Kategorie

Jeżyny bezkolcowe (Rubus fruticosus)

( ilość produktów: 4 )

Jeżyny bezkolcowe (Rubus fruticosus) to rośliny owocujące, których krzewy pięknie zdobią nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca w ogrodzie. Jeśli chcą Państwo zapewnić sobie bogaty plon zdrowych i smacznych owoców, zawierających witaminę C, E, czy PP, to wybór jeżyny bezkolcowej jest doskonałym pomysłem. W naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo najlepsze odmiany tej rośliny, które nadają się zarówno na przetwory, jak i do jedzenia prosto z krzaczka.


Jeżyny bezkolcowe to rośliny, którym trzeba znaleźć odpowiednie stanowisko. Jak już wspomnieliśmy trzeba im zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego, jak również ochronę przed porywistym wiatrem, dlatego najlepszym miejscem na ich posadzenie może być blisko południowej ściany domu albo pergoli, czy też obok altanki. Istotne znaczenie ma również to, by na wybranym miejscu nie były wcześniej hodowane maliny lub jeżyny, gdyż posadzenie w takim miejscu może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Istotne znaczenie ma również wzbogacenie gleby o kompost. Wprawdzie jeżyny bezkolcowe dobrze tolerują zwykłą glebę ogrodową, jednak powinna ona być próchnicza i lekko gliniasta, czyli umiarkowanie wilgotna. Ważne jest również PH. Rośliny te najlepiej rozwijają się kiedy odczyn gleby wynosi 6,5.


Sadzenie jeżyn bezkolcowych najlepiej zaplanować wczesną jesienią. To najlepsza pora na ich ukorzenienie i wzrost. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sadzić jeżynę także wiosną. Należy przy tym wykopać dół o szerokości i głębokości ok. 45 cm, który należy uzupełnić kompostem, jeszcze przed posadzeniem rośliny. Ponieważ jeżyny bezkolcowe rosną stosunkowo szybko, roczne przyrosty mogą wynosić nawet 50-100 cm, a pędy mają skłonność do przechylania się, należy je wspomóc poprzez ich przywiązanie do podpory. Odległość, ze względu na znaczny rozrost, powinna wynosić od 2-4 m pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Jeżyny bezkolcowe kwitną w maju i pokrywają się pięknymi białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w wiechy. Jeśli chodzi o owocowanie, to w zależności od odmiany przypada ono na okres od lipca do października lub od sierpnia do końca września, a owoce są spore i gęsto pokrywają krzew. Na jednym krzewie może się znajdować nawet 15 kg lekko kwaśnych, ciemnoczerwonych lub granatowo-czarnych owoców, które doskonale sprawdzają się zarówno na dżemy i powidła, jak i galaretki, czy nalewki i wina.


Najistotniejszą kwestią w pielęgnacji jeżyn bezkolcowych jest ich przycinanie. To ono wpływa bezpośrednio na ilość plonowania. Jeśli zależy nam na dużej ilości owoców to tej czynności absolutnie nie należy zaniedbywać i zaopatrzyć się w dobry sekator. Trzeba bowiem wiedzieć, że przycinanie może zniwelować ataki szkodników i chorób grzybowych, które są częste w przypadku tych roślin. Jeżyny bezkolcowe są narażone zwłaszcza na przędziorki, szpeciele i kwieciaki, a także szarą pleśń. Przycinanie rośliny należy zaplanować na wiosnę, lato i jesień, przy czym o każdej porze roku wygląda ono nieco inaczej. Na wiosnę kluczowe znaczenie ma przycięcie rośliny na wysokość 30 cm nad ziemią, po jesiennym sadzeniu. Ponieważ jeżyny bezkolcowe kwitną na dwuletnich pędach, pierwsze letnie cięcie gwarantujące obfite owocowanie w kolejnym roku przeprowadzamy gdy osiągają ok. 2,5 metra. Jest to tzw. cięcie wierzchołkowe, które pobudza jeżyny do tworzenia pędów bocznych, na których wyrastają owoce. Kolejną wiosną główny pęd skraca się do wysokości 1,5 metra, a pędy boczne do 40 cm nad ziemią. Kolejne cięcie przeprowadza się już po zbiorach owoców. Usuwa się wszystkie pędy dwuletnie, a także jednoroczne, które powodują zbytnie zagęszczanie się krzewu. Właśnie to cięcie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ochronę rośliny przed chorobami. Jeżyny mają tendencję do znacznych odrostów korzeniowych, dlatego je również należy usuwać przy pomocy szpadla. Dzięki temu roślina może się dobrze rozwijać.


Warto wiedzieć, że jeżyny bezkolcowe nie są mrozoodporne, dlatego w przypadku srogich zim lepiej je okrywać. Mogą być porażone już w temperaturze minus 15 stopni, dlatego należy do tej ochrony podchodzić starannie. Wszystkie czynności pielęgnacyjne sprawią, że roślina odpłaci nam się bogactwem najpierw wiechowatych kwiatów, a potem pysznych owoców. Trzeba nadmienić, że jeżyny bezkolcowe posiadają walory dekoracyjne także jesienią po zbiorach owoców, kiedy ich ciemnozielone ząbkowate liście pięknie się przebarwiają. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszej zalecie tych roślin. Zbiór owoców jest tu zdecydowanie łatwiejszy, ze względu na brak kolców. Nie trzeba zatem obawiać się pokaleczonych palców. Jeżyny ze względu na bogactwo znajdujących się w nich minerałów i witamin polecane są osobom chorującym na miażdżycę, choroby serca, a także choroby naczyń krwionośnych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel