Kategorie

Czym jest i do jakich zadań jest kierowana pompa obiegowe C.O.

2018-03-26

Często zdarza się, że kocioł w domowej instalacji centralnego ogrzewania nie jest wyposażony w pompę lub jest ona niewystarczająca do równomiernego rozprowadzenia wody grzewczej po całym domu. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie oddzielnej pompy obiegowej C.O., która zadba o prawidłowy przepływ wody przez całą instalację grzewczą.

Pompy cyrkulacyjne C.O. to niewielkie urządzenia, instalowane najczęściej na początku instalacji grzewczej, bezpośrednio w rurociągu. Przepływająca woda dodatkowo wycisza pracę całego urządzenia, a ponadto nie wymagają one okresowego smarowania. Wyposaża się je w jeden lub kilka biegów, odpowiadających za prędkość obrotową. Często zaleca się korzystanie jedynie z wyższych biegów, ponieważ to na nich pompa osiąga najwyższą sprawność.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pompy wyposażonej w elektroniczny system sterowania obrotami, który dostosowuje się automatycznie do zmian ciśnienia zachodzących w instalacji, powstałych np. przez termostat. Nie musimy wówczas zmieniać obrotów ręcznie, a elektronika robi wszystko za nas.

Przy wyborze pompy obiegowej centralnego ogrzewania kluczowe są parametry określające natężenie przepływu oraz wysokość podnoszenia. Charakterystyka, będąca wykresem z naniesionymi wartościami wyżej wymienionych parametrów jest inna dla każdej pompy – żeby urządzenie funkcjonowało prawidłowo przy możliwie najwyższej wydajności należy dopasować ją do specyfiki domowej instalacji.

Wybór optymalnej pompy jest bardzo ważny, ponieważ pompa „zbyt mała” nie będzie w stanie pokonać oporów w instalacji, a tym samym przepływ wody będzie zaburzony i ciepło może nie docierać do wszystkich elementów systemu grzewczego. Kolejny problem to wymuszenie pracy takiego urządzenia pod najwyższym obciążeniem, co poskutkuje znaczącym skróceniem trwałości pompy i wyższą awaryjnością. Również zużycie energii będzie się utrzymywało na zawyżonym poziomie, więc zakup urządzenia o niewystarczającej wydajności zdecydowanie mija się z celem.

Z kolei „zbyt duża” pompa też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pracuje ona poniżej swych nominalnych parametrów, co negatywnie wpływa na jej trwałość. Zwiększone jest również zużycie prądu, zwłaszcza w porównaniu z urządzeniem idealnie dopasowanym do instalacji. W tym przypadku zakup „na zapas” mija się więc z celem.
Niezwykle szkodliwa dla pompy jest praca na sucho, dlatego ważne jest, by cały układ był regularnie odpowietrzany. Żeby uniknąć odpowietrzania ręcznego, można wybrać pompę C.O. wyposażoną w automatyczny zawór odpowietrzający.

Warto zwrócić uwagę, w jakich warunkach pompa będzie pracowała. Zamknięty obieg wody pozwala na zminimalizowanie ryzyka dostania się do układu jakichkolwiek cząstek, które mogłyby uszkodzić urządzenie, jednak profilaktycznie zaleca się montaż filtra osadnikowego tuż przed pompą. Przy zakupie pompy cyrkulacyjnej C.O. nie warto decydować się na daleko idące oszczędności, ponieważ kupujemy urządzenie, które powinno służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Warto zaufać producentom o ugruntowanej pozycji, którzy posiadają w ofercie szeroki wybór pomp do różnych zastosowań. Godna polecenia jest na przykład pompa obiegowa C.O. Omnigena, której produkty szybko zdobyły uznanie klientów w Polsce i nie tylko.

Pompy obiegowe C.O. znajdują zastosowanie w każdej instalacji grzewczej, gdzie potrzebne jest równomierne rozprowadzenie ciepłej wody po wszystkich elementach zestawu. Stosuje się je nie tylko w instalacjach wyposażonych w grzejniki konwencjonalne (kaloryfery), ale również przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Prawidłowo dobrane urządzenie powinno zapewnić bezawaryjną pracę nawet przez kilkanaście lat. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp obiegowych C.O. , a w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z pompami i elementami zestawu prosimy o kontakt.

pixel