Kategorie

Jak wybrać pompę obiegową CWU?

2018-03-26

Pompy obiegowe, zwane też cyrkulacyjnymi są coraz częściej stosowane w domowych instalacjach centralnego ogrzewania. Zdecydowanie poprawiają bowiem komfort życia, zapewniając natychmiastowy dopływ ciepłej wody wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.

Oczywiście zdarza się, że nawet w nowych instalacjach pompy obiegowe nie są uwzględniane np. ze względu na niższe koszty, jednak w tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać – różnica zwróci się błyskawicznie, chociażby za sprawą wyraźnie niższego zużycia wody, bowiem przy pompie CWU nie trzeba czekać, aż woda się nagrzeje; dzięki stałemu obiegowi ciągle ma stałą temperaturę.

Co oznacza CWU? To skrót od ciepłej wody użytkowej. Jak wskazuje rozwinięcie nazwy, pompy CWU odpowiadają za rozprowadzenie i utrzymanie w obiegu ciepłej wody pod takim samym ciśnieniem w każdym punkcie instalacji.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze pompy cyrkulacyjnej? Zależy to w głównej mierze od wielkości (długości) instalacji oraz stopnia jej rozbudowania. Spotyka się urządzenia jedno- i wielobiegowe, a także pompy o płynnej regulacji prędkości obrotowej. Większy zakres prędkości może pozwolić na optymalne dopasowanie jej do potrzeb dużej instalacji. Rozwiązanie o płynnej lub automatycznej regulacji obrotów jest najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne, ale wiąże się z odpowiednio wyższym kosztem początkowym.

Ciśnienie robocze w przypadku pomp obiegowych CWU jest parametrem drugorzędnym; większość urządzeń charakteryzuje się ciśnieniem na poziomie ok. 10 bar i takie uznaje się za wystarczające w domowej instalacji.

Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i renomę producenta, ponieważ jest to urządzenie, które w założeniu ma działać bezawaryjnie i w sposób bezobsługowy. Godne polecenia są pompy cyrkulacyjne Omnigena – to sprawdzona marka, obecna na rynku od wielu lat, charakteryzująca się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Niezwykle ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zużycie energii – w przypadku urządzenia, które będzie włączone przez większość doby może się okazać, że droższe w zakupie urządzenie okaże się tańsze w eksploatacji.

Co natomiast zrobić, by pompa nie była włączona przez całą dobę, a mimo to zaopatrywała dom w ciepłą wodę wtedy, kiedy jej potrzebujemy? Często w nowoczesnych modelach kotłów instaluje się fabrycznie system sterowania pompą, który automatycznie włącza ją i wyłącza, pozwalając na dalsze oszczędności. W przypadku braku takiego rozwiązania dobrym sposobem na ograniczenie czasu pracy pompy jest prosty sterownik czasowy, który można skonfigurować w ten sposób, by uruchamiał pompę tylko w czasie przewidywanego wyższego zużycia ciepłej wody, na przykład przez kilka godzin rano i wieczorem.

Pompy cyrkulacyjne ciepłej wody użytkowej w oczywisty sposób poprawiają komfort mieszkania i w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie wyraźnych oszczędności pod kątem zużycia wody. Prawidłowo dobrana pompa odwdzięczy się długą i bezawaryjną eksploatacją, dlatego warto poświęcić jej wyborowi nieco uwagi - w końcu jest to urządzenie przewidziane na wiele lat pracy. Ciepła woda błyskawicznie dostępna w każdym zakątku domu z pewnością jest tego warta.

pixel