Jedynym skutecznym i humanitarnym sposobem na pozbycie się szkodnika z ogrodu jest zastosowanie specjalnej siatki przeciw kretom. W artykule przybliżymy, czym jest siatka na krety, opowiemy o ich rodzajach oraz podpowiemy, jak rozłożyć siatkę, by skutecznie odstraszyć kreta.

Dlaczego kret stanowi zagrożenie dla ogrodu?

Krety to zwierzęta dorastające do 20 cm wielkości, żywiące się znajdującymi w glebie dżdżownicami oraz larwami owadów. W poszukiwaniu pożywienia są w stanie wykopać tunel o długości od 12 m do 15 m w ciągu jednej godziny, gdzie łączna ich długość może osiągnąć nawet 1 km.

Tunele tworzone przez krety znajdują się na głębokości od 20 cm do 50 cm, a więc w miejscach, gdzie znajdują się systemy korzeniowe większości roślin. W celu zaczerpnięcia powietrza i pozbycia się nadmiaru ziemi z tuneli kret tworzy kopczyki na powierzchni. Takie działania kretów powoduje, że starannie wypielęgnowane ogrody i trawniki mogą zostać zniszczone w ciągu kilku dni.

Metody odstraszenia kreta

Obecnie na rynku można znaleźć wiele urządzeń i rozwiązań umożliwiających pozbycie się niechcianego osobnika z ogrodu. Należy pamiętać, że krety są w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową. Oznacza to tyle, że jedynym sposobem na pozbycie się szkodnika jest jego odstraszenie lub zniechęcenie do przebywania na naszym terenie. Wypłoszenie kreta może odbywać się poprzez zainstalowanie urządzeń wibracyjno – akustycznych, których, jak sama nazwa wskazuje, zasada działania opiera się na generowaniu drgań oraz określonych częstotliwości fali akustycznej.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie odstraszaczy zapachowych. Kret ma niezwykle dobrze rozwinięty zmysł węchu oraz słuch. Dodatkowo wrażliwe na drgania włosy czuciowe powodują, że tego rodzaju odstraszacze są dość skuteczne. Innym rozwiązaniem, które gwarantuje bardzo dobre wyniki, jest postawienie na siatkę przeciw kretom.

Skuteczna ochrona ogrodu dzięki siatce

Jednym z najlepszych rozwiązań, które ochroni dany teren przed negatywnymi skutkami obecności kreta, jest zastosowanie specjalnej siatki przeciw kretom, nornicom i innym gryzoniom. Siatka taka rozkładana na całej powierzchni ogrodu lub trawnika na głębokości około 10 cm skutecznie odstraszy kreta z posesji. Zadaniem siatki jest uniemożliwienie szkodnikowi na wydostanie się na powierzchnię oraz zniszczenie systemów korzeniowych płycej zakotwiczonych roślin.

Kret, który trafi na obszar objęty siatką, będzie zmuszony do opuszczenia go, gdy tylko zorientuje się, że nie będzie w stanie wydostać się na powierzchnie, by zaczerpnąć powietrza. Oprócz tego dodatkowym atutem przy korzystaniu z siatki jest wzmocnienie struktury gleby, co pozytywnie wpływa na siłę ukorzenienia się trawy.

Jakie siatki na krety są dostępne na rynku?

Obecnie stosowane są dwa rozwiązania. Jednym z nich jest siatka wykonana z tworzywa sztucznego, a drugim siatka metalowa. W pierwszym przypadku materiałem wykonania jest najczęściej PCV. Dostępne są różne wymiary oczek oraz gramatura. Najczęściej spotykana i zalecana przez ogrodników wielkość oczka to od 10 mm do 16 mm.

Mniejsze oczko minimalizuje ryzyko przedostania się szkodnika przez siatkę; większe natomiast sprawia, że rośliny mają miejsce do wykształcenia silniejszego systemu korzeniowego. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki o oczku zawierającym się w przedziale podanym wyżej. Kolejnym aspektem siatki wykonanej z tworzywa sztucznego jest jej gramatura. Zawiera się ona najczęściej w przedziale od 23 g/m2 do 45 g/m2. Większa gramatura przekłada się na większą wytrzymałość połączeń i minimalizuje ryzyko przegryzienia przez szkodniki. Znacznie nierówności terenu mogą, w przypadku grubszych siatek, nie dać możliwości pożądanego uformowania.

Kolejnym typem siatki stosowanej do ochrony przed kretami i innymi ogrodowymi szkodnikami jest siatka metalowa. Wykonana jest ze stalowego druta w ochronie antykorozyjnej pod postacią powłoki cynkowej oraz dodatkowej warstwy PCV. Siatka metalowa jest znacznie cięższa od tej wykonanej z tworzywa sztucznego oraz jest zdecydowanie droższa. Ceny siatek metalowych oscylują w granicach 140 zł za 25 m2, natomiast siatka wykonana z tworzywa sztucznego jest nawet do 4 razy tańsza (w zależności od wersji).

Jak kłaść siatkę na krety?

Po wyborze odpowiedniego rodzaju siatki przychodzi czas na jej położenie. Siatka czy to metalowa, czy plastikowa najlepiej sprawdza się na równych terenach, a więc na wszelkiego rodzaju trawnikach. Specjaliści odradzają montowanie siatki w bliskim otoczeniu krzewów i na rabatach. W tym przypadku ma to negatywny wpływ na rozwój roślin. Siatkę montuje się poprzez zdjęcie wierzchniej warstwy gleby.

Producenci na ogół wspominają o wykopaniu ziemi na głębokość około 10 cm. Podana wartość stanowi optimum, gdyż umieszczenie siatki zbyt nisko stwarza ryzyku podkopania się kreta ponad zabezpieczeniem, a położenie jej zbyt wysoko sprawi problem i roślinom, i wszelkim pracą ogrodowym. Kolejnym krokiem jest równomierne rozłożenie siatki na wykopie. Ważnym elementem jest tutaj przytwierdzenie jej do gleby, a nie, jak to często bywa, obsypanie położonej już siatki warstwą ziemi. Poza tym mocowania uniemożliwią przesuwanie się siatki. Mocowaniem są w tym przypadku szpilki lub kołki. W przypadku spulchnionej i miękkiej gleby dobrym rozwiązaniem są kołki. Szpilki sprawdzą się na twardych gruntach.
pixel