Kategorie

Akcesoria wykorzystywane przy podłączaniu pompy ssącej

2018-04-06
Akcesoria wykorzystywane przy podlaczaniu pompy ssacej

Podłączanie pompy ssącej nie należy do skomplikowanych czynności. By prawidłowo podłączyć i eksploatować urządzenie, należy uważnie prześledzić schemat oraz sposób montażu pompy w domowej instalacji hydraulicznej.

Układ zasilający dom jednorodzinny w wodę

Sercem układu zasilającego dom w wodę jest pompa. Zwykle jest to pompa ssąca, choć czasem – gdy lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów – może być to również pompa głębinowa. Na rynku znajdziemy pompy wielostopniowe lub jednostopniowe wyposażone w automatyczny wyłącznik ciśnieniowy (presostat) i automatyczny włącznik. Pompa wtłacza wodę do zbiornika hydroforowego, z którym połączona jest za pomocą węża antywibracyjnego w oplocie.

Schemat akcesoriów montowanych do zestawu pompowego

Sama pompa podłączona do zbiornika hydroforowego nie wystarczy, by instalacja funkcjonowała wydajnie i bezawaryjnie. Montując pompę ssącą, konieczne jest zaopatrzenie się w kilka dodatkowych akcesoriów ułatwiających i poprawiających bezpieczeństwo eksploatacji pompy hydroforowej.

Akcesoria do zasysania wody

By zorientować się, czy woda jest prawidłowo zasysana przez pompę, warto zainwestować w przezroczysty wężyk łączący pompę z niebieskim przewodem wodnym.

Wśród najważniejszych akcesoriów chroniących pompę przed zassaniem zanieczyszczeń, a w konsekwencji przed jej zatarciem, jest filtr dyskowy. Umożliwia on wytrącenie nieczystości o średnicy większej niż 130 mikrometrów. Filtr ten, by prawidłowo działał, musi być regularnie czyszczony. Czyszczenie filtra dyskowego polega na odcięciu i spuszczeniu wody z pompy, a następnie rozkręcenia filtra i oczyszczenia wkładu dyskowego.

Akcesoria do tłoczenia wody

Wśród pożądanych akcesoriów wpływających na tłoczenie wody przez pompę, warto wymienić zabezpieczenie przed pracą na sucho, które mierzy ciśnienie oraz przepływ wody. Gdy zabezpieczenie to wykryje nieprawidłowości, wówczas wyłączy pompę.

Innym ważnym elementem układu jest reduktor ciśnienia, który obniżą szum przepływu i zmniejsza ciśnienie wody. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie żywotności pompy poprzez zmniejszenie częstotliwości jej włączania. Co więcej, reduktor ciśnienia wpływa na energooszczędność układu pompowego, zmniejszając zużycie energii elektrycznej. By ułatwić zalewanie pompy przy pierwszym jej uruchamianiu, warto również zainwestować w trójnik do zalewania pompy.

Każde gwintowane połączenie układu pompowego ze zbiornikiem hydroforowym i domową instalacją wodną należy uszczelnić pastą uszczelniającą lub pakułami.

Zobacz, jakie dodatkowe akcesoria oferuje nasz sklep i podłącz pompę ssącą w sposób wydajny, bezpieczny i efektywny.
pixel