Kategorie

Jak nawozić trawnik?

2018-03-16
Jak nawozić trawnik

Samo koszenie i podlewanie nie zapewni nam pięknego trawnika. Potrzebuje on do tego regularnego nawożenia, które wzbogaci korzenie w składniki mineralne. Początkujący właściciel trawnika może zadać sobie pytanie: czy mój trawnik w ogóle potrzebuje nawożenia? Odpowiedź brzmi: Tak! Nawet na żyznych glebach nie możemy zupełnie zrezygnować z nawożenia. Stosowanie nawozu usprawnia krzewienie się trawy, poprawia jej kondycję, jakość.

Czego potrzebuje mój trawnik?

W Polsce przeważają gleby piaszczysto-gliniaste, które wymagają regularnego nawożenia. Zanim wybierzemy odpowiednią pielęgnację, warto jest zrobić badania próbek gleby w OSChR - Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Testy wykażą, których składników odżywczych brakuje glebie i jaki jest jej odczyn pH. W zależności od tego będziemy mogli przygotować plan pielęgnacyjny. Gleby piaszczyste są ubogie w próchnicę, dlatego trzeba zapewnić im dodatkowe kalorie. Jeszcze na etapie prac przygotowawczych przed wysiewem trawnika należy wymieszać glebę z odżywczym torfem. Zbyt kwaśny odczyn ziemi (optymalne wskazanie to 5,5-6,5 pH) możemy zneutralizować dodając do ziemi wapna nawozowego (tj. dolomitu). Z kolei gleby zbyt zbite, gliniaste i mokre należy rozluźnić mieszając ziemię z piaskiem lub żwirem.

Jaki nawóz wybrać?

Trawnik i inne rośliny w ogrodzie potrzebują przede wszystkim tych składników pokarmowych: azotu (N), fosforu (P), potasu (K), wapnia (Ca) oraz magnezu (Mg). Trawę możemy nawozić zarówno nawozem naturalnym (obornikiem, kompostem), jak i mineralnym (tzw. sztucznym), dostępnym w sklepach. Ponadto możemy sami zrobić nawóz naturalny - kompost. Jest to nic innego jak mieszanka częściowo rozłożonej materii organicznej (zmielonej trawy, liści, warzyw, owoców, kwiatów), którą łatwo możemy zrobić z odpadów kuchennych i roślinnych. Kompost poprawia zawartość próchnicy w glebie, zwiększa przyswajalność powietrza i wody. Bardzo dobrze wpływa na rozwój roślin. Nawozy mineralne to gotowe do kupienia chemiczne preparaty jedno- lub wieloskładnikowe. Na wiosnę dobrze jest przeprowadzić analizę chemiczną próbki gleby i w zależności od niedoboru zastosować konkretny nawóz jednoskładnikowy. Dostępne są uniwersalne nawozy ogrodnicze lub specjalistyczne nawozy do trawników, wzbogacone głównie w zbawienny dla trawy azot. Nawozy mineralne dostępne są w formie granulek, proszku lub płynu. W zależności od pory roku i fazy wzrostu, trawa potrzebuje innych minerałów. Do kupienia są zatem specyfiki dedykowane dla konkretnych pór roku i potrzeb: wiosenne, letnie, jesienne. Minerał najbardziej potrzebne trawie to azot i fosfor. Azotu musimy dostarczyć zwłaszcza świeżo wysianym i młodym trawnikom. Pobudza trawę do wzrostu, zagęszcza jej system korzeniowy, wpływa na zielone zabarwienie liści, zwiększa masę trawy. Przedawkowanie nawozu z azotem może z kolei zbytnio zakwasić glebę. Nawozy bogate w fosfor wpływają na prawidłowy rozwój korzeni i poprawiają odporność roślin. Niedobór fosforu może spowodować, że trawa będzie wątła, a pędy – krótkie.

Kompost

Naturalny nawóz, który łatwo uzyskać domowym sposobem z resztek pożywienia, torebek po herbacie, fusów po kawie, skorupek jajek, zdrowych roślin, skoszonej trawy, resztek chwastów i liści. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie odpady kuchenne nadają się na kompost – nie wrzucajmy do niego skórek cytrusów, resztek mięsa i ryb, owoców i warzyw z pestkami (mogą wykiełkować), a także zakażonych roślin.

Zielony nawóz

Zielony nawóz to jedna z naturalnych metod polepszenia jakości gleby. Zalety to przyspieszenie tworzenia się próchnicy, zwiększenie aktywności mikrobiologicznej gleby, czy ograniczenie wzrostu chwastów. Zielone nawożenie polega na wysianiu roślin szybko rosnących, o gęstym systemie korzeniowym, które przygotują glebę pod wysiew trawy. Za zielony nawóz mogą służyć: koniczyna, gorczyca, łubin żółty, żyto, peluszka, bobik czy wyka siewna. Kiedy rośliny wyrosną należy je zaorać, czyli przekopać, najlepiej na głębokość 10 cm. Pamiętajmy przy tym, aby nie orać przejrzałych roślin, tylko będących w szczytowej fazie rozwoju. Przed zaoraniem zielony nawóz należy standardowo podlewać, można także poprawić jego jakość stosując nawóz mineralny czy inny nawóz organiczny.

Nawożenie nowego trawnika

Po wysianiu trawnika należy zastosować nawóz z dodatkiem azotu, np. saletrę amonową – pobudzi kiełkowanie nasion trawy. Ma formę rozpuszczalnych granulek, które rozsypujemy równomiernie na krzyż w ilości nie większej niż 1,5-2 kg na 100 m2. Koniecznie należy ją potem podlać, aby szybciej się rozpuściła i nie popaliła trawy. Nawóz w granulkach możemy rozsypać ręcznie lub wykorzystując do tego siewnik. W okresie wzrostu młody trawnik należy potraktować nawozem azotowym raz na 2-3 tygodnie.

Jak często nawozić dojrzały trawnik?

W czasie wegetacji trawy (kwiecień-wrzesień) należy zastosować nawożenie 1-2 razy z wykorzystaniem wieloskładnikowych nawozów długo działających. Pierwsze odżywianie trzeba wykonać tuż po pierwszym wiosennym koszeniu, czyli jak tylko przestaną doskwierać trawie przymrozki. Stosujemy wówczas uniwersalny nawóz mineralny zawierający w sobie azot, potas i fosfor, np. Azofoska. Nawozy o takim składzie znajdziecie również pod nazwą „wiosenny” lub „startowy”. Następne nawożenie można przeprowadzić w maju/czerwcu, ale nie w lipcu – nawóz może wówczas poparzyć trawnik. Tu również ważne jest wysokie stężenie azotu w składzie nawozu (stymuluje wzrost trawy), a także obecność innych mikroelementów – potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Ostatnie nawożenie możemy zastosować na przełomie sierpnia i września z zastosowaniem specjalnych nawozów jesiennych – mają mniejsze stężenie azotu, za to większy udział innych składników odżywczych. Pomogą trawie przygotować się do zimy.

Jak stosować nawóz?

Nie przesadzać z ilością i czytać uważnie instrukcję od producenta. Na 100 m2 uniwersalnego trawnika rekreacyjnego wystarczy 1,5-2 kg nawozu. Nawozy długo działające w postaci granulek rozsypujemy równomiernie na glebie. Możemy dodatkowo lekko zagrabić ziemię, aby przykryła nawóz. Granulki stopniowo uwolnią składniki odżywcze do trawy. Po zastosowaniu nawóz w granulkach należy obficie podlać. Z kolei nawozy w płynie są szybko absorbowane przez trawę – przed aplikacją należy rozrobić taki nawóz z wodą w odpowiednich proporcjach i spryskać trawnik.

Zasady nawożenia:

  • dawkujemy zgodnie z zaleceniami producenta, nie więcej niż 1,5-2 kg na 100 m2,
  • nawozimy 1-2 razy w sezonie,
  • pierwsze nawożenie po zimie przeprowadzamy po pierwszym wiosennym koszeniu,
  • nawóz w granulkach obficie podlewamy po zastosowaniu,
  • wyschniętych trawników nie nawozimy agresywnie, lecz stopniowo,
  • na początku sezonu trawa potrzebuje nawozu z większym stężeniem azotu, a na koniec – innych składników mineralnych.
pixel