Kategorie

Jak wybrać pompę do nawadniania?

2018-04-06
Jak wybrać pompę do nawadniania

Pompy do nawadniania to serce każdej ogrodowej instalacji nawadniającej. By pompy spełniły swoje zadanie, konieczne jest określenie swoich potrzeb i wymagań względem systemu nawadniającego, a także zakupienie pompy o odpowiednich parametrach technicznych.

Przy projektowaniu systemu nawadniającego w ogrodzie pierwszym krokiem powinien być dobór pompy lub zestawu hydroforowego. Do wyboru mamy pompy nawierzchniowe, zanurzeniowo-ciśnieniowe oraz hydrofory. Pompy ogrodowe do nawadniania mogą wykorzystywać wodę ze zbiornika na deszczówkę lub czerpać wodę bezpośrednio ze studni o głębokości nie większej niż 7 – 8 m.

Wydajność studni a dobór pompy

Dobierając pompę do studni, należy kierować się jej poziomem lustra wody, a także wydajnością studni. Pompa nie może odznaczać się większą wydajnością niż ta, którą oferuje studnia, ponieważ może to doprowadzić do zrywania wody w studni i zatarcia pompy.

Hydrofor do nawadniania

Hydrofory to zautomatyzowane urządzenia służące do pompowania czystej wody. Ich zasada działania opiera się na załączaniu hydroforu, gdy ciśnienie w ich zbiorniku ciśnieniowym spadnie poniżej konkretnej wartości i wyłączaniu pompowania wody, gdy ciśnienie w zbiorniku zostanie wyrównane. Hydroforowy zapewniają sporą oszczędność wody, ponieważ załączają się jedynie podczas pobierania wody przez systemy nawadniające lub krany.

Kluczowe parametry pompy do nawadniania

Do najważniejszych parametrów pomp do nawadniania należy zaliczyć: wydajność, maksymalną wysokość podnoszenia, moc i napięcie zasilania.

Wydajność

Wydajność to kluczowy parametr pompy, który określa, czy urządzenie poradzi sobie z zasileniem w wodę systemu nawadniającego. Zwykle standardowe systemy podlewania ogrodu wymagają wydajności na poziomie nie mniejszym niż 100 l/min.

Maksymalna wysokość podnoszenia

Zależnie od rodzaju pompy nawadniającej, jej wysokość podnoszenia może różnić się w znaczący sposób. Decydując się na wybór pompy zanurzeniowej i hydroforowej, ich wysokość podnoszenia nie powinna być mniejsza niż 40 metrów. Pompy głębinowe są w stanie podnosić wodę na wysokość nawet powyżej 200 metrów.

Moc

Zależnie od konstrukcji, pompy do nawadniania ogrodu mogą dysponować różną mocą. By urządzenie zapewniało efektywne tłoczenie cieczy ze zbiorników lub studni do systemów nawadniających, warto postawić na pompę o mocy nie mniejszej niż 1000 W. Moc powinna zależeć od powierzchni ogrodu oraz ilości zraszaczy w systemie.

Jak podłączyć pompę do nawadniania?

Decydując się na zakup pompy do nawadniania, należy podłączyć ją przez przekaźnik do sterownika nawadniania. Sterownik umożliwi załączanie nawadniania przy spełnieniu warunków ustalonych w programatorze.

Możliwe jest również zakupienie pomp wyposażonych w automaty, które samodzielnie załączą lub wyłączą nawadnianie. Są to konstrukcje, które dodatkowo wyposażane są w zabezpieczenia chroniące pompę przed pracą na sucho.

Szukasz pompy do nawadniania ogrodu? Sprawdź naszą ofertę. Służymy bogatym asortymentem oraz fachowym doradztwem.
pixel