Kategorie

Jak wybrać pompę do domowej instalacji?

2018-03-23
Jak wybrać pompę do domowej instalacji?

Jak wybrać pompę do domowej instalacji?

 

Trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny czy nawet domek letniskowy bez dostępu do czystej wody. Niestety nie każdy ma możliwość podłączenia domowej instalacji do systemu wodociągowego lub z różnych względów nie chce się uzależniać od takiego rozwiązania. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie niezależnego systemu zaopatrującego w wodę w oparciu o własną studnię głębinową. Obecnie na rynku panuje duża różnorodność rozwiązań, które pozwalają na dostosowanie instalacji zaopatrującej w wodę do każdych potrzeb.

By określić typ pompy, jakiego będziemy potrzebować, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody. Jeżeli znajduje się ono powyżej 10 metrów (chociaż za bezpieczną wartość należy uznać 7-8 metrów) możemy wybrać powierzchniową pompę hydroforową lub kompletny zestaw hydroforowy, który ustawia się np. w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli natomiast lustro wody znajduje się poniżej 8-10 metrów, wówczas pozostaje nam tylko wybór pompy głębinowej, którą instaluje się poniżej lustra, natomiast sam hydrofor znajduje się już na powierzchni.

Pompy zestawia się z hydroforem, ponieważ to połączenie lepiej sprawdza się nie tylko w domowych zastosowaniach (odkręcenie wody w kranie nie uruchamia automatycznie pompy, a płynie ona natychmiast dzięki ciśnieniu wytworzonemu w zbiorniku), ale również np. w automatycznych systemach nawadniających.

W tym artykule skupimy się na pompach hydroforowych, ze względu na ich dużą uniwersalność i możliwość zastosowania w większości domowych instalacji.

Kiedy wiemy już, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody, musimy zestawić tę wartość z faktyczną wysokością zasysania, jaką oferuje dana pompa. Warto zadbać, by urządzenie nie pracowało na granicy swoich możliwości, a z pewnością przedłuży to jego trwałość. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydajność pompy, czyli ilość wody, jaką jest ona w stanie przetłoczyć (wartość jest najczęściej podawana w litrach na godzinę).

Równie ważnym parametrem jest moc silnika pompy, jednak w tym przypadku nie warto przesadzać z wysokimi wartościami. Oczywiście zbyt niska moc będzie skutkowała wydłużonymi interwałami pracy oraz skrajnym obciążeniem jednostki, co może niekorzystnie odbić się na trwałości, jednak zbyt wysoki parametr może powodować podwyższone zużycie energii oraz uruchamianie się urządzenia na krótszy czas, niż było to zaplanowane przez producenta, co również może spowodować szybsze zużycie się silnika.

Jak dobrać wielkość zbiornika hydroforowego? Teoretycznie im większy hydrofor, tym większy komfort użytkowania – w przypadku domu jednorodzinnego przyjmuje się, że powinien on mieć objętość od 100 litrów wzwyż. Należy jednak mieć na uwadze wydajność pompy, która w przypadku niskiej wartości tego parametru, może mieć problem z bieżącym uzupełnianiem ubytków wody w zbiorniku. Warto też zwrócić uwagę, że ze względu na obecność sprężonego powietrza w hydroforze jego rzeczywista pojemność jest o kilkadziesiąt procent mniejsza (np. w przypadku zbiornika o pojemności 100 litrów woda może wypełnić go w ok. 1/3 objętości). Współczesne zbiorniki są wyposażone w membranę, która całkowicie oddziela powietrze od wody

Podczas zakupu hydroforu i pompy hydroforowej nie należy zapominać o pozostałych akcesoriach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zestawu. Ich lista może być bardzo zróżnicowana, w zależności od zastosowania i stopnia zaawansowania zestawu, jednak należy przyjąć, że do tak zwanego „rozsądnego minimum” należą:

  • filtry

  • zawór zwrotny

  • manometr

  • wyłącznik ciśnieniowy

  • króćce

  • węże przyłączeniowe.

W gotowych zestawach hydroforowych wszystkie niezbędne akcesoria są dołączone do zestawu. Mamy wówczas pewność, że elementy są dedykowane do wybranego urządzenia i dostosowane do osiągnięcia największej możliwej wydajności. Taki zestaw jest już wstępnie złożony i gotowy do instalacji.

Wiemy już zatem, jakiej pompy potrzebujemy i możemy skupić się na szukaniu konkretnego modelu. Ale jakiego producenta wybrać? Wszystko zależy, oczywiście, od budżetu, jakim dysponujemy, ale również od zastosowania urządzenia. Jeżeli pompa będzie eksploatowana regularnie np. w domu jednorodzinnym należy wybierać spośród producentów, którzy mają największe doświadczenie w konstruowaniu tego typu urządzeń. Dobrą jakość w rozsądnej cenie reprezentuje Omnigena, natomiast dla najbardziej wymagających polecamy produkty firmy Gardena oraz Nocchi. W przypadku tych producentów nie będzie najmniejszych problemów z ewentualną dostępnością części zamiennych, a wysoka trwałość jest potwierdzona wieloma pozytywnymi opiniami samych użytkowników. Produkty niemarkowe, często nieudolnie kopiujące rozwiązania renomowanych marek, zdecydowanie odradzamy ze względu na wyraźne braki jakościowe i utrudnione możliwości serwisowania takich urządzeń.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z niniejszym artykułem nie będą mieli Państwo najmniejszego problemu z doborem odpowiedniej pompy. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu pod adresem obsluga@euroogrod.com.pl lub pod numerem telefonu 882 001 176.

Dokładny opis wszystkich elementów zestawu hydroforowego oraz omówienie budowy pompy i materiałów, z których jest zbudowana znajdą Państwo w kolejnym artykule. Zapraszamy!


 

pixel