Kategorie

W jaki sposób nawozić trawnik?

2018-03-14
W jaki sposób nawozić trawnik?

Wielu ogrodników nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest umiejętne nawożenie trawy. Odpowiednia prezencja trawnika oraz jego odporność w dużej mierze uzależnione są od sposobu jego nawożenia. Prawidłowo nawożony trawnik odznacza się nieco ciemniejszym kolorem i gęstą darnią, która skutecznie chroni go przed mrozami, suszami oraz różnego rodzaju chorobami.

W artykule kompleksowo podpowiadamy, jak i kiedy nawozić trawnik, a także jakich nawozów warto użyć. Zwracamy również uwagę na skutki przenawożenia i niedoboru nawozu.

Jak nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika należy rozpocząć od jego skoszenia oraz zgrabienia z niego wszelkich ścinków i zanieczyszczeń. Warto również zadbać o przeprowadzenie aeracji trawnika, która poprawi wchłanianie nawozu oraz dotleni korzenie darni. Dopiero tak przygotowana trawa będzie nadawać się do nawożenia.

Zależnie od rodzaju nawozu, proces nawożenia będzie przebiegać nieco inaczej. Decydując się na nawóz granulowany, należy rozsiewać go wówczas, gdy gleba będzie lekko wilgotna, a blaszki liściowe suche. Granulat o wiele łatwiej i efektywniej rozsiewa się za pomocą siewników. Wykorzystując siewnik, łatwiej będzie równomiernie rozprowadzić nawóz, a tym samym trudniej doprowadzić do przenawożenia trawy.

Pamiętajmy, by nie rozsiewać nawozów sypkich na mokrą trawę, ponieważ utrudni to wchłanianie nawozu w głąb darni i może powodować choroby blaszek liściowych. Nie należy nawozić trawy w czasie suszy i słonecznej pogody, ponieważ nawóz nie będzie w stanie odpowiednio wniknąć w darń. Nawożenie warto przeprowadzić przed deszczem – opady atmosferyczne ułatwią wnikanie nawozu. Jeśli nie zanosi się na deszcz, po nawożeniu należy samodzielnie podlać trawnik. Nawóz płynny rozprowadza się bezpośrednio podczas podlewania trawnika.

Jak nawozić trawnik?

Kiedy najlepiej nawozić trawnik?

Trawnik należy nawozić w okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym, za każdym razem stosując odpowiedni rodzaj nawozu. Nawożenie trawnika w sezonie wegetacyjnym powinno być wykonywane 3 – 4 razy. Warto wiedzieć, że młody trawnik nie wymaga nawożenia do 3 miesięcy od jego założenia. Przed wyborem nawozu do naszego trawnika warto dokonać analizy gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Wczesnowiosenne nawożenie

Pierwsze nawożenie w roku należy przeprowadzać na przełomie marca i kwietnia. Wczesnowiosenne nawożenie powinno być wykonane po pierwszym skoszeniu, uporządkowaniu i aeracji trawnika. Wiosenny nawóz powinien być rozprowadzany równomiernie i dokładnie, najlepiej przy umiarkowanym nasłonecznieniu. Wraz z wiosennym nawozem do darni przenikają kluczowe dla niej mikroskładniki: azot, potas, magnez, wapń oraz fosfor.

Letnie nawożenie

Kolejne nawożenie powinno być wykonywane w maju oraz opcjonalnie w czerwcu. Jak wspomnieliśmy powyżej, nawóz należy rozprowadzać na lekko wilgotną glebę i przy jednocześnie suchych źdźbłach trawy. Idealnie byłoby nawozić trawnik podczas lekko pochmurnej pogody, najlepiej przed zapowiadanym deszczem. Podczas nawożenia letniego warto skorzystać z nawozów uniwersalnych z dodatkiem azotu. Nawozy z azotem należy stosować maksymalnie do końca lipca.

Jesienne nawożenie

Nawożenie jesienią ma przygotować trawnik do zimy. Dlatego też w okresie od połowy sierpnia do początku października konieczne jest stosowanie nawozów bez dodatku azotu, który pobudza trawę do wzrostu. Zamiast azotu, warto postawić na nawozy z bogatą ilością fosforu oraz potasu, które ułatwiają zimowanie trawie.

Jak rozpoznać przenawożenie i niedostateczne nawożenie trawnika?

Zbyt duża ilość nawozu wypala źdźbła trawy, mogąc powodować żółtawe przebarwienia. Zbyt duża dawka nawozu sprawi, że trawnik będzie rósł zbyt intensywnie i stanie się mniej odporny na choroby.

Zbyt mała ilość nawozu skutkować będzie z kolei powolnym rozwojem, a nawet zahamowaniem wzrostu trawy. Co więcej, w przypadku niedoboru nawozu na trawniku również mogą pojawić się żółtawe przebarwienia.

Raz na 3 lata warto przeprowadzić odkwaszanie trawnika

Odpowiednie pH trawy (5,5 – 6,5) zapewnia jej optymalne warunki do wzrostu. Nawozy skutecznie zakwaszają trawnik, przez co raz na 2 – 3 lata warto ją odkwasić. Doskonale nada się do tego granulowane wapno. W sytuacji, gdy gleba posiada zbyt zasadowy odczyn (7,0 – 8,0 pH), wówczas trzeba ją zakwasić. Możemy to uczynić, stosując nawóz wapniowo-magnezowy (dolomit).
pixel