Kategorie

Złotokapy (Laburnum)

( ilość produktów: 1 )

Złotokapy (Laburnum) to pięknie kwitnące drzewa lub krzewy, które mogą stać się ozdobą zarówno parków, jak i przydomowych ogródków. Jeśli szukają Państwo drzew do formowanych ogrodów, to złotokap pięknie się na ich tle będzie wyróżniał. W naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo doskonałe sadzonki roślin, wysoce odpornych na szkodniki i choroby, które obficie kwitną.

Złotokapy to drzewa, które mogą dorastać do 5-7 metrów wysokości, jednak można je formować na mniejsze drzewka. Najlepiej, ze względu na obfite kwitnienie wybrać dla nich stanowisko słoneczne, a do tego osłonięte od wiatru. Ewentualnie mogą rosnąć w półcieniu, ale trzeba liczyć się z mniej obfitym ukwieceniem. W zależności od odmiany złotokapy różnią się wielkością kwiatostanów. Gatunek pospolity ma drobne i długie groniaste kwiatostany, osiągające około 20 cm długości. Z kolei kwiatostany odmiany Waterera Vossii, będącej mieszanką gatunków złotokapu pospolitego i alpejskiego, mogą mieć nawet 50 cm długości. Tę odmianę charakteryzują znacznie większe kwiaty niż w przypadku złotokapów pospolitych. To również jedyna z odmian, która wytwarza przyjemną woń. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie złotokapy są trujące, dlatego trzeba bardzo uważać, by dzieci nie połknęły nasion bądź przemyśleć czy w ogrodzie, z którego korzystają małe dzieci, warto je sadzić czy lepiej z tym poczekać kilka lat. Złotokapy, które kwitną najczęściej w maju i czerwcu mają piękne i bogate żółte ukwiecenie, tak bujne, że zielone liście właściwie nie są widoczne za kwiatostanami.


Złotokapy należy sadzić w glebie żyznej i próchniczej. Najlepiej czują się w zasadowej. Jednak są dość tolerancyjne i można je sadzić w glebach o PH od 5 do 8. Złotokapy należy podlewać w okresach suszy. Preferują bowiem zawsze lekko wilgotną glebę. Jeśli chodzi o cięcie to należy je zaplanować po kwitnieniu i usunąć wszystkie przekwitłe kwiatostany. Pozostawienie opadłych i zwiędniętych kwiatów może doprowadzić do chorób, w przypadku odmiany pospolitej. Dlatego zawsze przed zimą należy uprzątnąć teren wokół drzewa. Można również wykonać cięcie, w ramach którego skraca się przynajmniej 1/3 pędów. Trzeba pamiętać, by cięcie złotokapów zaplanować na koniec czerwca, kiedy już przekwitną. Jednak nie można go przekładać na późniejszy termin, gdyż latem złotokapy zawiązują pąki. W związku z tym zbyt późne cięcie spowodowałoby usunięcie przynajmniej części z nich i uboższe kwitnienie w kolejnym sezonie. Również wiosną można dokonywać cięcia, tzw. sanitarnego. Zatem usuwa się tylko te pędy, które są słabe lub zbytnio zagęszczają drzewko i utrudniają bujny wzrost.


Jeśli chodzi o nawożenie złotokapów, to warto stosować nawóz do krzewów kwitnących, który zawiera sporo fosforu i potasu, wzmacniających system korzeniowy. Najlepiej wybrać wieloskładnikowy i długodziałający. Młode okazy 2-3 letnie nie potrzebują tak bardzo nawożenia, jak starsze egzemplarze.


Złotokapy w naturze rosną w południowej Europie, m.in. we Francji i na Bałkanach. Ponieważ są niezwykle reprezentacyjne, warto sadzić je na eksponowanych stanowiskach. Świetnie sprawdzą się jako solitery, ale dobrze czują się również w grupach. Dobrze znoszą zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i susze, dlatego nadają się do urozmaicenia miejskiego krajobrazu. Choć złotokapy są dość odporne na mróz, to jednak młode, które nie zdążyły jeszcze wytworzyć silnych korzeni mogą przymarzać w czasie srogich zim, zatem można okryć je agrowłókniną. Warto wiedzieć, że złotokapy mają bardzo silny system korzeniowy, dlatego nie nadają się do przesadzania. Stąd stanowisko dla nich trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Złotokapy można komponować z powodzeniem z roślinami pnącymi, warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, tak by ekspansywne pnącza nie zagłuszyły złotokapów. Świetnie mogą sprawdzić się wisterie, które stworzą z nimi świetne połączenie ze względu na podobne, groniaste kwiatostany, choć oczywiście trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu ich pędów. Złotokapy świetnie skomponują się również z kwitnącymi bylinami ogrodowymi, z którymi stworzą naturalistyczną aranżację.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel