Kategorie

Jak wybrać pompę do nawadniania ogrodu?

2018-03-26
Jak wybrać pompę do nawadniania ogrodu?

Jak wybrać pompę do nawadniania ogrodu?

Pompy do nawadniania ogrodu to urządzenia niezbędne do utrzymania przydomowej zieleni lub ogródka działkowego w nienagannej kondycji. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do domowej instalacji wodnej lub ciśnienie generowane przez nią jest zbyt niskie. Z kolei nawet przy dostępie do miejskiej sieci wodociągowej własny, niezależny system nawadniania z pewnością będzie korzystny dla naszej kieszeni.

Szukając pompy do nawadniania ogrodu mamy do wyboru wiele urządzeń, różniących się źródłem zasilania, wydajnością, konstrukcją czy wreszcie przeznaczeniem, co pozwala dobrać pompę idealnie spełniającą nasze wymagania.

Najprostszym rozwiązaniem jest pompa ręczna, tzw. abisynka. Zasada jej funkcjonowania jest banalnie prosta, a opiera się na tłoku pompującym wodę, napędzanym siłą naszych mięśni. Jest to podstawowe urządzenie, które pozwoli nam na zaopatrzenie ogródka lub działki w wodę. Niestety ma też szereg wad, z których najpoważniejszą jest brak możliwości tłoczenia wody pod ciśnieniem i niska wydajność, co oczywiście praktycznie uniemożliwia wykorzystanie jej do jakiegokolwiek zintegrowanego systemu nawadniania. Jednakże w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej i nieopłacalności innych rozwiązań z zasilaniem niezależnym, o którym za chwilę, może się okazać, że jest to jedyny sposób na zaopatrzenie w wodę. Na plus można zaliczyć bardzo wysoką trwałość takiego urządzenia oraz, często, ładny, klasyczny wygląd, który doskonale komponuje się z ogrodową zielenią.

Kolejnym typem pomp nawadniających są pompy powierzchniowe. Zostały one szczegółowo opisane w poprzednim artykule (link), dlatego teraz skupimy się głównie na ich wykorzystaniu w ogrodzie. Wśród tych urządzeń możemy wyróżnić pompy ogrodowe, stworzone pod kątem nawadniania ogrodu, oraz pompy powierzchniowe o wyższej mocy, dostosowane do pracy z hydroforem. Najprostsze pompy ogrodowe o mocy kilkuset watów będą wystarczające w mniejszych ogrodach i działkach. Przyjmuje się, że wydajność pompy w tych warunkach powinna wynosić min. 1000l/h. Takie urządzenie może z powodzeniem zasilać w wodę przeciętny system nawadniający. Oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanego zestawu należy dobierać wydajność pompy i generowane przez nią ciśnienie pod kątem jak największej optymalizacji wszystkich elementów. W dużym ogrodzie, przy wysokim zapotrzebowaniu na wodę warto rozważyć zakup pompy powierzchniowej o wyższej wydajności. Często są one dostosowane do zamontowania na hydroforze co sprawia, że zajmują relatywnie niewiele miejsca, a zbiornik pozwala na łatwe kontrolowanie i stabilizację ciśnienia.

W ramach pomp powierzchniowych wyróżnia się jeszcze pompy spalinowe. Są przydatne wszędzie tam, gdzie np. z powodu braku instalacji elektrycznej nie ma możliwości uruchomienia pompy o zasilaniu sieciowym, a wymagana jest wysoka wydajność. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku pomp elektrycznych, a różni się jedynie źródło zasilania: w tym przypadku to benzyna lub olej napędowy.

Warto pamiętać, że istotnym ograniczeniem stosowania pomp powierzchniowych jest głębokość ssania na poziomie maksymalnie 7-8 metrów.

Alternatywny sposobem zaopatrzenia ogrodu w wodę jest zastosowanie pompy zatapialnej. Różni się ona w stosunku do pomp powierzchniowych przede wszystkim środowiskiem pracy – jest ona dostosowana do działania w zanurzeniu. Instaluje się ją bezpośrednio w zbiorniku, z którego czerpana jest woda. Jest szczególnie pomocna w przypadku korzystania z wody w zbiornikach otwartych (stawy, rzeki) lub płytkich studni. Pompy zatapialne mogą być również instalowanie w beczkach i zbiornikach na deszczówkę, której następnie można użyć do nawodnienia ogrodu. Dzięki swojej kompaktowej budowie można łatwo przenosić je z miejsca na miejsce, a w przypadku dłuższej nieobecności możemy szybko i łatwo je schować.

Ostatnim rodzajem pomp, które znajdują zastosowanie w nawadnianiu ogrodu są pompy głębinowe. Zasada funkcjonowania tych urządzeń została opisana w artykule dostępnym na poprzedniej stronie, natomiast teraz skupimy się na ich zastosowaniu w ogrodzie. Są one szczególnie przydatne, gdy lustro wody znajduje się na znacznej głębokości, nieosiągalnej dla poprzednich rodzajów pomp. Sprawdzają się też w przypadku największych i najbardziej rozbudowanych instalacji, ponieważ cechują się zdecydowanie największą wydajnością. Do ich zalet należy bezobsługowa konstrukcja oraz cicha praca, ponieważ urządzenie jest instalowane bezpośrednio w studni.

Kupując pompę do nawadniania ogrodu należy kierować się przede wszystkim warunkami, w jakich urządzenie będzie pracowało oraz wielkością instalacji, którą pompa będzie zasilała. Nie powinniśmy wybierać pompy, która będzie pracowała na granicy swoich możliwości, ponieważ skrajnie obciążone urządzenie znacząco obniży swoją trwałość. Należy też pamiętać, że parametry pompy, w tym wydajność, spadają wraz z wysokością podnoszenia, dlatego też dokonując wyboru urządzenia trzeba mieć to na uwadze.

Odpowiednio dobrana pompa odwdzięczy się wydajną i bezproblemową pracą, pozwalającą na optymalne zasilenie systemu nawadniającego i zaopatrzenie w wodę całego ogrodu.

pixel