Kategorie

Glicynie (Wisteria)

( ilość produktów: 3 )

Glicynie (Wisterie) to rośliny pnące, które zachwycają swoimi długimi groniastymi kwiatostanami z mnóstwem drobnych kwiatów, porastającymi je wiosną lub wczesną jesienią. Jeśli szukają Państwo roślin idealnych na podpory i szybko rosnących, to wisterie sprawdzą się idealnie, a w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL dostępnych jest wiele odmian w przystępnych cenach.


Glicynie to rośliny, które doskonale sprawdzą się w naturalistycznym ogrodzie, gdzie stawia się na bujną roślinność. Poza okazałymi kwiatami rośliny mogą pochwalić się pierzastymi, zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na żółto. Pędy glicynii są bardzo mocne, a w pierwszych latach życia glicynie wytwarzają solidny system korzeniowy. Wtedy też wymagają największej troski. Warto wiedzieć, że glicynie pochodzą z Azji i Ameryki Północnej. Zarówno w Japonii, jak i Chinach rosną w warunkach naturalnych, przy czym są to inne odmiany. Glicynie japońskie są prawoskrętne, z kolei chińskie wiją się w lewą stronę. Ponadto poszczególne odmiany różnią się kolorem ukwiecenia i wielkością kwiatostanów. Można wybrać wisterie białe, niebiesko-fioletowe, niebieskie, czy różowe. Wszystkie są niewątpliwą ozdobą altan i pergoli. Trzeba je jednak sadzić przy solidnych podporach, gdyż ich roczny wzrost może sięgać nawet 1-2 metrów, a glicynia chińska może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Świetnie zatem nadaje się do sadzenia przy murach domu na drewnianych lub stalowych kratkach. Najlepiej sadzić ją w odległości 15 cm od podpory.


Glicynie sadzimy w żyznej, próchniczej glebie, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Należy wybrać dla nich stanowisko słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Młode okazy można zasilać kompostem lub obornikiem bądź nawozami organicznymi. Co ciekawe roślina nie wymaga nawożenia przez całe swoje życie. Wystarczy robić to raz do roku na wiosnę przez 2-4 lat. Zbyt długie nawożenie może prowadzić do późniejszego pojawienia się kwiatów, gdyż trzeba zaznaczyć, ze glicynie nie rosną w pierwszym roku, a najszybciej po dwóch latach. Najlepiej wybierać sadzonki szczepione na pniu, które mogą kwitnąć zdecydowanie szybciej od tych rozwijających się z nasion.


W pielęgnacji glicynii istotne znaczenie ma podlewanie. Trzeba ją regularnie podlewać w okresie suszy, gdyż wymaga zawsze lekko wilgotnej gleby. Oczywiście z podlewaniem nie można również przesadzać, gdyż roślina nie znosi także zastojów wodnych. Zrównoważone nawadnianie to jedno z głównych wymagań tej pięknej rośliny. Trzeba również pamiętać o regularnym przycinaniu pnączy. Tę czynność wykonuje się latem oraz wiosną. W pierwszym przypadku pobudza się glicynie do wzrostu i obcina do długości 15-20 cm lub nad piątym liściem. W drugim, czyli wiosną, usuwa jedynie suche, połamane i pozbawione pąków pędy. Wykonuje się również cięcie tam, gdzie pędy rosną zbyt gęsto. Takie zabiegi są ważne, zwłaszcza wtedy, gdy glicynie rosną tuż przy murach domu. Istotne jest bowiem, by nieokiełznane pędy nie zaczęły oplatać rynny czy wchodzić we wszelkie zakamarki, co mogłoby powodować niszczenie tynku. Jednak przy regularnym przycinaniu i sadzeniu w odpowiedniej odległości takie ryzyko zostaje zniwelowane.


Glicynie nie są roślinami w pełni mrozoodpornymi. Z tego powodu rekomendowane jest ich okrywanie na zimę. Najlepiej stosować agrowłókninę, zarówno na główny pęd, jak i na korzenie. Przemarzanie glicynii jest jednym z głównych powodów, dlaczego w pierwszych kilku latach może nie wytwarzać kwiatów. Warto wiedzieć, że glicynie świetnie czują się w towarzystwie roślin lubiących półcień. Należą do nich chociażby funkie. Razem z nimi mogą stworzyć piękną aranżację w ogrodzie urządzonym w stylu japońskim czy też orientalnym. Trzeba pamiętać o trujących liściach i kwiatach glicynii, dlatego nie poleca się ich sadzenia osobom wychowującym małe dzieci. Niższe odmiany wisterii, które nie są aż tak bardzo ekspansywne można sadzić także przy podporach na balkonach i tarasach. Te, które osiągają znaczne rozmiary najlepiej nadają się do sadzenia przy murach domu, choć można wybrać również ogrodzenie, zwłaszcza to murowane. Warto podkreślić, że taka zielona ściana doskonale chroni przed zanieczyszczeniami, a glicynie kiedy kwitną wytwarzają piękną woń.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel