Kategorie

Czym kierować się przy wybieraniu pompy do szamba?

2018-04-06
Jaka pompa do szamba

Szambo to jeden z istotniejszych elementów gospodarstw domowych. Prawidłowy dobór pompy do szamba pozwoli zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych usterek systemu kanalizacyjnego domu. Jaką pompę do szamba kupić?

Do czego służy pompa do szamba?

Pompy umożliwiają efektywne i bezpieczne odprowadzanie nieczystości z gospodarstwa domowego do zbiornika na szambo, który podłącza się do rury kanalizacyjnej doprowadzonej do budynku. Zanieczyszczenia oraz brudna woda spływają rurą do szamba dzięki sile grawitacji. Niemniej jednak szambo wymaga okresowego opróżniania zbiornika, co zapobiega przelewaniu się nieczystości i zapychaniu się rur kanalizacyjnych.

Drożne szambo stanowi również warunek do sprawnego spływania wody z wanien, umywalek, zlewów i toalet. Zanieczyszczenia ze zbiornika na szambo odpompowuje się za pomocą specjalnej pompy, która odprowadza nieczystości i brudną wodę na zewnątrz zbiornika.

Na co zwracać uwagę wybierając pompę do szamba?

Przed podjęciem decyzji związanej z zakupem pompy, należy dokładnie zweryfikować jej parametry. Kluczowymi cechami pompy są: wydajność, maksymalna wysokość podnoszenia, moc, napięcie zasilania, maksymalna średnica zanieczyszczeń oraz trwała obudowa i obecność rozdrabniacza.

Wydajność pompy

Wydajność pompy wyraża się w litrach na minutę lub w metrach sześciennych na godzinę. Dobra pompa do szamba powinna odznaczać się wydajnością przepływu na poziomie od 300 do 500 l/min. Im większa wydajność, tym pompa sprawniej poradzi sobie z odpompowaniem zanieczyszczeń i wody ze zbiornika.

Maksymalna wysokość podnoszenia

Maksymalna wysokość podnoszenia określa – jak sama nazwa wskazuje – maksymalną wysokość, na jaką pompa do szamba może podnieść zanieczyszczenia i brudną wodę. W przypadku pomp do ścieków wartość ta jest o wiele niższa niż pomp do czystej wody i oscyluje w granicach od 5 do 25 m.

Maksymalna średnica zanieczyszczeń

Im większa średnica zanieczyszczeń, tym pompa lepiej poradzi sobie z większymi nieczystościami stałymi. Pompy do szamba powinny radzić sobie z zanieczyszczeniami o średnicy 8 – 30 mm.

Korpus pompy

Pompa podczas ciężkiej pracy musi radzić sobie z dużymi przeciążeniami. W związku z tym, by ograniczyć ryzyko jej awarii, do odpompowywania szamba warto zastosować pompę o korpusie wykonanym z aluminium lub innych stopów metali.

Napięcie zasilania

Większość mniejszych przydomowych pomp do szamba zasilane jest napięciem znamionowym 230 V. Większe konstrukcje wymagają zasilania trójfazowego o napięciu 400 V. Zwykle są to profesjonalne pompy przeznaczone do bardziej wymagających prac.

Moc

Pompy do szamba powinny charakteryzować się odpowiednio dużą mocą, która zapewni wydajną i bezproblemową pracę urządzenia. Mniejsze pompy do ścieków domowych odznaczają się mocą na poziomie 300 – 500 W, podczas gdy profesjonalne pompy do szamba dysponują mocą dochodzącą nawet do 1500 W.

Dodatkowe akcesoria pompy do szamba

Lepsze konstrukcje pomp do szamba wyposażone są w wyłączniki pływakowe oraz w rozdrabniacze. Wyłączniki pływakowe umożliwiają wyłączenie pompy po stwierdzeniu odpowiednio niskiego poziomu cieczy w odpompowywanym zbiorniku, tym samym chroniąc urządzenie przed zatarciem. Rozdrabniacze montowane w pompach rozdrabniają nieczystości stałe, poprawiając efektywność pompy.

Masz problem z doborem pompy do szamba? Skontaktuj się z nami – z przyjemnością doradzimy i dopasujemy odpowiednie urządzenie, które spełni Twoje wymagania.
pixel