Jak walczyć z uciążliwymi chwastami - Poradnik krok po kroku | 2018-04-30 |
Chwasty to jeden z największych wrogów właścicieli upraw. Zaburzają wzrost roślin poprzez odbieranie cennych składników z gleby. Na polu walki z chwastami prym wiodą chemikalia oraz herbicydy. Jest jednak naturalny, skuteczny i szybki sposób na pozbycie się niechcianych roślin z ogrodu. Rozwiązaniem problemu są agrotkaniny, inaczej zwanej matami ściółkującymi lub matami szkółkarskimi. Czym jest agrotkanina?Agrotkanina jest materiałem (zobacz nasza ofertę pod adresem https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrotkanina-3719.html), którego zadaniem jest ograniczenie wzrostu niechcianych chwastów i utrzymanie warunków poprawiających wzrost roślin. Na rynku można ją spotkać również pod nazwą mata ściółkująca lub mata szkółkarska. Tkanina antychwastowa dostępna jest w różnych kolorach, rozmiarach i o różnych grubościach. Położona na powierzchni gruntu umożliwia kontrolowanie rodzaju pojawiających się roślin w uprawie. Najczęściej spotykana jest na plantacjach truskawek, szkółkach drzew i krzewów iglastych, ogrodach, pokrywaniu skarp oraz jako warstwa spodnia pod żwirek i korę.Atuty stosowania agrotkaninyStosowanie agrotkaniny niesie za sobą wiele pozytywnych skutków przy dość małych nakładach pracy i niewielkich kosztach. Zamontowanie agrotkaniny pozwala na:
Wady agrotkaniny w uprawachAgrotkanina, pomimo przeważającej ilości zalet, nie jest bez wad. Zaliczyć do nich można:
Rodzaje agrotkanin na rynkuObecnie na rynku jest dostępna ogromna ilość najróżniejszych agrotkanin różniących się od siebie parametrami i jakością. Maty wykonywane są z tworzywa sztucznego, a konkretnie plecione są z włókien polipropylenowych. Dostępne gramatury mat zawierają się w granicach od 50 g/m2 do 130 g/m2. Wyższa gramatura wiąże się w większą wytrzymałością tkaniny, ale również oznacza wyższą cenę. Rozmiar agrotkaniny związany jest z powierzchnią, która ma zostać pokryta.Producenci oferują maty o szerokości od 40 cm do ponad 5 m. Ważnym parametrem jest również obecność stabilizatora UV. Zwiększa on trwałość tkaniny i jest odpowiedzialny za ograniczenie negatywnych skutków działania promieni ultrafioletowych na materiał. Obecność stabilizatora UV jest nieco mniej ważna, gdy w planach jest przykrycie agrotkaniny warstwą kory lub żwiru. Najczęściej wybierane są maty w kolorze czarnym, które absorbują najwięcej światła słonecznego. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniej temperatury wierzchniej warstwy gleby. Kolor ma też duże znaczenie estetyczne dlatego, gdy agrotkanina ma zostać obsypana korą, warto postawić na odcienie brązu lub szarości. Dostępne są też maty zielone.
Rozważyć trzeba dwa przypadki: instalacja agrotkaniny w nowej przestrzeni oraz zaadoptowanie do panujących warunków i już istniejących roślin. W pierwszym przypadku sprawa wygląda nieco mniej konfliktowo. Dotyczy zakładania nowej rabatki lub tworzenia nowej przestrzeni pod uprawę. Pierwszymi czynnościami, jakie należy podjąć, jest staranne wyrównanie terenu, pozbycie się wszelkich korzeni i kamieni oraz usunięcie chwastów. W przypadku, gdy teren jest mocno zachwaszczony, efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie herbicydów lub innych środków chwastobójczych. Na tak przygotowanym terenie należy ułożyć tkaninę. |