Kategorie

Opisujemy rodzaje i zastosowania pomp zatapialnych

2018-03-26

Często zdarza się, że ścieki lub brudna woda z urządzeń sanitarnych, z powodów konstrukcyjnych nie są wstanie być odprowadzone na zewnątrz za pomocą siły grawitacji. Wówczas potrzebne jest urządzenie, która przetłoczy ciecz do szamba lub studzienki kanalizacyjnej. Najlepszym rozwiązaniem staje się pompa zatapialna, która z powodzeniem poradzi sobie ze wszelkimi nieczystościami.

Pompy zatapialne charakteryzują się możliwością pracy w ciągłym zanurzeniu. Są zazwyczaj urządzeniami o zwartej budowie, pozwalającą na instalację w wielu miejscach. Posiadają silnik zintegrowany z właściwą pompą i są chłodzone cieczą, w której się znajdują. Ich obudowa może być wykonana z metalu, zazwyczaj stali nierdzewnej, lub trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Parametrami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są przede wszystkim: wydajność, wysokość podnoszenia oraz maksymalna średnica zanieczyszczeń. Moc silnika nie zawsze jest wartością w pełni miarodajną.

Stojąc przed wyborem pompy zatapialnej należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, z jaką cieczą przyjdzie jej się zmierzyć. Bowiem pompy do wody brudnej i ścieków różnią się od siebie pod kątem konstrukcyjnym i zwykle najlepiej jest dobrać ją pod tym właśnie aspektem.

Pompa do wody brudnej jest zazwyczaj urządzeniem dostosowanym do przepompowywania wody z urządzeń kuchennych i łazienkowych oraz, często, także deszczówki. Ta ciecz nie zawiera ziarenek piasku, przez co podzespoły i wirnik nie muszą cechować się wyższą odpornością na ścieranie, co zazwyczaj korzystnie wpływa na cenę pompy. Jednak urządzenia tego rodzaju mają niewielką średnicę przelotu co sprawia, że nie będą w stanie poradzić sobie ze ściekami, a próba przepompowania tego typu nieczystości może skończyć się awarią pompy lub uszkodzeniem całego układu.

Pompy zatapialne do ścieków, czy też fekaliów, montowane są zazwyczaj bezpośrednio w studzienkach i są przystosowane do tłoczenia cieczy zawierającej większe elementy. Jest to możliwe dzięki większemu przelotowi swobodnemu pompy lub, w większości przypadków, zintegrowanemu z pompą rozdrabniaczowi, który powoduje zmniejszenie średnicy nieczystości i umożliwia swobodny przepływ.

Pompy zatapialne mogą być również z powodzeniem stosowane do nawadniania ogrodu. Dzięki prostemu montażowi można wprowadzić je bezpośrednio do studni i czerpać wodę z niewielkich głębokości na potrzeby podlewania. Często takie rozwiązanie jest tańsze niż oddzielna pompa hydroforowa lub głębinowa, a jednocześnie pozwala na odciążenie głównej instalacji zaopatrującej gospodarstwo domowe w czystą wodę. Warto też zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny takiego rozwiązania, zwłaszcza, jeśli naszym głównym źródłem wody jest sieć wodociągowa. Użycie własnej studni do nawadniania ogrodu z pewnością w dłuższej perspektywie odbije się korzystnie na domowym budżecie.

Pompy zatapialne są poręczne i mogą pracować w pełnym zanurzeniu, dlatego doskonale sprawdzają się jako urządzenia do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń. Jednak z racji specyfiki cieczy, która zazwyczaj jest mocno zanieczyszczona, zaleca się stosowanie tylko pomp dostosowanych do tłoczenia wody o dużej zawartości piasku i innych elementów. Są to tak zwane pompy odwodnieniowe lub szlamowe. Urządzenie takie nadaje się również do opróżniania oczek wodnych.

Pompy zatapialne są urządzeniami, które często muszą pracować w trudnych warunkach, dlatego często wyposaża się je w szereg zabezpieczeń – warto sprawdzić, jakiego typu zabezpieczenia oferuje dany model. Pracą pompy można sterować manualnie lub poprzez pływak. Ten prosty czujnik odłącza pompę, gdy poziom wody się podnosi, a uruchamia ją, gdy spadnie poniżej ustalonego poziomu. Część pomp jest również sterowana elektronicznie, przez co działa precyzyjniej od pływaka, jednak jest to zazwyczaj okupione odpowiednio wyższą ceną. Mocniejsze pompy, operujące pod napięciem 400V są wyposażane właśnie w sterowanie elektroniczne.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł nakreślił Państwu różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp zatapialnych i pomoże w dokonaniu wyboru najlepszego urządzenia. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail obsluga@euroogrod.com.pl lub pod numerem telefonu 882 001 176.

pixel