Kategorie

Jak dobierać pompę ssącą do zaopatrywania w wodę domu i ogrodu?

2018-04-05
Jak dobierać pompę ssącą do zaopatrywania w wodę domu i ogrodu

Pompa przetwarza energię elektryczną w energię kinetyczną, która umożliwia przemieszczanie się wody. Dobór pompy ssącej powinien być poprzedzony wnikliwą analizą lustra wody, osobistych potrzeb oraz parametrów urządzenia. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób prawidłowo dobierać pompę ssącą do domu i ogrodu.

Sprawdzenie lustra wody

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest sprawdzenie poziomu lustra wody w studni. Poziom ten determinuje podstawowe parametry pompy wodnej. Przyjmuje się, że pompa ssąca – zwana również nawierzchniową – zachowuje swoją efektywność do głębokości około 7 – 8 m lustra wody. W przypadku występowania lustra wody na niższym poziomie należy zastosować pompę głębinową.

Przy doborze pompy wodnej konieczne jest uwzględnienie okresowych wahań poziomu wody, strat ciśnienia i sił trących. W tym celu warto przyjąć współczynnik zmniejszający efektywność pompy, który zmniejsza jej zasięg o 1 – 2 metry.

Wydajność – kluczowy parametr pompy ssącej

Dobór pompy powinien opierać się wyłącznie na jej parametrach użytkowych. Do kluczowych parametrów pompy możemy zaliczyć jej wydajność, generowaną moc i wysokość podnoszenia wody.

Wydajność

Najważniejszym parametrem pompy, na który należy zwrócić uwagę, jest jej wydajność. Wydajność to ilość wody pompowana w jednostce czasu. Pompę należy dobierać do zużycia wody w gospodarstwie domowym. Przykładowo, przy czteroosobowej rodzinie, dwukondygnacyjnym domu z dwiema łazienkami, w zupełności wystarczy pompa oferująca wydajność na poziomie 4,2 – 4,8 l/min. Przy dodatkowym podłączeniu instalacji nawadniającej w ogrodzie, warto wybrać pompę charakteryzującą się wydajnością na poziomie nie mniejszym niż 6 l/min.

Moc pompy

Moc określa siłę, z jaką pompa będzie w stanie przetłaczać wodę. Większość przydomowych pomp wodnych wyposażone jest w jednostkę elektryczną dysponująca mocą na poziomie od 1,8 kW do 15 kW. Im większa moc, tym pompa będzie w stanie sprawniej pompować wodę. Duży silnik elektryczny wiąże się jednak z większym poborem energii elektrycznej.

Wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia pompy to wysokość, na jaką pompa jest w stanie wypompować wodę. Większość pomp samozasysających odznacza się wysokością podnoszenia na poziomie około 50 m.

Zużycie wody w domu i ogrodzie

Przyjmuje się, że minimalne zużycie wody w domkach jednorodzinnych plasuje się na poziomie 1,8 m3/h w przypadku dostarczania wody do kuchni, łazienki i WC. W przypadku zasilania w wodę kuchni oraz dwóch łazienek minimalne zużycie wody wzrasta do 2,2 m3/h.

Zużycie wody w ogrodzie uzależnione jest od jego powierzchni. Szacunkowo w ogrodzie o powierzchni 100 m2 wymagane natężenie przepływu pompy powinno wynosić 0,75 m3/h. W ogrodzie o dwukrotnie większej powierzchni zużycie również zostanie podwojone. Ogrody o wymiarach 400 m2 wymagają pomp o natężeniu przepływu wynoszącym 3 m3/h.

Przykładowy dobór pompy ssącej do domu jednorodzinnego i ogrodu


By określić swoje zapotrzebowanie na wodę, wystarczy zsumować minimalne wartości natężenia przepływu wody w domu i ogrodzie oraz zapewnić minimalny bufor bezpieczeństwa.

Przykładowo zaprezentujemy dobór pompy do wolnostojącego, dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego z jedną kuchnią, dwiema łazienkami i ogrodem o powierzchni 300 m2.

W takim przypadku wymagana maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 28 m. Znając całkowitą wysokość podnoszenia, z katalogów producentów pomp możemy odczytać wymagane natężenie przepływu, które w tym przypadku wynosić będzie 2 m3/h dla domu i 2,25 m3/h dla ogrodu, co w sumie daje 4,25 m3/h.

Masz problem z doborem pompy? Skontaktuj się z naszymi pracownikami. Z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na Twoje pytania dotyczące doboru pomp.

pixel