Kategorie

Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie pompy zatapialnej?

2018-04-06
Pompa zatapialna - jak wybrac

Pompa zatapialna – zwana również zanurzeniową – umożliwia przepompowywanie brudnej oraz czystej wody. Dzięki swoim właściwościom, parametrom i funkcjonalności, możliwe jest użytkowanie jej do wielu różnych zastosowań. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo dobrać pompę zatapialną.

Jak działa pompa zatapialna?


Istota działania pompy zatapialnej nie jest skomplikowana. Tego rodzaju pompy pracują przy pełnym zanurzeniu w wodzie i służą do przepompowywania lub wypompowywania wody ze zbiorników. Wystarczy umieścić pompę w dowolnym zbiorniku z wodą – basenie, oczku wodnym, wykopach budowlanych czy studni, by mogła ona skutecznie odpompować nadmiar cieczy. Pompy zatapialne wykorzystywane są zwykle doraźnie, w przypadku nagłych sytuacji oraz do jednorazowego osuszenia okresowych zbiorników wodnych. Zwykle tego typu konstrukcje odznaczają się niższym ciśnieniem niż pompy ssące.

Rodzaje pomp zatapialnych

Pompy zatapialne to przede wszystkim konstrukcje wyposażone w silnik elektryczny. Ich podział determinowany jest zarówno przez typ wody, z którą pracują (brudna, czysta), a także ze względu na zakres użytkowania. Wedle tego podziału możemy rozróżnić pompy:
  • głębinowe,
  • ściekowe,
  • szlamowe,
  • do odwodnień,
  • do odpompowywania brudnej wody,
  • z rozdrabniaczem.
Pompa zatapialna może być przystosowana do pracy ciągłej lub przerywanej. Konstrukcje do pracy przerywanej mogą być narażone na przeciążenia wynikłe ze zbyt długiej eksploatacji.

Gdzie sprawdzi się pompa zatapialna?

Pompy zatapialne do wody brudnej służą do odpompowywania gnojowicy oraz szamba. Wyposażane są one w mocniejszą konstrukcję o większej mocy. Pompy zatapialne z rozdrabniaczem wyposażane są w rozdrabniacz nożowy lub młotkowy i służą przede wszystkim do odwadniania ścieków z nieczystościami fizjologicznymi. Pompy do odwadniania w wykopach budowlanych to zwykle profesjonalne konstrukcje, które mogą pompować wodę z piaskiem, natomiast pompy zatapialne do wody czystej mogą odpompowywać ciecz z oczek wodnych i zbiorników na deszczówkę.

Masz problem z doborem pompy zatapialnej? Skontaktuj się z nami. Służymy profesjonalnym doradztwem i pomocą na każdym etapie współpracy.

Na co zwracać uwagę, kupując pompy zatapialne?

Przed podjęciem zakupowej decyzji dotyczącej pompy zatapialnej, należy zwrócić uwagę na jej parametry użytkowe. Spośród nich należy wymienić: rozmiary, konstrukcję, klasę energetyczną i parametry techniczne.

Rozmiar pompy zwykle związany jest z jej mocą oraz efektywnością przepływu cieczy. Do mniej wymagających i doraźnych odpompowań lepszym rozwiązaniem okażą się mniejsze pompy. Konstrukcja urządzenia powinna być odpowiednio zabezpieczona przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą pojawić się podczas eksploatacji.

Klasa energetyczna pompy zdradza ilość energii elektrycznej, którą zużyje pompa podczas pracy. Im wyższa klasa energetyczna, tym pompa okaże się bardziej energooszczędna. Na ten parametr warto zwracać szczególną uwagę, gdy pompa będzie użytkowana częściej.

Wśród najważniejszych parametrów technicznych pomp zatapialnych należy wymienić moc urządzenia, maksymalną wydajność oraz średnicę zanieczyszczeń, z jaką pompa sobie poradzi. Do mniej wymagających zastosowań i w przypadku pomp do czystej wody, w zupełności wystarczą urządzenia dysponujące mocą 300 – 500 W. Pompy do wody brudnej, które będą pracowały w trudniejszym środowisku, powinny legitymować się mocą większą niż 1000 W. Wydajność pompy określa ilość wody, jaką urządzenie będzie w stanie odpompować w jednostce czasu i nie powinna ona być niższa niż 100 l/min.
pixel