Kategorie

Jak wybrać odpowiedni model pompy głębinowej?

2018-03-26
Kiedy potrzebna jest pompa głębinowa i jak wybrać odpowiedni model?
Kiedy potrzebna jest pompa głębinowa i jak wybrać odpowiedni model?

Wybierając pompę do czystej wody możemy wybierać spośród kilku rozwiązań, z których jednak można wyodrębnić dwa stosowane zdecydowanie najczęściej. Pierwsze opiera się o zastosowanie pionowej pompy powierzchniowej, a drugie – pompy głębinowej. Pompy powierzchniowe, często zintegrowane z hydroforami są rozwiązaniami bardzo wygodnymi i łatwymi w instalacji. Mają jednak pewne ograniczenia i minusy, a najpoważniejszymi są: generowany hałas, który w przypadku budynku mieszkalnego może być uciążliwy, oraz ograniczenie wysokości ssania z powodów konstrukcyjnych i... praw fizyki. Jeżeli lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów, pozostaje nam właściwie tylko jedno rozwiązanie: pompa głębinowa. Instaluje się ją bezpośrednio w studni wierconej (niektóre pompy mogą też pracować w zbiornikach). Urządzenia te są przystosowane do pracy w całkowitym zanurzeniu. Ich zaletą jest bezgłośna praca i wysoka wydajność, pozwalająca na skuteczne pompowanie wody z dużych głębokości.

Wybór pompy głębinowej należy zacząć od określenia jej średnicy, a ta z kolei jest uzależniona od średnicy studni. Niezwykle ważna jest również wydajność studni. Należy pamiętać, że wydajność pompy zawsze musi być mniejsza niż maksymalna wydajność studni. Dokładne dane dotyczące parametrów studni głębinowej powinna dostarczyć firma dokonująca odwiertu.

Na rynku pompy głębinowe różnicuje się ze względu na średnice podawane w calach. Najpopularniejsze na rynku są urządzenia 3'', 3,5'', 4'', 5'' oraz 6''. Konstrukcja pompy jest bardzo charakterystyczna. Z racji konieczności dostosowania do wąskiego otworu studni głębinowej ma kształt wydłużonego walca. Silnik znajduje się na dole urządzenia, a nad nim znajduje się zestaw wirników, który tłoczy wodę nadając jej odpowiedni pęd.

Pompa jest chłodzona przepływającą wodą. Zazwyczaj nie posiada ona żadnych zewnętrznych elementów, a wszystkie podzespoły znajdują się wewnątrz. Jedyną częścią, która teoretycznie narażona jest na uszkodzenie lub niekorzystne długotrwałe działanie wody jest przewód elektryczny. Z racji ciągłego zanurzenia jest on zdecydowanie bardziej narażony na starzenie i utratę swoich właściwości niż jego odpowiednik, zasilający pompy powierzchniowe. Pompy głębinowe celowo są sprzedawane bez okablowania, by móc dobrać odpowiedni przewód w zależności od wymaganej długości i trwałości.

Przejdźmy teraz do parametru, od którego w głównej mierze zależy komfort użytkowania pompy, czyli jej wydajności. Należy wziąć pod uwagę przeciętne zużycie wody w gospodarstwie domowym, a także wielkość i stopień rozbudowania systemu nawadniającego ogród. Musimy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem głębokości (czy też wysokości podnoszenia) spada wydajność pompy, dlatego przy wyborze wydajności należy też uwzględnić wysokość lustra wody.

Producenci zalecają, by pompa nie pracowała na skraju swej wydajności, ponieważ wpływa to negatywnie na kondycję wału silnika i łożysk, a także sprawia, że musi się ona włączać częściej, niż jest to przewidziane, co może znacząco obniżyć jej trwałość.

Parametrem wpływającym na wydajność jest moc silnika. W przypadku pomp głębinowych mamy do czynienia ze zdecydowanie większą rozpiętością mocy, niż przy powierzchniowych pompach hydroforowych. W sprzedaży są modele zarówno z kilkusetwatowymi silnikami, jak i potężnymi jednostkami generującymi kilkanaście i więcej kilowatów, stosowanymi w najgłębszych studniach, np. w zastosowaniach przemysłowych.

Warto zwrócić uwagę na nominalne napięcie, z jakim pracuje dana pompa. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń tego typu stosuje się silniki 230- i 400-woltowe. Mocniejsze, trójfazowe, są zalecane wszędzie tam, gdzie moc pompy jest wysoka, a jej duży pobór prądu może przesadnie obciążyć domową instalację elektryczną. W przypadku pomp o mniejszej mocy z powodzeniem można ją podłączyć to typowej, jednofazowej instalacji 230 V.

Nowoczesne pompy głębinowe są często wyposażone w szereg zabezpieczeń, które chronią newralgiczne elementy przed uszkodzeniem np. przed przepięciami czy skokami napięcia. Wiele z nich posiada też zabezpieczenie przed pracą na sucho, które jest niezwykle groźne i powoduje szybkie zatarcie urządzenia.

Do zastosowań domowych zaleca się zestawienie pompy głębinowej z odpowiednio dobranym hydroforem, który pozwoli na ograniczenie kosztów, przedłużenie żywotności urządzenia i natychmiastowy dopływ wody bez konieczności każdorazowego uruchamiania się pompy.

Współczesne pompy głębinowe są bardzo dobrą alternatywą dla powierzchniowych pomp hydroforowych. Urządzenia charakteryzuje cicha praca, łatwa instalacja, bezawaryjność oraz wysoka wydajność. Szeroki wybór pomp pozwala na wybranie odpowiedniego modelu, najlepiej dopasowanego do naszych wymagań. Jednak mając na uwadze fakt, że jest to urządzenie o znaczeniu wręcz „strategicznym” dla całego gospodarstwa domowego, nie warto przy jej zakupie kierować się oszczędnościami. Jedynie sprawdzona pompa głębinowa uznanej marki gwarantuje wieloletnią, bezproblemową eksploatację i utrzymanie parametrów użytkowych. Godne polecenia są pompy producentów takich jak: Belardi, Nocchi, Omnigena, Gardena oraz ZDS.

 

 

pixel