Kategorie

Jak zbudowana jest pompa i zbiornik hydroforowy?

2018-03-26
Jak zbudowana jest pompa i zbiornik hydroforowy?

Jak zbudowana jest pompa i zbiornik hydroforowy?

Pompa hydroforowa z zewnątrz może wydawać się nieskomplikowanym urządzeniem. Uwagę zwracają właściwie tylko króćce tłoczne i ssące oraz zawór lub otwór technologiczny, pozwalający na montaż manometru, a reszta jest schowana za dwuczęściową obudową. To ona skrywa serce całego urządzenia oraz wszystkie elementy, które umożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie.

Obudowa pompy hydroforowej powinna być wykonana z metalu. Występuje również sporo modeli wykonanych w oparciu o wysokiej jakości tworzywa sztuczne, jednak do domowych zastosowań i jako główne źródło wody w gospodarstwie domowym zaleca się stosowanie pompy metalowej.

Podstawowymi stopami, z których wykonane są obudowy, jest stal nierdzewna lub żeliwo. Oba materiały charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, pozwalającą na długą i bezproblemową eksploatację w każdych warunkach.

Wewnątrz obudowy znajduje się silnik elektryczny, który odpowiada za napęd całego urządzenia. Jego moc jest uzależniona od modelu pompy. Ważnym parametrem, charakteryzującym silnik pompy jest napięcie pod jakim pracuje. Spotyka się pompy z silnikami jednofazowymi, operującymi pod napięciem 230 V oraz trójfazowymi o napięciu 400 V. Do większości domowych instalacji możliwe jest zastosowanie pompy z silnikiem jednofazowym, jednak w przypadku urządzeń o większej mocy zalecany jest wybór urządzenia działającego z napięciem 400 V, by nie obciążać nadmiernie podstawowej instalacji elektrycznej podczas załączania się pompy. Silnik pompy musi posiadać odpowiednią klasę szczelności oraz izolacji. Kupując urządzenie renomowanego producenta mamy pewność, że wszystkie normy bezpieczeństwa są zachowane.

Kolejnym ważnym elementem pompy hydroforowej jest wał pompy. Odpowiada on za wprawianie w ruch wirnika, co wiąże się z dużymi obciążeniami. Z tego względu wykonuje się go z mocnych stopów metalu. Wały wykonane z tworzyw sztucznych praktycznie nie występują, a jeżeli natkniemy się na pompę z takim elementem, należy omijać ją szerokim łukiem.

Przechodzimy teraz do podzespołu, bez którego żadna pompa nie mogłaby funkcjonować – wirnika. Spotyka się wirniki wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i stali nierdzewnej. Oba materiały mają swoje plusy i minusy, jednak uważa się, że trwalszym rozwiązaniem jest zastosowanie stali nierdzewnej. Nie znaczy to jednak, że tworzywa nie sprawdzą się w żadnej sytuacji. Ostatnio dużą popularność zdobywają wirniki wykonane z norylu. Jest to materiał, który cechuje się wysoką wytrzymałością na rozrywanie, deformację, a ponadto nie zmienia swoich właściwości nawet przy długotrwałym kontakcie z wodą. Noryl sprawdza się doskonale w idealnych warunkach, jednak często zdarza się, że woda tłoczona przez pompę jest zanieczyszczona drobinkami np. piasku, z których części nie przechwyci nawet najbardziej zaawansowany filtr. W tej sytuacji wirnik wykonany z tworzywa sztucznego zdecydowanie szybciej ulegnie zużyciu, dlatego, jeżeli woda z naszej studni nie jest idealnie klarowna, warto dopłacić do pompy oferującej stalowy wirnik. Jest cięższy i masywniejszy niż te z tworzywa, ale z pewnością okaże się trwalszy.


Wymieniliśmy podstawowe elementy, z których składa się nowoczesna pompa hydroforowa. Oczywiście można wymienić ich więcej, ponieważ do poprawnego działania pompa wymaga także odpowiedniego zestawu łożysk, uszczelnień, specjalnie ukształtowanej dyszy lub dyfuzorów. Często spotyka się też wentylator chłodzący tylną część urządzenia, który jest napędzany głównym wałem pompy.

Przejdźmy teraz do nieodłącznego elementu zestawu hydroforowego, czyli zbiornika hydroforowego, zwanego też po prostu hydroforem. Tu również z zewnątrz trudno doszukać się jakichś elementów, które zdradzałoby wewnętrzną budowę urządzenia. Hydrofor ma zazwyczaj beczkowaty kształt, utrzymuje się na stabilnych nóżkach, a w jego górnej części znajduje się podstawa przystosowana do zamocowania pompy. Jest wyposażony w przyłącze do połączenia z pompą oraz zawór kontrolujący ciśnienie w zbiorniku.

I to właściwie wszystko. Najważniejsze elementy ukryte są pod stalową obudową, która musi wytrzymać wysokie i zmieniające się ciśnienie panujące wewnątrz. Również obły kształt nie jest przypadkowy – pozwala on na uzyskanie wysokiej wytrzymałości przy relatywnie małej grubości ścianek.

Ciśnienie jest podstawowym parametrem, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie hydroforu. Znajdujące się wewnątrz niego powietrze jest sprężone i „wypycha” wodę na zewnątrz, na przykład podczas odkręcania kranu w łazience. Dzięki temu pompa nie musi się włączać, a woda zaczyna płynąć natychmiast. Po spadku poziomu wody poniżej określonego poziomu i, co za tym idzie, obniżeniu się ciśnienia do gry wkracza pompa, która uzupełnia poziom wody, jednocześnie podnosząc ciśnienie w zbiorniku.

W nowoczesnych hydroforach część „powietrzna” jest oddzielona od części „wodnej” za pomocą szczelnej przepony lub membrany, dzięki czemu nie musimy się martwić utratą powietrza i spadkiem funkcjonalności układu. Jest ona wykonana z wytrzymałego i elastycznego tworzywa, np. butylu, który występuje chociażby w dętkach rowerowych.

Wnętrze hydroforu, mimo wykonania ze stali nierdzewnej, zazwyczaj jest dodatkowo zabezpieczane przed działaniem wody na przykład polipropylenem, bądź innych tworzywem sztucznym.

Mamy nadzieję, że powyższy opis rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w wyborze najlepszego sprzętu. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu, a nasi pracownicy pomogą w dobraniu urządzeń najlepiej dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

 

 

pixel