Kategorie

Którą pompę wybrać - ssącą czy głębinową?

2018-04-06
Pompa ssaca czy glebinowa – która wybrac

By woda pobierana była w sposób komfortowy i możliwie jak najbardziej efektywny, należy prawidłowo dopasować pompę wodną do osobistych potrzeb i warunków. Odpowiedni dobór pompy podyktowany jest kilkoma kluczowymi aspektami. Poniżej prezentujemy charakterystykę oraz wady i zalety pomp ssących i głębinowych.

Podstawowe kryterium wyboru – studnia i jej średnica

Wybór między pompą ssącą a głębinową uzależniony jest przede wszystkim od średnicy studni oraz od głębokości lustra znajdującej się w niej wody. Pompę głębinową można zastosować wyłącznie do studni o średnicy nie mniejszej niż 60 mm, ponieważ najcieńsze pompy głębinowe odznaczają się szerokością 50 mm. Gdy lustro wody znajduje się powyżej 8 metrów głębokości, możliwy jest dobór pompy ssącej i głębinowej. W przypadku gdy lustro wody jest zlokalizowane niżej, wybór ogranicza się wyłącznie do pomp głębinowych.

Zalety i wady obydwu rozwiązań

Zalety i wady pomp ssących

Pompa ssąca montowana jest na zewnątrz studni – zwykle w kotłowni, garażu lub piwnicy. Doskonale nadaje się do studni, w których lustro wody znajduje się na głębokości nieprzekraczającej 8 metrów.

Do najistotniejszych zalet pomp ssących należy zaliczyć ich atrakcyjną cenę oraz łatwy dostęp do części roboczych pompy, co ułatwia jej konserwację – pompa montowana jest na zewnątrz studni. Poza tym pompy ssące są stosunkowo łatwe w montażu.

Główną wadą pompy ssącej są spore straty wydajności i ciśnienia przy zastosowaniu długiej rury ssącej, a także głośna praca pompy. W przypadku montażu pompy w garażu, kotłowni lub piwnicy, hałas generowany przez pompę może znacznie obniżać komfort jej eksploatacji. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że pompy ssące narażone są na wystąpienie ryzyka pracy na sucho.

Zalety i wady pomp głębinowych

Pompy głębinowe stosuje się, gdy lustro wody znajduje się na głębokości poniżej 8 m. Pompy tego typu pracują w całkowitym zanurzeniu. Pompy głębinowe dobiera się przede wszystkim do średnicy odwiertu. Zwykle, gdy wewnętrzna średnica jest zbyt mała, możliwe jest zastosowanie wyłącznie pompy ssącej.

W związku z tym, że pompy głębinowe montowane są wewnątrz studni, komfort ich eksploatacji jest o wiele wyższy (nie słychać ich pracy). Poza tym pompy głębinowe są mniej narażone na zużycie eksploatacyjne oraz straty wynikające z pompowania wody ku górze. Sposób pompowania wody przez pompy głębinowe powoduje, że są one również wydajniejsze od pomp ssących.

Do wad pomp głębinowych należy zaliczyć utrudniony dostęp, a w konsekwencji trudniejszą konserwację pomp. Poza tym montaż pomp głębinowych wymaga precyzyjnego oszacowania długości przewodu zasilającego – źle dobrany kabel może powodować przebicia lub awarie w dostawie energii elektrycznej do pompy.

Masz problem z doborem pompy? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z naszymi pracownikami. Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie.
pixel