Kategorie

Poradnik na temat rodzajów pomp wodnych

2018-04-04
Rodzaje pomp wodnych

Cel działania pomp wodnych, niezależnie od konstrukcji, pozostaje taki sam – transport i podnoszenie wody z obszaru o niższym ciśnieniu na wyższy lub z poziomu niższego na wyższy. Niemniej jednak producenci pomp oferują bogaty asortyment specjalistycznych pomp dedykowanych konkretnym zastosowaniom. W artykule prezentujemy najważniejsze rodzaje pomp oraz ich klasyfikację.

Rodzaje pomp wodnych, ich charakterystyka i funkcjonalności

Pompy powierzchniowe (samozasysające)

Pompy powierzchniowe zapewniają podstawowe parametry robocze i mogą pracować na praktycznej głębokości lustra wody wynoszącej około 6 – 8 metrów. Zwykle są na stałe połączone z konkretnym zbiornikiem wodnym i wchodzą w skład zestawów hydroforowych.

Charakteryzują się niewielką sprawnością, dużym zakresem wysokości podnoszenia (przetłaczania wody), łatwą dostępnością, powszechnością i atrakcyjną ceną. Pompy powierzchniowe to najpowszechniejsze pompy na rynku.

Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe są implementowane pod lustrem wody. Mogą pracować z wodą brudną i czystą. Tego rodzaju pompy wykorzystywane są zwykle do doraźnego odpompowywania lub przepompowywania wody z: zalanych piwnic, wykopów budowlanych, oczek wodnych, ścieków. Odznaczają się bardzo małym ciśnieniem roboczym i niewielką sprawnością. Z reguły nie nadają się do pracy ciągłej. Istnieje wiele konstrukcji pomp zanurzeniowych, o których więcej przeczytasz w tym miejscu.

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe wykorzystuje się do pracy w pełnym zanurzeniu na głębokościach poniżej 8 metrów. Mogą być używane do stałego zasilania obiektów budowlanych i ogrodów w wodę. Odznaczają się cichą pracą, dużą sprawnością i ciśnieniem roboczym, większą elastycznością względem głębokości zbiorników wodnych, a także utrudnionym dostępem i wyższą ceną.

Sprawdź nasz bogaty asortyment pomp wodnych i wybierz rozwiązanie dopasowane od swoich potrzeb.
pixel