Kategorie

Wybieramy niezawodne i sprawdzone zbiorniki hydroforowe

2018-04-06

 Zbiornik hydroforowy - jaki wybrac

Dobór zbiornika hydroforowego ma istotny wpływ na prawidłową pracę, żywotność i eksploatację pompy wodnej. Dobrze dobrany zbiornik w zupełności zaspokoi również potrzeby gospodarstwa domowego pod względem wody użytkowej. Poniżej prezentujemy, jak dobrać wielkość oraz typ zbiornika.

Wielkość zbiornika do zasilania domu jednorodzinnego

Dla 3 – 5 osób mieszkających w domu jednorodzinnym warto zakupić zbiornik o pojemności nie mniejszej niż 150 litrów. Zwykle jednak zbiorniki hydroforowe spełniające standardowe potrzeby gospodarstw domowych powinny odznaczać się objętością wynoszącą między 200 a 300 litrami. Pojemności większych zbiorników nie odczujemy w sposób bezpośredni.

Im większy zbiornik, tym komfort jego eksploatacji będzie wyższy. Związane jest to z faktem, że w przypadku opróżnieniu zbiornika do pewnego poziomu, załączy się pompa, która znacząco zmniejszy ciśnienie na wyjściu kranu. W przypadku pompy o mniejszej wydajności będzie miało to kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania zbiornika hydroforowego.

Dobór zbiornika hydroforowego do mocy pompy

Mało wydajna pompa o niskich parametrach użytkowych wymaga zastosowania większego zbiornika. W przypadku lepszych jakościowo pomp o odpowiednich parametrach warto zastosować zbiornik nieco mniejszy. Niemniej jednak wraz z wielkością zbiornika wzrasta komfort jego eksploatacji oraz poprawa żywotności pompy.

Większy zbiornik spowoduje, że pompa będzie rzadziej się załączać, by go napełnić, co przedłoży się na mniejsze zużycie części roboczych pompy oraz sporą oszczędność energii elektrycznej.

Zbiornik ocynkowany membranowy czy nieocynkowany przeponowy?

Na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami zbiornika hydroforowego – membranowym ocynkowanym i nieocynkowanym przeponowym. Ich istota działania pozostaje ta sama, a różnica polega wyłącznie na sposobie podłączenia do instalacji oraz charakterystyce ich użytkowania.

Zbiorniki ocynkowane membranowe

Zbiorniki ocynkowane membranowe są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, przez co mogą być instalowane na zewnątrz obiektów budowlanych. Wskaźniki powietrza oraz wody znajdują się bezpośrednio na zbiorniku, co ułatwia odczyt tych wartości. Poprzez brak przepony zbiornik chroniony jest przed pęknięciem.

Do wad zbiorników ocynkowanych membranowych należy zaliczyć konieczność częstszego nadzorowania stanu ciśnienia powietrza oraz jego uzupełnienia – brak przepony powoduje, że powietrze rozpuszcza się w wodzie.

Zbiorniki nieocynkowane przeponowe

Zbiorniki nieocynkowane przeponowe posiadają przeponę, która rozdziela powietrze od wody. Powoduje to, że zbiornik wymaga rzadszej kontroli stanu powietrza oraz jego uzupełniania. Tym samym zbiorniki przeponowe są zbiornikami bezobsługowymi. Są również o wiele łatwiejsze w podłączeniu do pompy i tańsze w zakupie.

Do dwóch podstawowych wad nieocynkowanych zbiorników przeponowych można zaliczyć ryzyko pęknięcia przepony oraz brak ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, przez co zbiorniki nie są zabezpieczone przed działaniem deszczu i mrozu.

Reduktor ciśnienia a dobór zbiornika hydroforowego

Załączanie się pompy przy napełnianiu zbiornika hydroforowego oznacza wahania ciśnienia na wyjściu instalacji. Reduktor ciśnienia umożliwia uregulowanie ciśnienia. Wystarczy go zainstalować i na wyłączniku ciśnieniowym ustawić większe ciśnienie, a przed samym złączem instalacji domowej należy zastosować reduktor ciśnienia z manometrem, które zmniejszą ciśnienie wody. W ten sposób woda ze zbiornika do podlewania ogrodu będzie miała wyższe ciśnienie, a woda w instalacji domowej będzie odznaczała się ciśnieniem niższym. Dzięki temu możliwe będzie oszczędzanie wody, energii elektrycznej oraz zwiększy się żywotność pompy, która będzie rzadziej wtłaczać wodę do zbiornika hydroforowego.

Zobacz naszą ofertę zbiorników hydroforowych i wybierz najlepsze rozwiązanie. Masz problem z doborem? Skontaktuj się z nami.
pixel