Kategorie

Dlaczego warto kupić agrowłókninę czarną przeciw chwastom?

2018-05-08
Dlaczego warto kupić growłókninę czarną przeciw chwastom

Agrowłóknina to tworzywo służące do ściółkowania gleby oraz okrywania roślin. Aby pozbyć się niechcianych chwastów lub zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi warto wybrać agrowłókninę. W artykule opowiemy, do czego służy agrowłóknina czarna oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Agrowłóknina – co to jest i do czego służy?

Agrowłóknina to materiał wykonany z polipropylenu. Cienkie włókna tworzywa sztucznego mają posplataną strukturę z niewielkimi oczkami. Dzięki swojej budowie są w stanie z łatwością przepuszczać wodę i inne składniki mineralne oraz zapewniają swobodny przepływ powietrza. Agrowłókniny znajdują zastosowanie w ściółkowaniu gleby oraz okrywaniu roślin w celach ochronnych. W zależności od celu stosowania materiału różnią się one parametrami. Wyróżniamy agrowłókniny do ściółkowania gleby w ciemnych kolorach i o wysokiej gramaturze oraz agrowłókniny okryciowe wiosenne i zimowe.

Agrowłóknina czarna przeciw chwastom

Specjalnym rodzajem maty ściółkującej jest agrowłóknina przeciw chwastom. Posiada ona nieco inne parametry niż często używana do tego celu agrotkanina. Na rynku dostępne są włókniny w ciemnych kolorach – czarne, zielone i brązowe. Kolor w tym przypadku oznacza, do jakich celów należy stosować dany materiał. Włókniny przeznaczone do ściółkowania gleby wykonywane są w kolorze czarnym.

Gramatura agrowłókniny zawiera się w przedziale od 50 g/m2 do 100 g/m2. Gramatura z tego przedziału jest wystarczająca, aby przez materiał nie przebiły się żadne chwasty. Ze względu na charakterystyczny, nieregularny splot jest ona bardziej podatna na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne niż agrotkanina. Z drugiej strony pozwala on na wolniejsze odparowanie wody z gleby. Agrowłóknina daje się dowolnie kształtować, co pozwala na dokładne pokrycie powierzchni zabezpieczanego gruntu.

Agrowłóknina czarna przeciw chwastom

Zalety agrowłókniny

Do głównych zalet agrowłókniny można zaliczyć:
  • wysoką przepuszczalność wody, składników mineralnych oraz swobodną cyrkulację powietrza,
  • zahamowanie rozwoju chwastów,
  • ograniczenie parowania wody z gleby,
  • wzmocnienie systemu korzeniowego roślin,
  • przyspieszenie wegetacji roślin,
  • niska cena.

Montaż agrowłókniny

Agrowłókniny przeznaczone do ściółkowania gleby montuje się w taki sam sposób jak wszelkiego rodzaju agrotkaniny. Pierwszym krokiem jest staranne oczyszczenie przestrzeni, na której ma zostać naniesiony materiał. Pozbycie się wszelkich kamieni, korzeni i wyrównanie terenu pozwoli na uniknięcie kłopotów z montażem i późniejszym wyrastaniem chwastów. Kolejnym krokiem jest rozłożenie agrowłókniny na glebie.

W przypadku nowych aranżacji można pokryć całą przestrzeń jedną płachtą. Gdy na danym terenie istnieją już rośliny, należy dociąć włókninę na pasy odpowiednich rozmiarów i połączyć nie uszkadzając w ten sposób flory. Rozłożona agrowłókninę trzeba przytwierdzić do gruntu. Do tego celu służą kołki, szpilki i kotwice. Tak zainstalowana agrowłóknina z pewnością spełni swoje zadanie i zadba, zarówno o estetykę uprawy, jak i odpowiedni rozwój roślin.
pixel