Kategorie

Wiązy (Ulmus)

( ilość produktów: 2 )

Wiązy (Ulmus) to drzewa i krzewy liściaste, które stanowią uzupełnienie ogrodu wypełnionego różnobarwnymi nasadzeniami drzew i krzewów. Jeśli chcą Państwo stworzyć naturalistyczny ogród, który nie będzie wymagał zbyt wielu zabiegów, to świetnie sprawdzi się w nim jeden z 20 gatunków wiązu. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znalazły się mrozoodporne gatunki, takie jak wiąz holenderski czy też wiąz karłowy.


Wiązy nie są bardzo wymagające w uprawie. Oczywiście bardzo dobrze będą rozwijać się na stanowisku słonecznym, ale można wybrać dla nich także półcieniste. Nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Niemniej jednak dobrze jeśli gleba jest żyzna i przepuszczalna. Ponadto mimo, że ten rodzaj drzew liściastych jest bardzo odporny na suszę, a w przypadku odmian wiązów pospolitych pojawia się na nich charakterystyczny korek, który dodaje walorów dekoracyjnych, to jednak ważne jest, by gleba była stale wilgotna. Mimo, iż w warunkach suszy drzewo nie obumrze, to jednak jego liście mogą zaschnąć przez co straci część swojego uroku. Dlatego mimo wszystko w okresach suszy zaleca się podlewanie wiązów. Ponieważ wiązy posiadają dość rozbudowany i głęboki system korzeniowy zwykle nie wymagają nawożenia. Jest ono konieczne w przypadku jałowych gleb piaszczystych, które będą wymagały zmieszania z glebą ogrodową. W przypadku gleby niezasobnej w wapno, czyli kwaśnej, zalecane jest także wapniowanie. Wiązy lubią bowiem glebę o odczynie obojętnym lub ewentualnie lekko kwaśnym, nie najlepiej zaś czują się w kwasowym środowisku.


Przycinanie wiązów nie jest konieczne, choć w przypadku odmian ozdobnych nie wyklucza się go. Niemniej jednak, jeśli nie tworzy się z nich przycinanych żywopłotów, to nie ma takiej konieczności, choć jak twierdzą niektórzy ogrodnicy taki zabieg może sprawić, że korona bardziej się zagęści. Wiązy mają bowiem bardzo ciekawy pokrój. W przypadku wiązu holenderskiego korona rozszerza się ku górze, czyli ma kształt odwróconego stożka. Z kolei wiąz karłowy ma nieregularny pokrój. Odmiana karłowata najlepiej nadaje się na żywopłot. Trzeba jednak pamiętać, że wiązy posadzone zbyt blisko siebie bardziej narażone są na choroby grzybowe. Najbardziej powszechną chorobą wśród wiązów jest choroba naczyniowa wywoływana przez grzyby. Można wtedy zaobserwować, że gałęzie zamierają od góry do dołu, liście więdną, brunatnieją i opadają. Zapobieganie chorobom grzybowym wiązów to po prostu unikanie ich przycinania. Wiązy holenderskie posiadają piękne liście, ząbkowane po obydwu stronach. Cechą charakterystyczną wszystkich wiązów jest z kolei wyraźnie widoczne, bogate unerwienie wszystkich liści. Wiązy holenderskie, czyli wredei, posiadają ciekawą kolorystykę liści, które są zielono-żółte. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie klonów o czerwonych liściach, a także buków. Z kolei karłowe wiązy holenderskie doskonale komponują się z zielonymi roślinami, gdyż ich liście wybarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, czyli w typowych kolorach jesieni. Z pasożytów, jakie mogą zaatakować wiązy ozdobne można wymienić mszyce i przędziorki. Ich zwalczanie to stosowanie oprysków biobójczych.


Warto wiedzieć, że wiązy, a zwłaszcza, te o powolnym wzroście świetnie nadają się do uprawy pojemnikowej. Trzeba jednak pamiętać, że w taki sposób można je uprawiać tylko przez kilka lat. Młode sadzonki w pojemnikach w przeciwieństwie do drzewek sadzonych w gruncie w przypadku odmian mrozoodpornych wymagają okrycia na zimę. Stosuje się igliwie lub korę na podłoże, a także okrycie całej rośliny np. agrowłókniną.


Ponieważ wiązy narażone są na porażenie liści przez promienie słoneczne zaleca się wybieranie takich stanowisk, gdzie słońce nie operuje przez bardzo długi czas, zatem południowe otwarte przestrzenie nie będą najlepsze. Jeśli drzewom zapewniony jest jakikolwiek cień to taka uprawa może się udać. Zatem stanowisko w półcieniu pod wieloma względami może okazać się dla wiązu zdrowsze. Warto zauważyć, że wiąz doskonale sprawdza się również jako soliter i w takim przypadku najlepiej jeśli posadzony jest w półcieniu. Gdy otaczają go inne wysokie drzewa może rosnąć nawet w pełnym słońcu. Wiązy świetnie sprawdzają się w warunkach miejskich, gdyż niestraszne są im zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że gleba dla wiązów powinna być zawsze lekko wilgotna, jednak nie można przesadzać z podlewaniem, gdyż mokra gleba, a tym bardziej taka ze stojącą wodą powoduje choroby i obumieranie wiązów. Cięcie jeśli się na nie decydujemy musimy przeprowadzić w czerwcu, gdyż później pojawiają się intensywne żółte odrosty. Wiązy mogą być również doskonałym uzupełnieniem ogrodu w stylu japońskim, gdzie będą górowały nad mniejszymi wiśniami ozdobnymi, bądź stanowiły uzupełnienie kolorystyczne drzewek o podobnej wysokości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel