Kategorie

Jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie?

2018-03-14
Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ogrodowe porządki. Po przycinaniu i pielęgnacji drzew i krzewów zwykle pozostaje spora ilość pędów, gałęzi i innych zdrewniałych fragmentów roślin, które należy zutylizować.

Dlaczego nie warto palić gałęzi i pędów?

Produkty odpadowe po wiosennej pielęgnacji drzew i krzewów możemy spalić, jednak metoda ta niesie za sobą sporo kontrowersji. Dlaczego nie warto spalać resztek po cięciu roślin? Pierwszym powodem są względy ekonomiczne – spalanie jest po prostu nieopłacalne. Niektóre gminy ograniczają palenie zbyt intensywnych ognisk, a niekiedy wydają całkowity zakaz spalania odpadów organicznych.

W przypadku spalania toczonych infekcją, wirusem lub grzybem fragmentów roślin, ognisko choroby może rozprzestrzeniać się wraz z dymem na inne rośliny. Zatem, wykorzystanie rozdrabniarki do gałęzi stanowi rozwiązanie lepsze pod względem ekonomicznym, bezpieczniejsze prawnie, a także wydajniejsze.

Dlaczego nie warto palić gałęzi i pędów

Na co zwracać uwagę, kupując rozdrabniacz do gałęzi?

Niezależnie od rodzaju i budowy rozdrabniaczy, ich zasada działania sprowadza się do cięcia gałęzi i pędów za pomocą elementu tnącego napędzanego silnikiem elektrycznym, spalinowym, lub w przypadku profesjonalnych rębaków – poprzez WOM ciągnika. Na rynku możemy spotkać również mniej wydajne rozdrabniarki ręczne.

Rodzaj napędu rozdrabniarek do gałęzi – elektryczny czy spalinowy?

Do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych w zupełności wystarczą rozdrabniacze zasilane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi.

Rozdrabniacze elektryczne

Elektryczne rozdrabniarki do gałęzi to jedne z mniejszych rębaków, które zapewniają optymalne parametry do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych, głównie w dorywczych pracach porządkowych w ogrodach, sadach i na działkach. Rozdrabniacze elektryczne wyposażane są w niewielkie kosze na zrębki (do ok. 60 l) i silniki o mocach od 1,2 do 2,8 kW. Niektóre z bardziej zaawansowanych konstrukcji posiadają również automatyczny podajnik na gałęzie. Elektryczne rozdrabniarki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do sieci elektrycznej.

Rozdrabniacze spalinowe

Rozdrabniarki spalinowe to z reguły cięższe i mocniejsze urządzenia dedykowane intensywniejszej pracy. Posiadają zwykle silniki generujące moc od 1 do 6 KM. Umożliwiają rozdrabnianie gałęzi w miejscach, w których dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony lub niemożliwy. Wyposażane są w wiele dodatkowych systemów ułatwiających ścinanie gałęzi i pędów.

Rodzaje elementów tnących

Rozdrabniacze mogą być wyposażone w proste systemy noży, których działanie można przyrównać do niszczarek. To rozwiązanie konstrukcyjne nie należy do najpopularniejszych, a jego parametry pozostawiają wiele do życzenia.

O wiele efektywniejszymi elementami tnącymi są te wyposażone w noże ślimakowe. Odznaczają się one większą siłą cięcia, niezawodnością oraz o wiele dłuższą żywotnością. Noże ślimakowe idealnie sprawdzają się do rozdrabniania grubych gałęzi.

Elementy tnące wyposażone w turbinę zapewniają bardzo szybkie i wydajne rozdrabnianie zdrewniałych fragmentów roślin. Do prawidłowej pracy wymagają o wiele większej mocy, przez co zwykle rębaki z turbinami tnącymi napędzane są silnikami spalinowymi.

Jak kupować rozdrabniacz do gałęzi?

Podstawową kwestią, którą należy zweryfikować przed zakupem, jest określenie swoich potrzeb. To od nich zależy zarówno rodzaj konstrukcji, jak i jej dodatkowe wyposażenie. Jeśli poszukujesz rozdrabniarki do sporadycznego utylizowania odpadów po pracach porządkowych i kosmetycznych na małych działkach lub przydomowych ogródkach, w zupełności wystarczą Ci mniejsze rozdrabniarki elektryczne.

W przypadku częstszych i bardziej wymagających prac na większych działkach lub w sadach lepszym rozwiązaniem okażą się mocniejsze i niezależne od
energii elektrycznej rozdrabniarki spalinowe.

Niezależnie od objętości wykonywanych prac rozdrabniaczem, warto pokusić się o zakup urządzenia wyposażonego w element tnący z nożami ślimakowymi – zapewnią one pewniejszą i dłuższą pracę rozdrabniarki. Noże turbinowe okażą się strzałem w 10-tkę, jeśli zależy Ci na maksymalnej efektywności i tempie pracy.
pixel