Kategorie

Winobluszcze (Parthenocissus)

( ilość produktów: 2 )

Winobluszcze (Parthenicissus) to pnącza, które świetnie nadają się zarówno do ogrodów naturalistycznych, jak i formowanych. Jeśli szukają Państwo rośliny, która sprawdzi się do obsadzenia pergoli, płotu czy podpór tarasu, to winobluszcz będzie doskonałym wyborem. Zachwyca swoim ulistnieniem, niezależnie od odmiany, od wiosny do późnej jesieni. Doskonałej jakości sadzonki można zakupić w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL.


Wybierając stanowisko dla winobluszczy najlepiej zdecydować się na słoneczne lub półcieniste. Zarówno winobluszcz trójklapowy, jak i pięciolistkowy preferują takie warunki. Oczywiście można znaleźć odmiany, które będą rosły nawet w cieniu i tu można zaliczyć winobluszcz chiński. Generalnie winobluszcze wywodzą się z Azji, poza Chinami, również z Japonii, zatem świetnie sprawdzą się w ogrodach japońskich, ale również francuskich, ze względu na możliwość podcinania dojrzałych pędów w typowych dla tego stylu formowanych ogrodach. Najlepiej sadzić winobluszcze w pobliżu podpór, po których mogą się wspinać. Jednak, jeśli roślina ta nie znajdzie żadnej, będzie rosła, poszerzając się. Warto podkreślić, że winobluszcze nie mają dużych wymagań glebowych. Choć oczywiście preferują glebę żyzną i przepuszczalną, to można je również uprawiać na piaszczysto-gliniastej i piaszczystej.


Młode winobluszcze mogą przemarzać na zimę, dlatego konieczne jest ich okrywanie. Warto podkreślić, że ich wzrost jest bardzo szybki, a nawet ekspansywny. W ciągu roku pędy rozwiną się nawet o 2 metry, a przynajmniej o metr. Winobluszcze mogą piąć się do wysokości nawet 20 metrów. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie poszczególnych odmian. Trójklapowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają trójklapowe liście. Są niezwykle podatne na przebarwienia i jesienią przybierają barwy od żółtej do czerwonej. Jednak zanim to nastąpi są zielone, a od spodu srebrzysto-zielone. Z kolei pięciolistkowe posiadają tzw. wąsy z przylgami. Dzięki temu z łatwością czepiają się muru. Zatem, chcąc stworzyć rustykalną aranżację elewacji z zieloną ścianą można postawić właśnie na winobluszcze. Trzeba pamiętać, że to rośliny, które wymagają intensywnego podlewania. Zielone ściany z winobluszczu są odporne na zanieczyszczenia i chcąc nieco ograniczyć ich ilość w naszym ogrodzie warto postawić na te rośliny pnące, które będą pochłaniać również dwutlenek węgla i stanowić dodatkowe źródło tlenu. Gęste pnącze z winobluszczu chroni również przed zawilgoceniem ścian.


Winobluszcze sadzi się jesienią. Gleba może mieć odczyn od lekko kwaśnego, przez obojętny, aż do lekko zasadowego. Z kolei ich okres kwitnienia przypada na lato. Wtedy pojawiają się wiechowate kwiatostany o żółtej barwie. Winobluszcze to rośliny miododajne, które przyciągają owady. Stąd świetnie sprawdzą się w naturalistycznych ogrodach, gdzie dużą wagę przywiązuje się do dbałości o ekosystem. Kiedy kwiaty przekwitają winobluszcze pokrywają się okrągłymi owocami o granatowej barwie. Są one trujące dla człowieka, jednak stanowią przysmak dla ptaków, które wprost za nimi przepadają.


Warto wiedzieć, że winobluszcze nadają się również do uprawy w donicach, na balkonach i tarasach. Jednak, ponieważ są ekspansywne i tworzą rozłogi, donice muszą być odpowiedniej wielkości, by korzenie mogły swobodnie pobierać składniki odżywcze z gleby. W zbyt małych pojemnikach winobluszcze mogą obumierać. Jeśli chce się tę roślinę rozmnożyć to jest to możliwe poprzez odkłady, siew, a także zdrewniałe sadzonki. Winobluszcze pięknie prezentują się również na ścianach altan ogrodowych, stanowiąc dodatkową naturalną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.


Należy podkreślić, że niezależnie od odmiany winobluszcze nadają się nie tylko dla doświadczonych ogrodników, ale również początkujących. Łatwość w uprawie i niewielkie wymagania sprawiają, że wiele osób chętnie się na nie decyduje. Radzimy, by wybierać dla winobluszczy najbardziej słoneczne stanowiska, dzięki temu będą piękniej wybarwiać się na jesień, a tym samym stanowić niewątpliwą ozdobę małej architektury ogrodowej bądź zielonej elewacji domu. Winobluszcze mogą doskonale komponować się w ogrodzie z wysokimi drzewami liściastymi, winoroślą, a także wrzoścami.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel