Kategorie

Jak po zimie odnowić trawnik?

2018-03-14
Wertykulacja i aeracja trawnika – kiedy i jak się do nich zabrać

Mimo regularnego i dokładnego dbania o trawnik, ten nie chce odpowiednio się rozwijać? Powodów takiego stanu rzeczy należy szukać w braku dotlenienia darni oraz jej zbytniego zbicia. Skutecznym rozwiązaniem dotleniającym korzenie trawy i pobudzającym je do krzewienia się jest aeracja oraz wertykulacja trawnika. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie je przeprowadzić.

Napowietrzanie trawnika – aeracja

Proces napowietrzania trawnika polega na głębokim nakłuwaniu darni (do głębokości dochodzącej nawet do 10cm) za pomocą specjalnych kolców. Wykonywane otwory spulchniają glebę i ułatwiają dotlenianie korzeni, a także wnikanie do nich cennych składników ze stosowanych nawozów. Regularna aeracja poprawia ukorzenienie się, przyśpiesza regenerację trawnika po zimie, a także pozwala wyrównać darń. Dla osiągnięcia możliwie najlepszych efektów aeracja powinna być przeprowadzana wczesną wiosną przed pierwszym nawożeniem, a także kilkukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Jak aerować trawnik?

Aeracja to delikatny i niezbyt wymagający zabieg. W przypadku mniejszych połaci trawy można wykonywać go zwykłymi widłami lub za pomocą specjalistycznych butów albo nakładek z kolcami. By aeracja była skuteczna, na jednym metrze kwadratowym powinniśmy wykonać nawet 200 otworów w darni. Taki wynik trudno będzie osiągnąć zwykłymi widłami lub kolcami. Dlatego też do nieco większych trawników warto zastosować aeratory w formie obrotowych walców – np. Aeratora Texas, które znacząco przyśpieszają napowietrzanie darni i gleby lub urządzenia 2w1 – elektryczne aeratory i wertykulatory.

Aeracja powinna być poprzedzona podlaniem trawnika i odczekaniem aż darń zgromadzi wodę. Gleba nie może być mokra. Aeracja może być przeprowadzana w sposób płytki (do 3 cm głębokości) lub w sposób głęboki (do 10 cm). Aeracja płytka służy głównie do spulchniania gleby, natomiast aeracja głęboka służy dokładniejszemu zadbaniu o napowietrzenie i rozluźnienie korzeni trawy.

Jak aerować trawnik

Płytkie nacinanie darni – wertykulacja

Wertykulacja trawnika to nieco odmienny sposób nakłuwania darni. Przede wszystkim penetruje ona darń o wiele mniej intensywnie (do 1,5 cm) i poza wykonywaniem otworów, dodatkowo ją nacina. Wertykulacja służy głównie do usunięcia filcowej warstwy starej darni z trawy, usuwania chwastów oraz mchu, a także ułatwienia dostarczenia składników odżywczych do korzeni.

Wertykulacja trawnika powinna być wykonywana wczesną wiosną – najlepiej po 2. lub 3. koszeniu trawnika. Nacinanie darni warto również przeprowadzić przed zimą – na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni. Przed wertykulacją warto dość nisko kosić trawę (do około 1 cm). Dzięki temu nacinanie darni będzie skuteczniejsze. Nacinanie będzie efektywniejsze przy lekko wilgotnej glebie oraz nieco niższej temperaturze.

W jaki sposób wertykulować trawnik?

Wertykulację trawnika najlepiej przeprowadzić za pomocą wertykulatora. Na rynku znajdziemy zarówno wertykulatory spalinowe, jak i elektryczne (akumulatorowe i zasilane z sieci). Poza błyskawicznym nacinaniem i spulchnianiem darni, lepiej wyposażone wertykulatory posiadają kosze na zebraną filcową warstwę darni, mchu, chwastów i innych produktów nacinania trawy.

Obsługa wertykulatora nie należy do zbyt skomplikowanych. Pamiętajmy, że wałek z nożykami obraca się wyłącznie w jedną stronę, przez co podczas pracy nie należy cofać urządzenia. Wertykulację należy prowadzić najpierw pionowymi pasami, a następnie poziomymi.

Nie należy martwić się niekorzystnym wyglądem trawnika po wertykulacji. Trawa zawiąże się i mocniej zakorzeni, tym samym stając się ładniejszą i bardziej odporną na choroby. Po wertykulacji należy dokładnie oczyścić trawnik z resztek filcu i trawy, potraktować trawę odpowiednim nawozem i następnie ją podlać.
pixel