Kategorie

Z jakich elementów tworzony jest hydrofor?

2018-03-26
Z jakich elementów składa się kompletny zestaw hydroforowy?

Z jakich elementów składa się kompletny zestaw hydroforowy?

 

Po lekturze poprzedniego artykułu wybraliśmy już pompę odpowiadającą naszym wymaganiom i znamy już najbardziej optymalną pojemność zbiornika hydroforowego. Jednak, by cały zestaw funkcjonował prawidłowo, potrzebujemy jeszcze kilku ważnych elementów. Przyjrzyjmy się im na przykładzie kompletnego zestawu hydroforowego marki Omnigena.

Najważniejszymi elementami zestawu są, oczywiście, pompa i zbiornik hydroforowy. Żeby połączyć obie części stosuje się wąż tłoczny, który występuje najczęściej w stalowym oplocie. Musi być on możliwie sztywny i odporny przy zachowaniu pewnej elastyczności z powodu wibracji wytwarzanych przez pracującą pompę. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej średnicy gwintu, ponieważ różni producenci mogą stosować różnie rozwiązania. Bardzo ważnym podzespołem jest manometr, pozwalający na szybkie sprawdzenie ciśnienia panującego w układzie i możliwość ewentualnej interwencji, jeżeli jest ono nieprawidłowe. Ostatnim elementem jest wyłącznik ciśnieniowy, który steruje pracą całego układu, uruchamiając pompę, gdy ciśnienie spadnie poniżej określonego przez producenta poziomu i wyłączając ją, kiedy zbiornik zostanie napełniony.

Wymienione części są głównymi składowymi zestawu hydroforowego, które razem tworzą kompletny system. Do bezpiecznej pracy pompy niezbędny jest jeszcze zawór zwrotny, instalowany pomiędzy urządzeniem a wężem doprowadzającym wodę ze studni oraz zestaw zaworów i śrubunek wraz z uszczelkami. W zależności od usytuowania zestawu hydroforowego konieczne może być zaopatrzenie się w kolana oraz złączki dopasowujące do domowej instalacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących któregokolwiek elementu zestawu nasi pracownicy pomogą Państwu w doborze niezbędnych części.

Aby poprawić komfort użytkowania pompy oraz przedłużyć żywotność zestawu, możemy zastosować kilka elementów opcjonalnych. Najważniejszym elementem jest filtr antypiaskowy do wody wejściowej, który chroni wnętrze pompy przed przedostawaniem się drobnych zanieczyszczeń i piasku. Montuje się go najczęściej pomiędzy wężem ssącym, poprzedzony zaworem zwrotnym, a pompą. Eksperci zalecają również włączenie do zestawu tak zwanego hydrostopera, który wyłącza pompę w sytuacji braku dopływu wody. Praca na sucho jest bowiem niezwykle groźna i najczęściej kończy się zatarciem pompy.

Jeżeli chcemy cieszyć się wodą najwyższej jakości, warto zainwestować również w filtr z wkładem węglowym do wody wyjściowej, instalowany na końcu układu.

Zestaw skomponowany w oparciu o powyższe porady powinien odwdzięczyć się długą i wydajną pracą. Nie warto oszczędzać na pojedynczych elementach układu, ponieważ w przypadku nawet niewielkiej nieszczelności lub usterki skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Polecamy urządzenia, akcesoria lub gotowe zestawy renomowanych producentów, które są skonstruowane w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Produkty firm GardenaOmnigena czy Nocchi gwarantują długą i bezproblemową eksploatację.

Chodzi przecież o jeden z najbardziej eksploatowanych elementów gospodarstwa domowego, dlatego nie można dopuszczać do kompromisów w kwestii jakości.

W kolejnym artykule opiszemy elementy, z których składa się pompa i zbiornik hydroforowy oraz różnice w materiałach, z jakich zostały wykonane. Zapraszamy!

pixel