Kategorie

Dlaczego warto kupić siatki ochronne do ogrodu?

2018-05-11
Siatka cieniująca

Duże wahania pogodowe i nieprzewidywalne zmiany aury wymuszają na właścicielach ogrodów i upraw stworzenie dodatkowego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami. Świetnym sposobem na ochronę przed gradem, silnym wiatrem oraz wysokim nasłonecznieniem jest zastosowanie siatki cieniująco – osłonowej. W artykule przedstawimy atuty korzystania z siatek tego typu oraz opowiemy o parametrach produktów dostępnych obecnie na rynku.

Obszar zastosowań siatki cieniująco – osłonowej

Siatki cieniująco – osłonowe mają ogromne spektrum zastosowań. Używane są do stworzenia bariery ograniczającej negatywne skutki niekorzystnych warunków pogodowych takich jak silne opady, wiatr oraz wysokie nasłonecznienie. Z tego względu sprawdzą się do ochrony przydomowych trawników, rabat kwiatowych, upraw i ogrodów.

Oprócz otwartych przestrzeni siatki mogą zostać zainstalowane w szklarniach, namiotach, cieplarniach, balkonach i tarasach. Często stanowią barierę zabezpieczającą szkółki drzew i krzewów. Siatki cieniujące osłonowe mogą być wykorzystywane w celach dekoracyjnych i osłonowych w obiektach rekreacyjnych i sportowych. Dotyczy to wszelkiego rodzaju boisk, kortów, czy nawet terenów do paintballu.

Atuty siatki cieniująco – osłonowej

Stosowanie siatki cieniująco – osłonowej niesie za sobą wiele korzyści. W zależności od potrzeb i miejsca instalacji będą to:
  • ochrona upraw przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (silny wiatr, opady, wysokie nasłonecznienie),
  • stworzenie korzystnego dla roślin mikroklimatu,
  • regulacja temperatury i zacienienia chronionej przestrzeni,
  • ochrona przed kurzem,
  • zwiększenie komfortu podczas wypoczynku w ogrodzie, na balkonie, tarasie,
  • stworzenie prywatnej przestrzeni – maskowanie ogrodzeń, balkonów i tarasów.

Rodzaje siatek osłonowo – cieniujących na rynku

Na rynku dostępnych są setki produktów różniących się od siebie parametrami i oczywiście ceną. Materiałem wykonania najczęściej są tworzywa sztuczne takie jak PCV. Siatki cieniująco – osłonowe wykonywane są w splocie dzianinowym oraz występują pod postacią klasycznej siatki o dużych oczkach. Splot dzianinowy charakteryzuje się dużą elastycznością i rozciągliwością, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie materiału do wszelkich nierówności. Klasyczna siatka w postaci tkaniny jest znacznie mniej rozciągliwa. Gramatury dostępnych siatek zawierają się w dość szerokim zakresie od 38 g/m2 do nawet 650 g/m2. Wysoka gramatura siatki wpływa znacząco na jej wytrzymałość, ale również sprawia, że materiał jest o wiele cięższy. Należy to uwzględnić podczas instalacji osłony, zwracając uwagę na rodzaj konstrukcji nośnej. Bardzo ważnym parametrem siatki cieniująco – osłonowej jest jej stopień zacienienia. Na rynku można spotkać się z materiałami o zacienieniu na poziomie: 40%, 42%, 50%, 55%, 60%, 62%, 80%, 85%, 90% oraz 95%.

Parametr ten decyduje o ilości przepuszczanego światła. Siatki o większym zacienieniu (od 60% wzwyż) świetnie sprawdzą się jako bariera odgradzająca od sąsiadów lub przechodniów. Kolejnym parametrem jest obecność stabilizatora UV. W przypadku siatek wykonanych z tworzyw sztucznych obecność stabilizatora UV chroni materiał przed destrukcyjnym wpływem promieni słonecznych, a konkretnie promieniowania ultrafioletowego. W praktyce oznacza to, że siatka osłonowa z ochroną przed UV wytrzyma dłużej. Producenci gwarantują stabilizację UV na okres 3 lat w przypadku tańszych produktów, natomiast droższe siatki oferują 5 lat stabilizacji. Kolor siatki cieniującej na ogół obejmuje odcienie zielonego oraz brązu.

Instalacja siatki cieniująco – osłonowej

Po dokonaniu wyboru rodzaju siatki cieniującej i dopasowaniu koloru do potrzeb należy wybrać metodę instalacji. Do dyspozycji mamy dwa typy montażu do konstrukcji nośnej, jaką jest najczęściej siatka ogrodzeniowa, płot lub barierka balkonowa. Pierwszy rodzaj zakłada instalację przy pomocy opasek zaciskowych. Na rynku dostępne są opaski w kolorze siatki i o różnych długościach. Takie rozwiązanie jest niezwykle tanie i pozwala na stworzenie silnego połączenia z konstrukcją.

Kolejny sposób montażu siatki cieniująco – osłonowej zakłada wykorzystanie specjalnych klipsów, haków i linek odciągowych. W przypadku, gdy zakupiona siatka nie posiada wmontowanych oczek do odciągów, warto zainwestować w klipsy. Można je zamontować w każdym miejscu siatki i przymocować je do konstrukcji nośnej lub zaczepić je hakiem z linką odciągową.
pixel