Kategorie

Wiśnie ozdobne (Prunus)

( ilość produktów: 2 )

Wiśnie ozdobne (Prunus) to doskonały wybór do ogrodu w stylu orientalnym. Jeśli chcą Państwo stworzyć ogród pełen kwitnących drzewek, które nie są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, to wiśnie ozdobne spełnią te oczekiwania. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo odmiany o różnorodnym pokroju, które świetnie ozdobią przydomowe alejki, a także stworzą efektowne szpalery, a ponadto takie, które są wysoce odporne na jesienne i zimowe przymrozki, jak Pendula Rubra.


Pokrój wiśni ozdobnej może być kolumnowy, jak w przypadku odmiany Amanogawa, parasolowaty, jak u odmiany Kenzo lub zwisający. Wiśnie ozdobne kwitną najczęściej w kwietniu i maju, choć są również takie odmiany, które kwitną przez cały okres wegetacji. Wszystkie jednak łączy to, że pokrywają się gęsto kwieciem, które ma nawet 5 cm średnicy, a ponadto nie owocują bądź ich owoce są szczątkowe i niejadalne dla ludzi. Chcąc urządzić ekologiczny ogród można jednak postawić na ten gatunek ze względu na to, że pojawiające się owoce są przysmakiem dla ptaków. Jest to również niewątpliwą zaletą ze względu na to, że łatwiej jest utrzymać ogród w czystości niż w przypadku tradycyjnych wiśni owocujących. Kwiaty wiśni ozdobnych mogą być jasnoróżowe, jak u odmiany Amanogawa bądź też karminowe, jak w przypadku wiśni piłkowanej Kenzo. Można również spotkać odmiany o białych, kremowych bądź jasnopurpurowych kwiatach. Liście wiśni ozdobnych piłkowanych i zwisłych posiadają postrzępione brzegi, a także eliptyczny kształt. Jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo przez co drzewka stanowią niewątpliwą ozdobę ogrodu również po okresie kwitnienia.


Wiśnie ozdobne nie potrzebują bardzo żyznej gleby do prawidłowego wzrostu. Warto jednak zapewnić im warunki jakie najbardziej im odpowiadają, a wtedy odwdzięczą się bujnym kwitnieniem. Zatem najlepszym stanowiskiem dla nich jest to słoneczne, a jednocześnie osłonięte od mroźnych wiatrów. Można zdecydować się również na stanowisko w półcieniu. Gleba odpowiednia dla wiśni ozdobnych powinna być piaszczysto-gliniasta i lekko wilgotna o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Warto zauważyć, że upalne lata i susze nie są przeszkodą dla uprawy tych roślin. Trzeba jednak pamiętać o nawadnianiu gleby raz na jakiś czas w przypadku przedłużających się wysokich temperatur i braku opadów. Wiśnie ozdobne są wrażliwe na zasolenie, co może zaburzyć ich wegetację. Z tego powodu należy pamiętać, że nieodpowiednim stanowiskiem dla nich będzie to tuż przy drodze, w miejscach, gdzie zimą nawierzchnia obsypywana jest solą.


Pielęgnacja wiśni ozdobnych nie stanowi dużego problemu i nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nią poradzić. Przede wszystkim pokrój nie wymaga przycinania. Przycina się jedynie odrosty przy pniu, jednak gałęzi lepiej nie skracać, nie tylko ze względu na zawiązujące się na całej długości pąki, ale również dlatego, że wiśnie w ten sposób naraża się na choroby grzybowe, a także wirusy i bakterie. Nawet w miejscach przycięcia odrostów trzeba jednak roślinę odpowiednio zabezpieczyć, używając do tego celu maści ogrodniczej lub preparatów grzybobójczych.


Odmiany wiśni ozdobnej piłkowanej, które nazywane są wiśniami japońskimi nie są odporne na mróz. W związku z tym należy okrywać je na zimę agrowłókniną. Wymaga tego np. odmiana Amanogawa. Z kolei Kenzo jest nieco bardziej odporna na mróz, jednak również warto chronić jej system korzeniowy przed przymrozkami. Najbardziej odporna na przymrozki jest odmiana wiśni ozdobnej Pendula Rubra, zaliczana do wiśni zwisłych. Taka odmiana polecana jest zwłaszcza do uprawy w północno-wschodniej części kraju, gdzie zimy często są naprawdę srogie, a temperatura spada znacznie poniżej zera.


Wiśnie ozdobne posiadają korony, które mogą mieć wysokość 7 metrów, a w przypadku niektórych odmian i sprzyjających warunków uprawy nawet 12 metrów. Można znaleźć odmiany, których pokrój ma znaczną szerokość, a także takie które są stosunkowo wąskie i świetnie nadają się do nasadzeń szpalerowych, jak odmiana Amanogawa. Takie odmiany można również sadzić w wielkich donicach i ozdabiać nimi taras, jednak należy pamiętać, że po około 8 latach będą wymagały wysadzenia do gruntu ze względu na rozwinięty system korzeniowy. Żaden ogród w japońskim stylu nie może być zaaranżowany bez posadzenia kwitnącej wiśni, wszak jest to kwintesencja krajobrazu tego kraju i symbol narodowy. Niewątpliwym walorem wiśni ozdobnej jest jej przyjemna delikatna woń roztaczająca się w całym ogrodzie. Dzięki temu przebywanie w nim będzie prawdziwą aromaterapią. Świetnie nadaje się zarówno do niewielkiego, jak i dużego ogrodu, gdyż może być sadzona zarówno w grupach, jak i jako soliter, czyli nasadzenie pojedyncze.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel