Kategorie

Rdestówka - Rdest Auberta (Fallopia aubertii)

( ilość produktów: 1 )

Rdestówka Auberta (Fallopia Aubertii) to pnącze z rodziny rdesowatych, które osiąga w bardzo krótkim czasie znaczne rozmiary. Zatem, jeśli szukają Państwo roślin, które już w pierwszym roku po posadzeniu sprawią, że ogród będzie wypełniony długimi pędami, to warto obok bylin postawić właśnie na rdesówkę Auberta, dostępną w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. Świetnie sprawdzi się obok mocnej i trwałej podpory i będzie niewątpliwą wizytówką ogrodu.


Rdesówka Auberta to ekspansywna roślina pnąca, która świetnie nadaje się do naturalistycznych ogrodów. Zachwycają jej lekko czerwone pędy, pokryte sercowatymi, ciemnozielonymi liśćmi. Oczywiście największą ozdobę stanowią kwiaty, które pojawiają się już w lipcu i cieszą oczy aż do października. Kwiaty są wiechowate i gęsto ułożone na cienkich pędach. Biała barwa pięknie komponuje się z otaczającą zielenią. Rdesówka Auberta może wić się i piąć również po murach i elewacji, przy czym należy pamiętać, żeby w takiej sytuacji regularnie podcinać pędy, gdyż z czasem rdesówka staje się naprawdę ciężka. Najlepiej stosować ją przy pergolach i altanach, które powinny być stabilne, by nie obciążało ich nadmiernie rozgałęziające się pnącze.


W naturze rdesówka Auberta występuje w zachodnich Chinach i w Tybecie. To z tej części świata trafiła do Europy w XIX i na początku XX wieku. Nie jest rośliną wymagającą, choć oczywiście warto sadzić ją w próchniczej glebie. Dzięki temu lepiej i szybciej rośnie, a także bardziej obficie kwitnie. Oczywiście rozwinie się również na bardziej ubogiej ziemi, jednak nie tak ekspansywnie. Ponadto kiepskie warunki powodują konieczność częstszego podlewania, bo choć toleruje suche warunki, to wymaga gleby lekko wilgotnej. Rdesówka Auberta jest narażona na plamistość liści, która może pojawić się w przypadku znacznego zawilgocenia pnączy. Można ją zwalczać poprzez opryski grzybobójcze albo usunąć wszystkie chore liście i spalić, by nie poraziły innych roślin. Pozostawienie chorych liści na roślinie skutkuje jej szybkim rozprzestrzenianiem. Na szczęście rdesówkę Auberta można radykalnie przycinać, gdyż rośnie w tempie wręcz błyskawicznym. W przypadku silnego zaatakowania przez grzyba może być konieczne usunięcie całej rośliny.


Rdesówka Auberta toleruje każdy odczyn gleby i w przeciwieństwie do innych gatunków należących do tej samej rodziny toleruje również zasadowe PH. Można uprawiać ją nie tylko w glebie, ale również w donicach, na balkonach. Wtedy będzie pięła się po balustradzie. Ważne, by zapewnić jej słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Bardzo istotne znaczenie ma nawożenie rdesówki Auberta, mimo jej ekspansywnego charakteru. Nawozy bogate w azot, a także fosfor pozwolą na jej szybki wzrost i obfite kwitnienie. Należy je stosować przez cały okres wegetacji bądź w przypadku nawozów długodziałających, przynajmniej dwukrotnie, według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście stosuje się nawozy dedykowane do pnączy.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że rdesówka Auberta, choć przemarza w okresie zimowym, potrafi bardzo szybko się odrodzić. Silne skrócenie pędów wczesną wiosną może pomóc jej wykształcić zdrowe i mocniejsze pędy. Należy wiedzieć, że rdesówkę Auberta można ciąć nawet co dwa tygodnie, gdyż dzięki temu można zapobiec jej znacznemu rozrastaniu się, wszak może ona osiągnąć nawet 10 metrów długości i 8 szerokości, co jest atutem w przypadku tworzenia tzw. zielonych ścian, czy to na elewacji, czy ogrodzeniu. Rdesówka Auberta stanowi dodatkową izolację cieplną oraz akustyczną. Latem może zapewniać przyjemny chłód w ogrodowej altanie, a ponadto zawsze chroni przed zanieczyszczeniem powietrza, pochłaniając między innymi znaczną ilość potrzebnego jej do wzrostu dwutlenku węgla i oferując nam w zamian dawkę tlenu. Polecana jest zatem do sadzenia w ogrodach w warunkach miejskich, gdyż doskonale je znosi.


Warto tworzyć kompozycje różnych pnączy. Oczywiście należy wtedy pamiętać o ich regularnym przycinaniu, aby się wzajemnie nie zagłuszały. Zatem rdesówkę Auberta można posadzić obok wiciokrzewów czy też hortensji pnącej, z którą stworzy monochromatyczną aranżację ogrodu, utrzymaną w bieli. W przypadku wiciokrzewów pięknie skomponuje się z odmianą japońską. Niezależnie czy chce się stworzyć zielony żywopłot czy zieloną ścianę, rdesówka Auberta sprawdzi się doskonale. Trzeba pamiętać, że podpora dla tej rośliny musi być naprawdę solidna, aby jej nie przeważyła wraz z ekspansywnym wzrostem. Świetnie sprawdzi się zarówno w ogrodach angielskich, jak i orientalnych. Warto wiedzieć, że dobrze czuje się również blisko zbiorników wodnych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel