Kategorie

Konserwacja i czyszczenie kosiarki

2018-03-21
Konserwacja i czyszczenie kosiarki

Konserwacja i czyszczenie kosiarki

Kosiarka do trawy musi być regularnie czyszczona i poddawana konserwacji. Wpływa to na jej żywotność, wydajność pracy, optymalne spalanie paliwa i emisję spalin. Ponadto systematyczne czyszczenie w sezonie zapobiega korodowaniu noży tnących. Jest zatem koniecznie, aby kosiarka spełniała swoje zdanie. Niedostatecznie czyste i naostrzony nóż kosiarki będzie nadrywał delikatne listki, co wpłynie na zły wygląd i kondycję trawy. Konserwację możemy przeprowadzić samodzielnie, ale raz w roku dobrze jest oddać kosiarkę do serwisu, w którym mechanicy wyważą ostrza, wyregulują silnik i zrobią profesjonalny przegląd sprzętu. Dobrze konserwowana kosiarka np. spalinowa zużywa o 30% mniej paliwa i jest mniej szkodliwa dla środowiska. Biorąc pod uwagę fakt, że standardowe trawniki przydomowe kosimy od 20 do 30 razy w sezonie, pomoże nam to poczynić znaczne oszczędności w portfelu.

Konserwację i czyszczenie przeprowadzimy prawidłowo, o ile zastosujemy się do instrukcji użytkowania od producenta. Przed przystąpieniem do pracy należy przestrzegać kilku zasad:

  • kosiarkę czyścimy po każdym koszeniu,
  • kosiarkę elektryczną odłączamy od prądu podczas czyszczenia i konserwacji,
  • konserwację przeprowadzamy na zakończenie sezonu, czyli jesienią, a serwisowanie – przed sezonem,
  • odłączamy przewód wysokiego napięcia (tzw. fajkę) od świecy zapłonowej lub wykręcamy ją całkowicie – dla bezpieczeństwa przed samoistnym uruchomieniem,
  • przed zimą opróżniamy zbiornik z paliwa,
  • pracujemy w ubraniu ochronnym: rękawice, długie spodnie, zakryte buty,
  • nie przechylamy na bok kosiarki spalinowej – unosimy spód do góry pod kątem zalecanym w instrukcji,
  • kosiarki elektrycznej nie myjemy wodą, spalinową możemy.

Poprawna konserwacja kosiarki

Proces standardowej konserwacji obejmuje kilka podstawowych rzeczy, które muszą być wykonane, aby kosiarka dobrze nam służyła. Są to:

1. Czyszczenie powierzchni kosiarki

Po każdym koszeniu czyścimy cały korpus kosiarki. Usuwamy wówczas resztki trawy, gleby, zwłaszcza ze szczelin, w których może narastać korozja. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężarki powietrza lub szczotki/szmatki, ale np. kosiarkom spalinowym nie zaszkodzi całościowe umycie wodą, o ile będziemy pilnować, by woda nie dostała się do tłumika. Nie zaleca się mycia myjką ciśnieniową, ponieważ może uszkodzić ważne elementy urządzenia: wlew paliwa, wlew oleju, układ dolotowy, uszczelniacze czy łożyska. Dodatkowo trzeba oczyścić z resztek trawy i ziemi koła kosiarki i wymienić zużyte elementy.

2. Czyszczenie i konserwacja ostrzy

Bardzo ważny punkt. To w końcu mechanizm tnący jest odpowiedzialny za jakość koszenia. Należy sprawdzić stan ostrzy – jeśli są wyszczerbione czy zardzewiałe należy je naostrzyć lub wymienić na nowe. Ostrzenie najlepiej wykonać w serwisie, podobnie jak wyważenie ostrzy. Niewyważony nóż spowoduje stopniowe uszkadzanie silnika, a w końcu kosiarka może się zepsuć. Nóż tnący czyścimy za pomocą sprężarki lub szczotki i pokrywamy środkiem konserwującym.

3. Sprawdzamy i czyścimy filtr powietrza (kosiarki spalinowe)

Kontrola stanu filtra powietrza jest konieczna, jeśli chcemy by silnik kosiarki długo nam służył i nie palił dodatkowych litrów paliwa (brudny filtr zwiększa spalanie). Zaleca się robienie tego często – czyścimy filtr nawet raz w tygodniu, a raz w roku wymieniamy go na nowy – zazwyczaj po intensywnym sezonie zanieczyszcza go pył, kurz i resztki trawy. Metoda czyszczenia zależy od materiału wykonania filtra – z pianki (gąbki) lub papieru. Filtr piankowy możemy umyć delikatnie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Papierowy ostukujemy o twardą powierzchnię.

4. Kontrola i konserwacja silnika spalinowego

Najpierw wykręcamy świecę zapłonową z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy drutem i oczyszczoną święcę wkręcamy z powrotem. Zaleca się wymieniać świecę na nową raz w sezonie. Ponadto należy skontrolować pracę wszystkich linek: rozruchowej, hamulcowej, napędu.

5. Wymiana oleju i paliwa (silniki spalinowe)

Olej silnikowy zmniejsza tarcie mechanicznych elementów w jego wnętrzu. Działa jak smar, dlatego jego odpowiedni poziom jest konieczny do zachowania pełnej sprawności urządzenia. Zaleca się by olej w kosiarce wymieniać raz na 25 godzin pracy, a minimalnie – raz w sezonie. Taka częstotliwość wystarczy, kiedy z kosiarki korzystamy rzadziej.

pixel