Kategorie

Jak zaplanować trawnik?

2018-03-15
jak założyć trawnik krok po kroku

Zaplanowanie trawnika jest tak samo ważne, jak innych elementów otoczenia domu. To przeważnie serce ogrodu, w którym koncentruje się życie rodzinne podczas wiosny i lata. Kiedy myślimy o zieleni w ogrodzie, trawnik pojawia się gdzieś na dalszej pozycji. A to jeden z najważniejszych elementów przydomowego ekosystemu. Trawnik ma zbawienny wpływ na otoczenie domu i samych ludzi – dostarcza dużo tlenu, filtruje powietrze, chłodzi grunt podczas upałów oraz tłumi hałas. Przede wszystkim jednak jest piękną oprawą dla drzew i kwiatów w ogrodzie, a także miejscem do wspólnego spędzania czasu w gronie bliskich.

Zastanówmy się:
  • Ile możemy przeznaczyć na to pieniędzy?
  • Jakie przeznaczenia ma mieć nasz trawnik?
  • Czy będzie częścią projektu całego ogrodu, czy może chcemy założyć go w już istniejącym ogródku?
  • Czy warunki środowiskowe pozwalają na posianie konkretnej trawy?
  • Czy wybierzemy metodę siewu nasion, czy może kupimy gotowe rolki trawy?
  • Czy mamy czas i możliwości, aby solidnie pielęgnować trawnik (np. dekoracyjny)?

Ile kosztuje założenie trawnika?

Na koszt założenia trawnika wpływa kilka czynników. Jeśli jest częścią projektu całego ogrodu – oczywiście należy doliczyć koszty jego zaprojektowania i wykonania przez specjalistów. Do tego dochodzą pieniądze, które musimy wydać na zbadania odczynu gleby i przygotowanie jej do siewu. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na automatyczny system nawadniania – dochodzą kolejne nakłady pieniężne, i to nie małe. I oczywiście sama trawa. Zasadniczo trawnik ułożony z gotowych rolek jest droższy – za m2 gotowej trawy musimy zapłacić od 9 do nawet 15 zł, więc ułożenie go na dużej posesji wygeneruje duże koszty. Dodatkowo trzeba zapłacić na robociznę. Zdecydowanie taniej wychodzi posianie trawnika, o ile zrobimy to dobrze i nie będziemy musieli powtarzać całej procedury. Worek 5 kg uniwersalnej mieszanki trawnikowej kosztuje ok. 130 zł i starcza na obsianie ok. 200 m2 terenu. Dodatkowe koszty wygeneruje jednak dosiewanie trawy w miejscach, w których ziarenka zostaną wymyte lub wydziobane przez ptaki.

Rekreacyjny czy dekoracyjny?

Przeznaczenie trawnika to jeden z najważniejszych czynników, które musimy rozważyć przed rozpoczęciem prac. Trawnik ozdobny (dekoracyjny) wysiewany jest ze specjalnych odmian nasion, do tego wymaga specyficznych warunków środowiskowych, takich jak odpowiednia gleba i stały dopływ słońca. Jego pielęgnacja jest czasochłonna i wymaga solidnej dyscypliny właściciela lub ogrodnika. Ten trawnik, z racji samej nazwy, pełni funkcję przede wszystkim estetyczną, dlatego nie nadaje się na rodzinne zabawy z psem czy umiejscowienia na nim placu zabaw. Znosi średnio intensywne użytkowanie, dlatego powinien być traktowany jako element ogrodu ozdobnego. Oczywiście nie możemy przesadzać ‒ nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasy będziemy się po takim trawniku przechadzać. Uniwersalnym rodzajem trawnika jest trawnik rekreacyjny, niekiedy z przeznaczeniem na cele sportowe. Dużo lepiej zniesie intensywną zabawę dzieci, grillowanie, piknikowanie i mecze piłki nożnej. Ten rodzaj trawnika poleca się do ogrodów wokół domów jednorodzinnych czy w parkach miejskich. Należy jednak mieć na uwadze, że trawnik rekreacyjny także ma wysokie wymagania co do pielęgnacji. Inną grupą traw są odmiany z przeznaczeniem na łąkę czy pastwisko. Pierwszy rodzaj jest coraz bardziej popularny ze względu na rosnącą modę na ogrody angielskie, w których wskazana jest kontrolowana „dzikość”. Trawa łąkowa jest wygodna w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga częstego koszenia. Chowa się w zasadzie „sama”, a prace ogrodnicze ograniczają się do usuwania szkodliwych i zbyt ekspansywnych gatunków roślin, które chętnie rosną w tego rodzaju trawie.

Czy trawa w ogóle wyrośnie?

Niby banalne pytanie, ale sam fakt posiania nasion nie gwarantuje tego, że trawnik wyrośnie. Przed zaplanowaniem siewu musimy sprawdzić stan gleby – jej odczyn Ph i jakość. Aby trawa dobrze rosła, gleba pod nią musi być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Najlepszy odczyn gleby pod trawnik wynosi 5,5 do 6,5 Ph (lekko kwaśny). To minimum, aby trawnik mógł się dobrze zakorzenić. Jeśli gleba jest gorszej jakości – wciąż możemy poprawić jej stan stosując różne zabiegi, np. możemy dosypać żyznej ziemi lub kompostu do gruntów piaszczystych, a do gliniastych – piasku. Zbyt kwaśne podłoże zneutralizujemy natomiast mieszając je z wapnem (dolomitem). Jeśli gleba na naszym podwórku jest wyjątkowo sucha i nieprzyjazna roślinom – do wysiewu zastosujmy specjalne mieszanki na suche gleby. Kolejną kwestią jest stopień nasłonecznienia. Świeżo posiany trawnik będzie go dużo potrzebował, dlatego trawę najlepiej siać w miejscu mocno nasłonecznionym. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, wyrosła darń może być nieestetycznie przerzedzona, w żółtawym odcieniu. Wyjątkiem są specjalne odmiany nasion przystosowane do zacienionych terenów. Ponadto trawnik musi być regularnie i obficie podlewany. Na początku trzeba go nawadniać codziennie, jednak strumień nie powinien być zbyt intensywny – lepsze jest 3-, 4-krotne zraszanie. Dojrzały trawnik rekreacyjny wystarczy podlewać raz w tygodniu.

Trawa posiana czy układana?

Istnieją dwie podstawowe metody zakładania trawnika – z siewu i z rolki. Trawę możemy posiać własnoręcznie lub przy pomocy siewnika automatycznego, bardzo pomocnego przy wysianiu ogromnego areału. Worek nasion o wadze 5 kg starczy na wysianie ok. 100 m2 trawnika, przy czym zawsze warto dosypać nieco więcej, ponieważ część ziarenek może zostać wydziobana przez ptaki lub wywiana przez wiatr. Metoda siewna daje nam ponadto szerszy wybór typów traw i jest dużo tańsza od gotowych rolek trawy. Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik posiany na nierównym terenie ze wzniesieniami może być w miejscach załamań i wybrzuszeń przerzedzony – tutaj warto dosypać więcej nasion. Metoda siewna wymaga dużo pracy, wysiłku i cierpliwości – nasiona zaczynają kiełkować po kilku do kilkunastu dni, a na kompletną, dojrzałą trawę będziemy musieli poczekać aż kilka miesięcy. Z kolei trawa w rolki to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ryzykować, że trawa nie obrodzi. Decydując się na taki trawnik, dostajemy produkt gotowy do natychmiastowej „instalacji” na wcześniej przygotowanej glebie. Od razu widzimy końcowy efekt i zaraz po rozłożeniu trawnika możemy cieszyć się widokiem szmaragdowej darni. W przypadku tego rozwiązana mamy mniejszy wybór gatunków traw, do tego dochodzi duży koszt całej inwestycji. Rolki idealnie za to sprawdzają się na urozmaiconym terenie, który jest kłopotliwy dla równomiernego wysiewu. Gotowa trawa także wymaga intensywnej pielęgnacji – koszenia, podlewania, nawożenia. Musimy też odczekać paręnaście dni, aż źdźbła zakorzenią się w glebie. Teoretycznie sezon na sianie i pielęgnację trawnika trwa od kwietnia do września. Nie poleca się siania w lipcu, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić trawie intensywnego, niemal codziennego nawodnienia, ani wczesną wiosną, kiedy ziemia jest wciąż chłodna po zimie. Optymalne miesiące to koniec kwietnia/początek maja, czerwiec, sierpień i wrzesień.
pixel