Kategorie

Czym się kierować przy zakupie kosiarki do trawy?

2018-03-21

Przed zakupem tego czasami kosztownego urządzenia należy zrobić porządne rozeznanie. Po pierwsze trzeba zrobić listę rzeczy, które będziemy brać pod uwagę. Są to:

  • powierzchnia naszego trawnika,
  • stopień urozmaicenia terenu,
  • częstotliwość koszenia,
  • nasza kondycja,
  • możliwość przechowywania,
  • budżet.

W oparciu o te punkty należy przeanalizować nasze wymagania co do kosiarki. Może okazać się, że chociaż nowiutka kosiarka spalinowa nie daje nam spać po nocach, tak naprawdę nie jest nam potrzebna. Może być też inaczej: pomimo iż bardzo chcemy zaoszczędzić, ponieważ mamy małą działkę, może okazać się, że zwykła kosiarka ręczna przyniesie więcej szkody naszemu zdrowiu i cierpliwości, niż elektryczna naszemu portfelowi. Zalecamy zrobienie listy za i przeciw w oparciu o nasz poradnik, w którym pomagamy podjąć właściwą decyzję.

Słowniczek

Kosiarka ręczna ₋ zwana bębnową od bębnowego mechanizmu tnącego lub wrzecionową; najprostszy rodzaj kosiarek ręcznych; wyposażona jest w dwa ostrza tnące, z których jedno przymocowane jest na stałe, a drugie obraca się w trakcie ruchu; trawnik kosi jak nożyce.

Kosiarka elektryczna − zasilana prądem przy pomocy silnika elektrycznego podłączonego z siecią kablem; większość modeli wyposażona jest w rotacyjny nóż tnący; dostępne są wersje pchane lub, dużo rzadziej, z napędem.

Kosiarka akumulatorowa − jest kosiarką elektryczną działającą na prąd z akumulatora, modele hybrydowe umożliwiają także dopływ prądu przez kabel.

Kosiarka spalinowa − wyposażona w silnik spalinowy, dzięki czemu jest bezprzewodowa; wymaga zasilania paliwem; narzędziem tnącym jest nóż rotacyjny; zdecydowana większość modeli posiada napęd elektryczny; część modeli posiada ponadto rozrusznik elektryczny.

Kosiarka listwowa − kosiarka spalinowa, którą wyróżnia budowa; posiada przednią listwę-nóż wyposażony w wiele ostrzy-żyletek; przeznaczona do koszenia pastwisk i łąk.

Traktorek ogrodowy − pojazd koszący napędzany silnikiem spalinowym prowadzony jak samochód; przeznaczony jest do koszenia dużych areałów.

Mechanizm tnący − przyrząd, którym kosiarka lub kosa ścina trawę; może być: wrzecionowy (bębnowy), rotacyjny, żyłkowy, karczujący, listwowy.

Nóż rotacyjny − najczęściej spotykany mechanizm tnący w przypadku kosiarek elektrycznych i spalinowych; podczas pracy bardzo szybko obraca się, a utrzymuje go siła bezwładu (nie posiada drugiego ostrza jak np. mechanizm wrzecionowy).

Regulacja koszenia − funkcja dodatkowa w kosiarkach, która pozwala na ręczne ustawienie maksymalnej wysokości koszenia na konkretną wartość np. 5 cm; regulacja może być indywidualna dla każdego koła lub centralna dla wszystkich kół jednocześnie.

Szerokość koszenia ‒ szerokość robocza, z którą kosiarka ścina trawę; im szerokość jest większa, tym więcej trawy skosimy w krótszym czasie, ale mamy mniejsze możliwości manewrowania maszyną.

Wyrzut boczny − mechanizm polegający na wyrzucaniu skoszonej trawy wprost na trawnik podczas pracy kosiarki, a nie np. do kosza zamontowanego na urządzeniu.

Mulczowanie − funkcja dodatkowa, w którą wyposażonych jest wiele modeli kosiarek spalinowych; polega na mieleniu trawy w trakcie koszenia.

Wybierz najlepszą kosiarkę dla siebie

 Kosiarka ręcznaKosiarka elektrycznaKosiarka spalinowa
Napęd Brak Brak lub "na koła" Brak lub "na koła"
Mechanizm tnący Wrzecionowy/bębnowy Nóż rotacyjny Najczęściej nóż rotacyjny, niekiedy listwa tnąca lub żyłka tnąca
Rozruch Brak Ręczny Ręczny lub elektryczny
Ekologia ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Hałas ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Wydajność ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Koszt zakupu ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Koszt eksploatacji ✔ ✔ ✔ ✔ ✔

1. Powierzchnia trawnika

Jest to podstawowy czynnik, który powinien wpłynąć na decyzję o kupnie konkretnego rodzaju urządzenia. Złota zasada mówi, że do malutkich trawników wystarczy kosiarka ręczna, do nieco większych i średnich – kosiarka elektryczna, do dużych kosiarka spalinowa, a do ogromnych posesji – traktorek ogrodowy. Oczywiście granice tego, czym jest mały, a czym średni czy duży trawnik jest płynna. Proponujemy kierować się zatem poniższą ściągą:

Trawnik o powierzchni:

  • do 50 m2 – kosiarka ręczna,
  • od 50 do 500 m2 – kosiarka elektryczna,
  • powyżej 500 m2 – kosiarka spalinowa,
  • powyżej 2000 m2 − kosiarka spalinowa/traktorek ogrodowy

Przy jednolitych i dużych powierzchniach ważne jest, aby praca byłą jak najkrótsza, najmniej męcząca i jednocześnie wydajna. Wobec tego warto rozejrzeć się za urządzeniem z dużą szerokością koszenia, którym szybciej skosimy trawę w krótszym czasie.

Orientacyjny czas koszenia dla poszczególnych powierzchni terenu i szerokości roboczej kosiarki

 400 m2800 m21200 m21600 m2
Φ 32 cm 41 minut 1 h 22 minuty 2 h 4 minuty 2 h 46 minuty
Φ 38 cm 32 minuty 1 h 3 minuty 1 h 36 minut 2 h 7 minut
Φ 42 cm 28 minut 55 minut 1 h 23 minuty 1 h 50 minut
Φ 46 cm 24 minuty 49 minuty 1 h 13 minut 1 h 37 minuty
Φ 51 cm 21 minut 43 minuty 1 h 3 minuty 1 h 24 minuty
Φ 56 cm 19 minut 38 minut 57 minut 1 h 15 minuty

2. Rodzaj trawnika

Najbardziej wymagające są trawniki dekoracyjne, pokazowe, które muszą być przycinane na odpowiednią długość, z odpowiednią częstotliwością i odpowiednimi mechanizmami tnącymi. Jeśli zależy nam na perfekcyjnym trawniku, najlepszy będzie pakiet: kosiarka wrzecionowa + podkaszarka elektryczna + nożyce do trawy. Sprawdzi się także kosiarka spalinowa/elektryczna wyposażona w ręczną regulację wysokości cięcia na bardzo niską, np. 3 cm. Bębnowy mechanizm tnący kosiarek ręcznych jest jednak najbardziej delikatną metodą koszenia, która nie urywa listków trawy.

W przypadku standardowych trawników użytkowych wybór urządzenia dyktują inne parametry – powierzchnia, budżet, nasza kondycja. Istotna jest za to funkcja regulowania wysokości cięcia, która pozwoli dostosować ten parametr do potrzeb.

3. Teren urozmaicony*

Jeżeli nasz trawnik nie jest jednolitą taflą, a urozmaicają go różnego rodzaju drzewa, rabaty, krzewy, oczko wodne i wszelkie inne formy architektury czy roślinności – musimy wziąć pod uwagę skomplikowane manewrowanie. Na tak niejednolitym trawniku sprawdzi się kosiarka, którą łatwo wjedziemy z wąskie alejki, nieregularne zakątki, zaokrąglone punkty. Kosiarka na urozmaiconym terenie powinna być łatwa w prowadzeniu. Ponadto najlepsza będzie bezprzewodowa, dzięki której unikniemy problemu długiego, plączącego się kabla. Idealnym wyborem będzie więc kosiarka spalinowa. Jest pozbawiona niewygodnego przewodu, a jeśli wybierzemy model z małą szerokością cięcia, urządzenie będzie mniejsze, węższe, a dzięki temu dużo łatwiej skosimy trawę wokół wszystkich newralgicznych punktów.

Drugą opcją będzie również bezprzewodowa kosiarka akumulatorowa. Jeśli teren jest niewielki, jedno ładowanie powinno starczyć na skoszenie całej trawy. Przewagą tej kosiarki na spalinową jest brak konieczności kupowania paliwa, ale minusem jest wysoka cena takiego rozwiązania.

W przypadku terenów o różnym stopniu nachylenia zaleca się następujące rozwiązania:

  • spadek do 20° ‒ kosiarka spalinowa wyposażona w nóż rotacyjny,
  • spadek od 20 do 35° ‒ sprawdzi się kosiarka elektryczna,
  • powyżej 35° ‒ tylko kosa spalinowa/elektryczna lub kosiarka listwowa.

*W przypadku trawników o nieurozmaiconej, jednolitej powierzchni wybór kosiarki zależeć będzie od innych czynników, przede wszystkim powierzchni i rodzaju trawnika.

Zalecany wybór kosiarki ze względu na powierzchnię i ukształtowanie terenu

 Teren płaskiTeren spadzisty, nierównyPowierzchnia urozmaicona, dużo spadków i przeszkód
Do 250 m2 kosiarka ręczna bębnowa
kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm lub więcej
      kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm przy pochyleniu >35°

    kosa elektryczna przy pochyleniu <35°
kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm lub więcej
kosa elektryczna
Do 500 m2 kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm lub więcej kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm przy pochyleniu >35°
kosa elektryczna przy pochyleniu <35°
kosiarka spalinowa o szerokości koszenia 40cm lub więcej
kosa elektryczna lub spalinowa
Do 750 m2 kosiarka elektryczna lub spalinowa o szerokości koszenia 40cm lub więcej kosiarka elektryczna o szerokości koszenia 32cm przy pochyleniu >35°
kosa elektryczna przy pochyleniu <35°
kosiarka spalinowa o szerokości koszenia 40cm
kosa elektryczna lub spalinowa
Do 1000 m2 kosiarka elektryczna lub spalinowa z napędem o szerokości koszenia 46cm lub więcej kosiarka elektryczna lub spalinowa z napędem o szerokości koszenia 46cm lub więcej przy pochyleniu >35°
kosa spalinowa przy pochyleniu <35°
kosiarka spalinowa z napędem o szerokości koszenia 46cm lub więcej
kosa spalinowa
Do 1500 m2 kosiarka spalinowa z napędem o szerokości koszenia 48cm lub więcej kosiarka spalinowa z napędem o szerokości koszenia 48cm lub więcej przy pochyleniu >35°
kosa spalinowa przy pochyleniu <35°
kosiarka spalinowa z napędem o szerokości koszenia 48cm lub więcej
kosa spalinowa
Od 1500 m2 kosiarka spalinowa z napędem o możliwie największej szerokości koszenia
traktorek ogrodowy
kosiarka spalinowa z napędem o możliwie największej szerokości koszenia przy pochyleniu >35°
traktorek ogrodowy przy pochyleniu >35°
kosa spalinowa przy pochyleniu <35°
kosiarka spalinowa z napędem o możliwie największej szerokości koszenia
traktorek ogrodowy
kosa spalinowa

4. Częstotliwość koszenia

Różnego rodzaju trawniki wymagają różnej częstotliwości koszenia. Również czas, który my możemy poświęcić na tę pracę warunkuje częstotliwość – a za tym idzie wybór konkretnego rodzaju urządzenia. Zatem:

  • częste koszenie – więcej niż raz w tygodniu; dotyczy traw, które mają skłonność do nadmiernego wzrostu, a także trawników dekoracyjnych, wymagających intensywnej pielęgnacji; nadadzą się kosiarki spalinowe, które mają większą moc, wydajność; warto wybrać tę z funkcją mulczowania trawy i wyrzutem bocznym lub koszem o dużej pojemności ok. 80 l,

  • koszenie regularne – 1 na tydzień/10 dni; wystarczy dla trawników rekreacyjnych bez tendencji do przerastania; odpowiednia będzie kosiarka elektryczna bądź spalinowa z koszem na trawę, którego nie trzeba będzie zbyt często opróżniać, dzięki czemu praca będzie szła szybko,

  • koszenie rzadkie, okazjonalne − kilka razy w roku; dotyczy terenów typu pastwisko czy łąka; w przypadku dużej powierzchni odpowiednia będzie kosiarka spalinowa listwowa, która poradzi sobie z dużą gęstwiną, a szeroka powierzchnia koszenia przyspieszy pracę, jeśli powierzchnia jest mała – wystarczy kosa spalinowa/elektryczna.

5. Nasza kondycja

Najlżejsze do prowadzenia są kosiarki ręczne, które nie posiadają ciężkich elementów jak silnik spalinowy. Te urządzenia funkcjonalne będą jednak tylko na najmniejszych trawnikach. W przypadku urządzeń elektrycznych i spalinowych użytkowanie wymaga nieco krzepy, ponieważ ważą one najczęściej kilkadziesiąt kilogramów – ok. 20-30. Pracę może ułatwić rozruch elektryczny, który działa na włącznik. Ponadto szeroko stosowny, głównie w modelach spalinowych, jest napęd. Wspomaga prowadzenie kosiarki i częściowo bierze na siebie wysiłek pchania urządzenia. Przy dużych trawnikach od kilkuset do kilku tysięcy metrów powierzchni najlepsze będą więc kosiarki spalinowe z napędem, opcjonalnie z rozrusznikiem elektryczny. Na ogromnych posesjach, o ile nie chcemy spędzać godzin na męczącym koszeniu, konieczne jest zastosowanie traktorka ogrodowego.

Możliwość przechowywania

Często bagatelizowana sprawa, a niesłusznie – możliwość przechowywania sprzętu jest ogromnie istotna. Współczesne kosiarki elektryczne czy spalinowe, a to właśnie one są najpopularniejsze, zajmują sporo miejsca. Część modeli posiada składany uchwyt, który pomaga zaoszczędzić nieco miejsca w warsztacie czy garażu. Pamiętajmy też, że np. kosiarki spalinowe, z racji paliwa, muszą być przechowywane w pozycji poziomej. Elektryczne są pod tym względem bardziej uniwersalne.

6. Budżet

Ceny kosiarek uzależnione są od rodzaju i parametrów urządzenia. Najtańsze są oczyścicie najprostsze kosiarki ręczne, więcej zapłacimy za modele z koszem na trawę. Po nich są kosiarki elektryczne, których ceny warunkuje obecność dodatkowych funkcji. Podobnie rozkładają się ceny kosiarek spalinowych. Dość kosztowne są kosiarki akumulatorowe, a najdroższe – traktorki ogrodowe.

Na cenę wpływa:

  • napęd/brak napędu
  • rozrusznik ręczny/elektryczny,
  • moc silnika,
  • prąd z kabla/prąd pobierany z akumulatora
  • dodatkowe funkcje,
  • kosz na trawę/brak kosza,
  • jakość wykonania.

Orientacyjne ceny kosiarek:

  • ręczna – od 100 do 500 zł,
  • elektryczna − od 400 do 2500 zł,
  • akumulatorowa − od 700 do 3200 zł,
  • spalinowa − od 600 do 3 000 zł
  • traktorki ogrodowe − od 4 000 do 20 000 zł,

Kosiarka z koszem czy bez?

Wybór zależy od tego, czy chce nam się grabić trawę po koszeniu. Czasami jest jej naprawdę dużo i wówczas kosz może być zbawieniem dla naszych mięśni. Mały kosz (20-45 l) będzie dobry do małych trawników, a duży (45-85 l) – do większych. Modele bez kosza posiadają często funkcję bocznego wyrzutu trawy, którą jednak trzeba zagrabić, więc jeżeli liczymy się z dodatkową czynnością po koszeniu – wybierzmy kosiarkę bez kosza.

Podsumowanie

KOSIARKAPRZEZNACZENIE / CECHY
Ręczna Zalecana powierzchnia trawnika do 50m2
Mechanizm tnący: ostrze bębnowe
Doskonała do koszenia małych trawników dekoracyjnych
Cena od 100 do 500 zł
Zalety:
tania i ekologiczna
nie nadrywa listków
cicha
tania w eksploatacji

Wady:
mało wydajna i czasochłonna metoda koszenia
wymaga kondycji
sprawdza się tylko na małych trawnikach
Elektryczna Powierzchnia trawnika od 50 do 500 m2
Mechanizm tnąc: nóż rotacyjny, rzadziej ostrze bębnowe
Zasilana z sieci lub akumulatorowo
Cena od 400 do 3200 zł
Zalety:
wydajna
działa na prąd
nie wymaga uzupełniania paliwa jak spalinowa
w przypadku wersji akumulatorowej jest bezprzewodowa, dużo wygodniejsza w pracy

Wady:
w razie dużego oddalenia od źródła prądu spada napięcie w kablu
kabel jest niewygodny przy manewrowaniu, może się plątać
Spalinowa Powierzchnia trawnika od 500 m2 do kilku tys.
Mechanizm tnący: nóż rotacyjny, rzadziej listwa tnąca
Zasilana benzyną
Cena od 600 do 20000 zł
Zalety:
duża moc
często z napędem ułatwiającym pracę
dostępne modele z rozrusznikiem elektrycznym, który nie wymaga siły do odpalenia maszyny

Wady:
głośna
jeśli nie ma napędu może być ciężka w prowadzeniu
konieczność posiadania paliwa
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel