Kategorie

Wiciokrzewy (Lonicera)

( ilość produktów: 3 )

Wiciokrzewy (Lonicera) to rodzaj pnączy, które doskonale zdobią ogrody. Jeśli chcą Państwo stworzyć naturalistyczny ogród w angielskim stylu lub bardziej uporządkowany – japoński bądź formowany – francuski, to w każdym z nich może się znaleźć miejsca dla wiciokrzewu. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wiele gatunków pnączy, które ozdobią altanę, a nawet elewację.


Wiciokrzewy to wiele różnorodnych gatunków, a w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się wiciokrzew japoński, dostępny w wielu odmianach, a także Browna, pomorski, czy Tellmanna. Charakterystyczne dla wiciokrzewów są niewielkie wymagania, co do stanowiska. Powinno być słoneczne, a najlepiej lekko zacienione. Dzięki temu można ochronić je przed działaniem wiatru, a jednocześnie zadbać, by pięknie zakwitły. Mogą rosnąć na średnio żyznej glebie ogrodowej. Nie znoszą jedynie suchej lub bardzo wilgotnej. Należy je sadzić w glebie ok. 10 cm głębiej, niż zostały umieszczone w doniczce. Ważne, by zapewnić im stabilne podpory. Są niezwykle uniwersalnymi roślinami, gdyż można je uprawiać również w donicach na tarasach i balkonach, wystarczy tylko odpowiednia kratka, po której mogą się wspinać. Świetnie jednak prezentują się w ogrodzie, zarówno przy ogrodzeniach, jak i altanach. Co ważne mogą latem zapewniać odrobinę cienia i chłodu, a dodatkowo chronią przed zanieczyszczeniami. Jeśli sadzone są przy ogrodzeniach lub elewacji stanowią również doskonałą izolację akustyczną, czyli ograniczają wszelkie hałasy.


Wiciokrzewy mogą rozwijać się na glebie o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego, a nawet lekko kwaśnym. Wszystko zależy od gatunku, gdyż każdy ma nieco inne preferencje. Różnią się między sobą również mrozoodpornością, dlatego niektóre odmiany należy chronić przed zimnymi, zimowymi wiatrami i sadzić w miejscach bardziej osłoniętych. Warto zwrócić uwagę na wygląd tych roślin. Posiadają niezwykle dekoracyjne liście. Gatunek japoński może mieć unerwienie żółte lub purpurowe, w zależności od odmiany. Ten o purpurowym unerwieniu liści wybarwia się na jesień na całkowitą purpurę. W przypadku większości innych odmian liście są zwykle zielone i lekko zaokrąglone. Z kolei kwiaty mają rurkowaty kształt z wywiniętymi „wargami”. Mogą w zależności od gatunku przybierać barwę od białej, przez żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną aż do purpurowej. Kwiaty wiciokrzewów pachną bardzo intensywnie, za to owoce, które wytwarzają, są trujące dla ludzi, ale za to stanowią przysmak dla ptaków. Dlatego, tworząc naturalistyczny ogród, warto wybrać właśnie wiciokrzew. Jeśli pragnie się, by zachwycał ukwieceniem od czerwca do października, to warto zdecydować się na wiciokrzew Browna lub pomorski. Z kolei dla tych, którzy poszukują pnączy kwitnących w okresie letnim, sprawdzi się wiciokrzew Tellmanna, który zachwyca swoimi kwiatami w słonecznej barwie.


Pielęgnacja wiciokrzewów obejmuje zarówno podlewanie, nawożenie, jak i cięcie. Oczywiście podlewać należy je regularnie w okresach suchych dbając, by gleba nie była zbyt wilgotna. Nawożenie mieszankami azotowymi, zapewniającymi lepsze krzewienie i zawierającymi w swoim składzie również fosfor, gwarantujący bardziej obfite kwitnienie, należy stosować od wiosny, przez cały okres wegetacji. Odmiany zimozielone najlepiej sadzić jesienią, z kolei sezonowe – wiosną. Cięcie wiciokrzewów trzeba zaplanować na wiosnę. Wtedy pędy odmian kwitnących na jednorocznych pędach skraca się o 1/3 długości. W przypadku gatunków i odmian kwitnących na pędach zeszłorocznych przeprowadza się cięcie sanitarne, zatem usuwa się najstarsze kilkuletnie pędy, a także te, które wykazują oznaki choroby lub są złamane. Wiciokrzewy należy chronić przed szkodnikami takimi jak mszyce i chorobą zwaną mączniakiem zwyczajnym, wywoływanym przez grzyby. W pierwszym przypadku szkodniki mogą pojawić się, gdy wiciokrzewy są uprawiane na zbyt suchych glebach. Z kolei choroby grzybowe pojawiają się, gdy rośliny rosną w zbyt wilgotnej ziemi.


Niewątpliwie wiciokrzewy mogą być wizytówką każdego ogrodu. Przestrzegając zaleceń dotyczących pielęgnacji i wybierając dogodne stanowisko oraz stabilną podporę, można doczekać się pnączy sięgających do wysokości kilku metrów. Za podpory poza kratkami mogą służyć bambusowe pędy, druciane linki czy kratowane ogrodzenia. Wiciokrzew doskonale skomponuje się z innymi pnączami ogrodowymi, a także soliterami, jak np. płaczące wierzby, czy też bylinami ogrodowymi, zwłaszcza trawami ozdobnymi. Ogród dzięki temu może stać się prawdziwym azylem i miejscem do wypoczynku.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel