Kategorie

Wrzośce (Eric)

( ilość produktów: 2 )

Wrzośce (Eric) należą do rodziny wrzosowatych i są pięknymi krzewami o niewielkim wzroście, z łuskowatymi, zielonymi gałązkami. Ich największą zaletą jest bardzo wczesne kwitnięcie, gdyż białe lub czerwonoróżowe kwiaty pojawiają się już w lutym. Zatem, jeżeli szukają Państwo krzewów, które już w okresie przedwiośnia mogą zachwycać ukwieceniem, to wrzośce dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL są doskonałym i uniwersalnym wyborem, do różnorodnego zastosowania w ogrodzie.


Wrzośce, niezależnie od odmiany zachwycają swoimi dzwonkowatymi niewielkimi kwiatuszkami, gęsto pokrywającymi pędy. Rośliny te mogą kwitnąć od lutego bądź początku marca do maja. Zatem ukwiecają ogród, wtedy, kiedy inne rośliny dopiero „budzą się do życia”. Dla wrzośców należy znaleźć odpowiednie stanowisko. Powinno być nasłonecznione albo półcieniste. Oczywiście wybór mniej słonecznego będzie wiązał się z mniej obitym kwitnieniem. Gleba pod uprawę wrzośców powinna mieć odczyn od 4,5 do 5,5, a więc musi być dość kwaśna. Istotniejsze jest jednak by była stale odpowiednio wilgotna, a także przepuszczalna. Dzięki temu wrzosowisko będzie miało właściwe warunki do rozwoju. Aby gleba nie wysychała, bardzo ważne jest ściółkowanie. Warto użyć kory sosnowej. Dzięki temu składniki odżywcze będą mogły być stale dostarczane, wraz z rozkładem ściółki i odpowiednią wilgotnością. Warstwa zabezpieczająca powinna być dosypywana przed zimą, zwłaszcza jeśli prognozy wskazują na suchą i mroźną pogodę. Wtedy korzenie młodych wrzośców mogą być narażone na przemarzanie, dlatego takie działanie jest niezbędne. Latem trzeba dbać o nawodnienie wrzośców i podlewać je miękką wodą. Świetnie sprawdzi się deszczówka, którą można w specjalny sposób magazynować właśnie po to, by podlewać rośliny wrzosowate w okresie letniej suszy.


Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku wrzośców jest przycinanie. Należy je przeprowadzać po przekwitnięciu. Dzięki takiemu zabiegowi roślina może intensywniej się rozwijać w kolejnym okresie wegetacyjnym i bardzo obficie kwitnąć. Po przycięciu wrzośców warto zasilać je nawozami zakwaszającymi, dostarczającymi niezbędnych składników odżywczych.


Wrzośce najlepiej sadzić w odstępach 20 cm i z zastosowaniem różnych odmian. Dzięki temu uzyska się różnobarwny efekt, gdyż poza barwą białą, czy różowoczerwoną można zdecydować się również na takie, których kwiaty są niemal fioletowe. Przede wszystkim wrzośce nie nadają się jedynie na wrzosowiska i można je wykorzystać np. w ogródkach skalnych, gdzie pomiędzy płaskimi rozległymi kamieniami doskonale się prezentują. Ponadto obok nich warto sadzić rośliny z tej samej rodziny, które mają identyczne wymagania. W ten sposób osoby, które nie mają bardzo dużo czasu na pielęgnację ogrodu nie dokładają sobie pracy. Świetnie obok wrzośców sprawdzą się azalie, wrzosy, a także różaneczniki. Warto również zauważyć, że towarzystwo wrzosów jest pożądane. Sprawia, że kiedy wrzośce przestają kwitnąć, zaczynają rozwijać się wrzosy, dzięki czemu ogród może być niemal stale ukwiecony.


Nie można dopuszczać do przesuszania wrzośców i zawsze dbać o wilgotną glebę, zasilaną bezwapniową wodą. Wrzośce można uprawiać z powodzeniem również na tarasach i balkonach, gdyż doskonale nadają się do uprawy doniczkowej. Również w tym przypadku należy je zabezpieczyć na zimę. Świetnie sprawdzi się do tego celu agrowłóknina, którą można owinąć wrzośce, a także gałązki iglaków, położone na wierzchu. Warto zauważyć, że z powodu igiełkowatych liści wrzośce nadal pozostają dekoracyjne w okresie jesienno-zimowym. To rośliny wieloletnie, na które zdecydowanie warto postawić w ogrodzie. Można je również z powodzeniem rozmnażać, choć kosztuje to trochę pracy.


Warto pamiętać, że ściółkowanie po zimie należy wykonać ponownie w kwietniu. Dzięki temu zapobiega się przesuszaniu, a także dostarcza składniki odżywcze. Wrzośce narażone są również na choroby takie jak wciornastki czy fytoftorozę. Trzeba zabezpieczać rany gałęzi, stosując specjalne preparaty. Generalnie wrzośce nie należą do bardzo wymagających roślin, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, dlatego warto zdecydować się na ich posadzenie w ogrodzie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel