Kategorie

Winorośla (Vitis)

( ilość produktów: 11 )

Winorośle (Vitis) to najbardziej rozpowszechnione pnącza ogrodowe o jadalnych owocach. Jeśli chcą Państwo stworzyć w swoim ogrodzie sad, bądź urozmaicić go o rośliny obficie owocujące i stworzyć eko ogród, to wybór winorośli występującej w wielu odmianach jest idealny. W asortymencie EUROOGROD.COM.PL znajdują się między innymi bezpestkowe, które doskonale nadają się zarówno do produkcji domowego wina, jako dodatek do ciast bądź też na domowe przetwory.


Przydomowa winnica może powstać z odmian winorośli o różnobarwnych owocach. Można zdecydować się na białe, żółte, zielone, różowe, fioletowe, a nawet granatowe. Warto podkreślić, że uprawa winorośli nie jest bardzo wymagająca, jednak trzeba znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko. Powinno być słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Warto silne pnącza zaczepiać na kratach bądź innych podporach. Uprawa winorośli jak wiadomo ma wielowiekowe tradycje, dość powiedzieć, że była prowadzona już 7 tys. lat temu przez Sumerów, a następnie przejęta przez Rzymian. Winorośle w ogrodzie w czasie owocowania prezentują się niezwykle efektownie, gdyż tworzą bardzo duże i zwarte grona, które stanowią niewątpliwą ozdobę, a przy okazji są bardzo smaczne.


Winorośle są roślinami ekspansywnymi, jak przystało na pnącza, dlatego, aby nie rozrosły się zbytnio, konieczne jest ich przycinanie. Naturalnie mogą dorastać nawet do ponad 10 metrów. Jest to możliwe dzięki ich specyficznej budowie. Mianowicie posiadają wąsy czepne, którymi chwytają się podpór. Przed okresem owocowania winorośle intensywnie kwitną. Ma to miejsce od maja do połowy lipca, a dokładny czas zależny jest od odmiany i warunków uprawy. Nie tylko owoce tworzą grona, gdyż wcześniej w ten kształt układają się żółto-zielone kwiaty na tegorocznych pędach i to z nich rozwijają się okrągłe, słodkie owoce.


Uprawa winorośli powinna być prowadzona w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim wymagają one żyznej, próchniczej gleby. Należy utrzymywać jej odczyn na poziomie od 5 do 7,5 PH. Dzięki takim warunkom może szybciej i lepiej się rozwijać. Warto podkreślić, że winogrona mogą być uprawiane również w pojemnikach, z zapewnieniem odpowiedniej podpory, a także przynajmniej 30 litrów pojemności naczynia.


W pielęgnacji należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że winorośl nie toleruje zastoju wody. Jednak mimo wszystko wymaga obfitego podlewania w okresie suszy i zapewnienia przy tym odpowiedniego drenażu, by woda nie zalegała wokół systemu korzeniowego. Latem, w okresie bezdeszczowym, winorośl należy podlewać rano lub wieczorem, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody. Tę czynność należy powtarzać co 4 do 6 dni. Dodatkowo, aby mieć pewność, że będzie utrzymywana właściwa wilgotność gleby, warto stosować ściółkowanie. Bardzo ważne jest również zrównoważone nawożenie winorośli. Trzeba stosować połączenie nawozów mineralnych i organicznych. Wiosną, najlepiej od kwietnia, warto stosować nawóz azotowy, a następnie kompost lub obornik. Z kolei we wrześniu glebę zasila się wapniem. Do wzrostu winorośle potrzebują również magnezu oraz fosforu. Jednak przed zastosowaniem środków wzbogacających glebę o te pierwiastki trzeba sprawdzić czy przypadkiem nie jest ich w glebie wystarczająco.


Sadzenie winorośli należy zaplanować na kwiecień, jednak już jesienią warto przygotować odpowiednie miejsce. Standardowo trzeba pozbyć się wrastających korzeni i dużych kamieni, a także chwastów. Po wykopaniu dołka o głębokości przynajmniej 50 cm, trzeba wzbogacić glebę o kompost. Sadzonka, w miejscu szczepienia, musi znajdować się 4-5 cm nad ziemią. Po zasypaniu ziemią należy ją utwardzić, a następnie obficie podlać. Na końcu konieczne jest podparcie palikiem. Istotne znaczenie dla rozwoju winorośli ma cięcie, zarówno wiosenne, jak i letnie. Musi być dość radykalne, gdyż pozostawia się jedynie pięć najmocniejszych pędów i mocuje do podpory. W ten sposób można liczyć na obfite plonowanie, a jednocześnie zapobiega się chorobom takim jak szara pleśń czy biała zgnilizna winogron.

Wybór winorośli do ogrodu pozwala stworzyć prawdziwie ekologiczny ogródek. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie krzewów owocowych, a także prowadzonych obok upraw pod osłonami. Trudno wyobrazić sobie ogród w stylistyce śródziemnomorskiej bez tej rośliny.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel