Kategorie

Malino-jeżyny (Rubus)

( ilość produktów: 1 )

Malino-jeżyny (Rubus) to krzewy owocowe powstałe ze skrzyżowania maliny właściwej i jeżyny krzaczastej. To krzewy ogrodowe, które mogą być przeznaczone również do ogródków działkowych. Jeśli chcą Państwo spróbować bardziej słodkich niż jeżyna i jednocześnie mniej miękkich niż malina owoców, to malino-jeżyna jest doskonałym wyborem zarówno do deserów, jak i przetworów. Świetnie nadaje się także do mrożenia i późniejszego wykorzystania. W naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo bardziej praktyczne w uprawie odmiany bezkolcowe.


Malino-jeżyna to krzew, którego sadzonki można sadzić w glebie zarówno wczesną jesienią, jak i wiosną. Istotne znaczenie ma tu fakt, by mógł wykształcić się silny system korzeniowy. Dlatego wiosną konieczne jest obfite podlewanie. Natomiast jesienią, kiedy deszcze z reguły są częstsze, należy zabezpieczyć roślinę na zimę usypując kopczyk z ziemi, co chroni roślinę przed silnymi przymrozkami. Malino-jeżyna, podobnie jak większość krzewów owocujących nie ma bardzo dużych wymagań glebowych. Jednak ziemia pod jej uprawę musi być przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Ponadto odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, w granicach 6,5 PH. Stanowisko dla malino-jeżyny powinno być słoneczne. Można sadzić ją obok pergoli lub ogrodzenia, ze względu na to, że jest rośliną pnącą. Należy unikać sadzenia jej w miejscu zagłębień, gdzie zbiera się woda, gdyż nadmierna wilgoć prowadzi do gnicia korzeni. Podobnie źle wpływa na nie przesuszenie, dlatego w okresie bezdeszczowym wymaga podlewania. Może osiągać nawet 4 metry wysokości, choć wszystko zależy od odmiany. Te najpopularniejsze, bezkolcowe, takie jak Buckingham Tayberry, osiągają ok. 2 metry wysokości.


Uprawę malino-jeżyny można prowadzić szpalerowo lub kolumnowo. W obydwu przypadkach potrzebne jest zabezpieczenie wiotkich pędów tej rośliny. Przy uprawie szpalerowej stosuje się paliki, a także druty przeprowadzone na wysokości 60 i 120 cm, do których przywiązane zostają pędy. W uprawie kolumnowej roślinę przywiązuje się do palika. Ma to znaczenie również przy sprawnym przycinaniu rośliny, które zapewnia lepsze owocowanie, a także ochronę przed szkodnikami i chorobami, takimi jak mączniak. Przycinanie zawsze przeprowadza się po zbiorach owoców, czyli zwykle na początku września. Malino-jeżyny owocują w lipcu i sierpniu na dwuletnich pędach i takie usuwa się po owocowaniu. Z kolei jednoroczne przywiązuje się do palika lub drutów przymocowanych na palikach, w zależności od rodzaju uprawy, a te które zbytnio zagęszczają roślinę wycina się podobnie, jak te dwuletnie. Pozostawienie ich skutkowałoby mniej obfitym owocowaniem. Podobnie usuwa się wszystkie uszkodzone pędy, a także te, które zaatakowały choroby, aby nie rozprzestrzeniły się na pozostałe części rośliny.


Istotne znaczenie ma również ochrona krzewu na zimę. Ponieważ nie jest on mrozoodporny wymaga okrycia. W przypadku uprawy szpalerowej konieczne jest przeginanie pędów do podłoża i okrywanie ich agrowłókniną. Oczywiście trzeba robić to w taki sposób, aby ich nie uszkodzić. Uprawa kolumnowa wymaga zastosowania szczelnego okrycia i tu sprawdzą się chochoły ze słomy. Osłony zdejmuje się z krzewu dopiero na wiosnę. Problemem w przypadku malino-jeżyny są nie tylko szkodniki, takie jak szpeciel jeżynowiec, mszyce, czy choroby grzybowe takie jak mączniak, które można zwalczać przy pomocy przeznaczonych do krzewów owocujących oprysków, ale również chwasty. Aby ograniczyć ich pojawianie się, skutkujące przerzedzaniem się krzewu, który musi konkurować z nimi o substancje odżywcze i wodę, należy przeprowadzić ściółkowanie. Bardzo dobrze sprawdza się do tego celu kora sosnowa. Ponadto chwasty, które zdążyły się pojawić należy usuwać.

Warto zauważyć, że malino-jeżyna posiada niewątpliwe właściwości prozdrowotne. Jej spożycie gwarantuje dawkę cennych witamin i mikroelementów, podobnie jak w przypadku roślin, z połączenia których została otrzymana. Zatem to bogactwo witaminy C, a także źródło witamin z grupy B, czy witaminy A oraz potasu, wapnia, magnezu, czy też żelaza.

Sadzonki, przeznaczone do uprawy nie powinny posiadać żadnych oznak chorób na liściach. Nie pożądane są również te, które posiadają już kwiaty, dlatego należy wybierać takie, które pochodzą z dobrego źródła. W EUROOGROD.COM.PL sadzonki są odpowiednio wyselekcjonowane, dlatego nie trzeba obawiać się, że posiadają uszkodzone, czy co gorsza gnijące korzenie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel