Kategorie

Kolcowój chiński - Jagoda goji (Lycium chinense)

( ilość produktów: 2 )

Kolcowój chiński, Jagoda goji (Lycium chinese) to krzew z rodziny psiankowatych, do których należy również odmiana pospolita kolcowoju (Lycium barbaris) posiadająca podobnie jak odmiana chińska zdrowe, jadalne owoce. Jeśli szukają Państwo owocowego krzewu, który jest stosunkowo łatwy w uprawie, to kolcowój sprawdzi się doskonale. Przy odpowiedniej pielęgnacji, czyli głównie zadbaniu o odpowiedni, nie za duży, poziom nawodnienia, kolcowój odwdzięczy się pięknymi podłużnymi pomarańczowo-czerwonymi lub szkarłatnymi owocami, które są niezwykle smaczne i zdrowe. Warto na samym początku wiedzieć, że owoce kolcowoju chińskiego są bardziej cierpkie, natomiast, jeśli zależy Państwu na słodkich, soczystych owocach, to świetnie sprawdzi się kolcowój pospolity. Sadzonki obydwu odmian znajdą Państwo w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL.


Kolcowój to krzew, który nie ma bardzo dużych wymagań glebowych. Może się rozwijać w każdej glebie ogrodowej. Istotne, aby była ona przepuszczalna, aby woda i składniki odżywcze mogły bez problemu zasilać system korzeniowy. Nie lubi zbyt wilgotnej gleby, najlepiej jeśli ma ona odczyn lekko zasadowy, dlatego czasem konieczne może być przeprowadzenie jej wapniowania. Kolcowój najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, ale może rozwijać się również w półcieniu. Najlepiej sadzić go wczesną jesienią lub wiosną. Kolcowój nie jest bardzo wymagający w uprawie. Po posadzeniu należy go regularnie podlewać. Wiosną warto przyciąć roślinę w celu pobudzenia owocowania. W kolejnych latach kolcowój przycina się, aby go odmłodzić i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju owoców. Zatem należy pozbywać się pędów przesuszonych, uszkodzonych, a także tych zagęszczających krzew. Trzeba pamiętać, że przycinanie u podstawy może spowodować mniej obfite plonowanie. Oczywiście kolcowój chiński nie będzie owocował w pierwszym roku. Pierwszych owoców można spodziewać się po 3, a w niektórych przypadkach nawet 5 latach. Eksperci radzą by sadzić ze sobą kilka egzemplarzy kolcowoju chińskiego, wtedy można liczyć na szybsze i obfitsze owocowanie, gdyż kolcowój jest najczęściej rośliną dwupienną.


Ponieważ kolcowój chiński w naturze musi znosić dość trudne warunki, gdyż rośnie na wyżynach w Chinach i Tybecie, to wykształcił znaczną odporność zarówno na porywisty wiatr, jak i bardzo mroźną, a także suchą pogodę i wysoką temperaturę. Oczywiście pędy są dość wiotkie, dlatego trzeba je przywiązywać do palików. Kolcowój może wytrzymywać temperatury od -40 do 40 stopni Celsjusza. Oczywiście, jak każdą roślinę, tuż po posadzeniu warto chronić ją przed mrozem. Jest to konieczne w przypadku kolcowoju pospolitego. Tu powinno się stosować agrowłókninę, a także zasilać kolcowój kompostem, w celu dostarczenia mu składników odżywczych na zimę. Jeśli chodzi o nawóz to warto stosować go również wiosną. Tu sprawdzi się nawóz mineralny do krzewów owocujących.


Główną zaletą kolcowoju są jego owoce zwane jagodami goji. Od wieków stosowane są one w chińskiej medycynie ludowej. W istocie zawierają cenne antyoksydanty, witaminy z grupy B, witaminę A, C, a także rzadko spotykaną w owocach witaminę E, która opóźnia procesy starzenia skóry. Duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że jagody goji mają również właściwości przeciwnowotworowe, działają przeciw zmęczeniu, a także wpływają na prawidłowe działanie układu moczowego oraz nerwowego. Oczywiście należy pamiętać, że nie powinny ich spożywać osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe i przeciwcukrzycowe. Jednak generalnie uprawa krzewów kolcowoju chińskiego lub pospolitego to samo zdrowie. Jednak, aby owoce zachowały swoje właściwości należy pamiętać o ich umiejętnym zrywaniu, a właściwie strącaniu. Można to czynić dopiero wtedy, kiedy są w pełni dojrzałe. Pod krzewem należy rozłożyć w tym celu płachty. Jeśli owoce nie opadają, należy poczekać ze zbiorem. Zrywanie może prowadzić do ich uszkodzenia i czernienia. Owoce należy strącać w rękawiczkach, aby nie pokaleczyć się od kolców porastających krzew.


Warto wiedzieć, że poza przycinaniem pędów kolcowoju trzeba przycinać również jego niezwykle ekspansywne korzenie. Jeśli sadzi się kilka sadzonek obok siebie należy pamiętać o zachowaniu odstępu przynajmniej 2 metrów pomiędzy nimi. To zapewnia ich harmonijny wzrost. Warto zauważyć, że krzew jest dekoracyjny już od czerwca, kiedy pojawiają się na nim niewielkie fioletowo-białe, miododajne kwiaty. Walorów przysparzają mu również lancetowate zielone liście. Owoce pojawiają się już w sierpniu. Jednak dojrzałość osiągają najczęściej w październiku. Kolcowój to doskonały wybór zarówno do przydomowego ogródka, jak i na działkę. Może posłużyć również jako niski żywopłot, a ze względu na silne ukorzenienie zabezpieczyć również skarpy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel