Kategorie

Hortensje pnące (Hydrangea petiolaris)

( ilość produktów: 2 )

Hortensje pnące (Hydrangea petiolaris) to pnącza z rodziny hydrangea, które stanowią niewątpliwą ozdobę naturalistycznych i japońskich ogrodów. Jeśli chcą Państwo stworzyć w ogrodzie zaciszną strefę obrośniętą pnączem, które nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, to hortensja pnąca sprawdzi się doskonale. W naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo wyselekcjonowane sadzonki w bardzo atrakcyjnych cenach.


Hortensje pnące pochodzą z dalekiego wschodu, a dokładnie japońskich wysp i Półwyspu Koreańskiego. Niewątpliwie zachwycają swoim dekoracyjnym charakterem. Pnącza są pokryte czymś na kształt brunatnoczerwonej kory, a liście mają owalny kształt i zakończone są ząbkami. Posiadają również wyraźne unerwienie. Atutem pnącza jest także to, że liście jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono, dopasowując się do otaczającego krajobrazu. Warto wiedzieć, że są to rośliny mrozoodporne, natomiast trzeba znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko – zacienione i osłonięte od wiatru. Hortensje pnące nie mogą rosnąć w pełnym słońcu, gdyż preferują wilgotne środowisko, zarówno jeśli chodzi o glebę, jak i powietrze. W czerwcu i lipcu hortensja pnąca zaczyna kwitnąć. Należy jednak wiedzieć, że na pierwsze kwitnięcie trzeba poczekać nawet 5 lat, jednak roślina zrekompensuje nam to później, pokrywając się co roku bardzo dużymi, sięgającymi 20 cm baldachami. Każdy kwiatostan składa się z większych kwiatów płonnych i mniejszych płodnych, które razem prezentują się niezwykle atrakcyjnie.


Hortensje pnące nie tolerują zasadowego odczynu gleb. Zawsze powinien on być lekko kwaśny. W przypadku posadzenia w wapiennych glebach narażone są na chlorozę i obumarcie. Zatem trzeba bardzo pilnować odczynu PH. W jego zachowaniu pomaga regularne stosowanie odpowiednich nawozów. Trzeba wiedzieć, że nie mogą to być uniwersalne nawozy, a koniecznie takie przeznaczone do hortensji. Chodzi o to, by w swoim składzie nie miały szkodliwego dla hortensji pnącej wapnia. Z jej wymaganiami wiąże się jeszcze jedna kwestia. Choć nadaje się doskonale jako roślina wspinająca się po murach, dzięki chwytnym korzeniowym odłogom, to jednak trzeba pamiętać, by nie sadzić jej obok świeżej ściany pokrytej tynkiem cementowo-wapiennym, gdyż wpłynie on na jej osłabienie i trudność w dalszej uprawie.


Należy wiedzieć, że hortensje pnące nie znoszą suchego środowiska, dlatego zawsze trzeba dbać o ich nawadnianie w okresach suszy i upałów. Choć trzeba dbać zarówno o odpowiednią wilgotność, jak i PH dla tej rośliny, to jednak jeśli chodzi o przycinanie, nie trzeba się tym zbytnio przejmować. Oczywiście toleruje cięcie, jednak w przeciwieństwie do innych pnączy nie jest ekspansywna i zwłaszcza w pierwszych kilku latach rośnie stosunkowo wolno. Oczywiście nie oznacza to, że nie można dzięki niej stworzyć gęstej zielonej ściany, gdyż tempo jej wzrostu później wzrasta, a docelowo może osiągnąć nawet 20 metrów długości. Ponieważ jej pnącza, podobnie jak w przypadku rdesówki Auberta, są dość silne, trzeba zapewnić jej stabilną podporę. Nie może być to w żadnym wypadku ażurowa pergola. Najlepiej, jeśli wzrasta przy ogrodzeniu, murze czy też wsparta na solidnych pędach bambusowych (przy uprawie doniczkowej). Świetnie podkreśli aranżację elewacji w stylu rustykalnym. Wystarczy posadzić ją blisko filarów znajdujących się z przodu budynku. Warto wiedzieć, że przy sadzeniu należy zachować pewien dystans od murowanej podpory i jedynie nakierować na nią pędy, by mogły w późniejszym czasie swobodnie się wspinać.

Hortensje pnące, podobnie jak inne pnącza, stanowią doskonałą ochronę przed zanieczyszczeniami. Dlatego świetnie sprawdzą się w ogrodzie usytuowanym blisko drogi. Posadzone blisko ogrodzenia będą się na nie wspinać i rozkrzewiać, a ponadto staną się dodatkową barierą akustyczną, obniżającą hałas dochodzący z okolicy. Uprawa hortensji pnącej zdecydowanie nie jest problematyczna, jeśli zapewni się jej właściwe warunki do rozwoju. Można ją skomponować z rdesówką Auberta, przy czym w tym przypadku trzeba pamiętać o przycinaniu rdesówki, by jej nie przesłoniła. Hortensja pnąca wzbogaci ogród w stylu japońskim, a także ten naturalistyczny, dzięki temu, że nie wymaga zabiegów podcinania.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel