Kategorie

Jak walczyć z uciążliwymi chwastami - Poradnik krok po kroku

2018-04-30
Agrotkanina na chwasty

Chwasty to jeden z największych wrogów właścicieli upraw. Zaburzają wzrost roślin poprzez odbieranie cennych składników z gleby. Na polu walki z chwastami prym wiodą chemikalia oraz herbicydy. Jest jednak naturalny, skuteczny i szybki sposób na pozbycie się niechcianych roślin z ogrodu. Rozwiązaniem problemu są agrotkaniny, inaczej zwanej matami ściółkującymi lub matami szkółkarskimi.

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina jest materiałem (zobacz nasza ofertę pod adresem https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrotkanina-3719.html), którego zadaniem jest ograniczenie wzrostu niechcianych chwastów i utrzymanie warunków poprawiających wzrost roślin. Na rynku można ją spotkać również pod nazwą mata ściółkująca lub mata szkółkarska. Tkanina antychwastowa dostępna jest w różnych kolorach, rozmiarach i o różnych grubościach. Położona na powierzchni gruntu umożliwia kontrolowanie rodzaju pojawiających się roślin w uprawie. Najczęściej spotykana jest na plantacjach truskawek, szkółkach drzew i krzewów iglastych, ogrodach, pokrywaniu skarp oraz jako warstwa spodnia pod żwirek i korę.

Atuty stosowania agrotkaniny

Stosowanie agrotkaniny niesie za sobą wiele pozytywnych skutków przy dość małych nakładach pracy i niewielkich kosztach. Zamontowanie agrotkaniny pozwala na:
  • ograniczenie do minimum wzrostu chwastów,
  • zapewnienie odpowiedniej wilgotności i pulchności gleby,
  • lepsze nagrzewanie się gruntu – szybszy rozrost systemu korzeniowego,
  • zmniejszenie nakładów potrzebnych na utrzymanie roślin (prace pielęgnacyjne).
Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że agrotkanina nie poddaje się procesowi gnicia. Z tego względu może ona zagościć w uprawie na długie lata. W przeciwieństwie do folii świetnie przepuszcza ona wodę i składniki mineralne. Nie ma więc obaw o zwiększenie dostaw podstawowych surowców potrzebnych do wzrostu roślin przy zastosowaniu agrotkaniny. Jest ona również obojętna chemicznie dla gleby, dlatego nie wpływa na jej pH.

Wady agrotkaniny w uprawach

Agrotkanina, pomimo przeważającej ilości zalet, nie jest bez wad. Zaliczyć do nich można:
  • utrudnienia związane z aranżacją rabat i przesadzaniem roślin,
  • trudności z usunięciem chwastów, które przebiły się przez matę, wynikające z braku możliwości używania maszyn i narzędzi ogrodniczych,
  • brak możliwości spulchniania gleby i użyźniania obornikiem (utrudniony dostęp i możliwe zniszczenie maty przez maszyny),
  • trudności z zauważeniem pojawienia się kretów, nornic, czy mrówek.

Rodzaje agrotkanin na rynku

Obecnie na rynku jest dostępna ogromna ilość najróżniejszych agrotkanin różniących się od siebie parametrami i jakością. Maty wykonywane są z tworzywa sztucznego, a konkretnie plecione są z włókien polipropylenowych. Dostępne gramatury mat zawierają się w granicach od 50 g/m2 do 130 g/m2. Wyższa gramatura wiąże się w większą wytrzymałością tkaniny, ale również oznacza wyższą cenę. Rozmiar agrotkaniny związany jest z powierzchnią, która ma zostać pokryta.

Producenci oferują maty o szerokości od 40 cm do ponad 5 m. Ważnym parametrem jest również obecność stabilizatora UV. Zwiększa on trwałość tkaniny i jest odpowiedzialny za ograniczenie negatywnych skutków działania promieni ultrafioletowych na materiał. Obecność stabilizatora UV jest nieco mniej ważna, gdy w planach jest przykrycie agrotkaniny warstwą kory lub żwiru. Najczęściej wybierane są maty w kolorze czarnym, które absorbują najwięcej światła słonecznego. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniej temperatury wierzchniej warstwy gleby. Kolor ma też duże znaczenie estetyczne dlatego, gdy agrotkanina ma zostać obsypana korą, warto postawić na odcienie brązu lub szarości. Dostępne są też maty zielone.

Rodzaje agrotkanin


Jak położyć i zamocować agrotkaninę w nowej przestrzeni?

Rozważyć trzeba dwa przypadki: instalacja agrotkaniny w nowej przestrzeni oraz zaadoptowanie do panujących warunków i już istniejących roślin. W pierwszym przypadku sprawa wygląda nieco mniej konfliktowo. Dotyczy zakładania nowej rabatki lub tworzenia nowej przestrzeni pod uprawę. Pierwszymi czynnościami, jakie należy podjąć, jest staranne wyrównanie terenu, pozbycie się wszelkich korzeni i kamieni oraz usunięcie chwastów. W przypadku, gdy teren jest mocno zachwaszczony, efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie herbicydów lub innych środków chwastobójczych. Na tak przygotowanym terenie należy ułożyć tkaninę.

Musi ona zostać zakotwiczona, by wiatr jej nie podnosił, co doprowadziłoby do zniszczenia roślin. Do tego celu używa się szpilek przypominających te do rozbijania namiotu oraz specjalnych kotwiczek. Szpilki polecane są, gdy właściciel ma zamiar szybko usunąć agrotkaninę, np. przy uprawie sezonowej. Szpilki trzeba ułożyć w bliskich odstępach, by uniknąć podrywania maty przez podmuchy wiatru. Kotwiczki to rozwiązanie zapewniające o wiele trwalsze zamocowanie tkaniny do gleby i jest to rozwiązanie polecane osobom, które mają zamiar zostawić ją na kilka lat. Kotwiczki umieszcza się w większych odstępach niż szpilki.

Wyjątek stanowią skarpy i zbocza, gdzie niezwykle ważne jest ścisłe przyleganie do zabezpieczanej powierzchni. Wysiewy i sadzenie roślin w przypadku nowych pól uprawnych odbywa się na położonej uprzednio tkaninie. Otwory wykonuje się nożem lub szpicem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wytopienie otworu lutownicą lub specjalnym narzędziem dedykowanym do tego celu – nożykiem gazowym.

Jak położyć agrotkaninę na istniejącej rabacie?

Instalowanie agrotkaniny w ogrodzie lub polu, na którym rosną już rośliny, przysparza o wiele więcej trudności, niż w pierwszym przypadku. Zacząć należy od starannego przygotowania gruntu. Wyplewienie chwastów, pozbycie się kamieni, korzeni i innych elementów oraz staranne wyrównanie terenu, to pierwsze kroki przy montażu maty.

Kolejno należy zastanowić się, w jaki sposób pociąć matę, by ta zmieściła się i objęła dokładnie przestrzeń między roślinami. Docinając tkaninę, należy wziąć pod uwagę szeroką zakładkę, ponieważ aby uniknąć ponownego wzrostu chwastów pocięte maty, muszą się na siebie nakładać. Również z tego względu warto unikać dużej ilości łączeń. Tak położoną agrotkaninę należy starannie przytwierdzić do gruntu. Z pomocą przychodzą szpilki i kotwiczki. Ze względu na powstałe po docięciu mat łączenia, należy użyć ich zdecydowanie więcej.

Położona w taki sposób agrotkanina z pewnością spełni swoją funkcję i nie pozwoli żadnemu chwastowi na wzrost. Gdy warstwy tkaniny nie będą odpowiednio przytwierdzone, mata może nie zdać egzaminu. Oprócz tego podwiewające krawędzie tkaniny i wystające spod nich kępy trawy z pewnością nie wyglądają estetycznie.
pixel