Kategorie

Tulipanowce (Liriodendron)

( ilość produktów: 1 )

Tulipanowce (Liriodendron) to piękne drzewa liściaste, które już po kilkunastu latach mogą górować nad Państwa posesją i podkreślać piękno ogrodu. Te typowe solitery zachwycają swoim gęstym pokrojem, niezwykle dekoracyjnymi liśćmi, a także efektownymi kwiatami do złudzenia przypominającymi tulipany. Zatem, jeśli tuż przy domu planują Państwo rabaty tulipanowe, a w sercu lub na skraju ogrodu chcą posadzić okazałe drzewo, to tulipanowiec dostępny w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL świetnie się sprawdzi.


Tulipanowce to drzewa, których walory estetyczne doceniło już wiele osób. Nic dziwnego, gdyż posiada piękne, a przy tym nietypowe liście, a w okresie kwitnienia, które w polskich warunkach przypada na przełomie czerwca i lipca prezentuje swoje dzwonkowate żółte i żółto-pomarańczowe kwiatostany. Liście tulipanowców jesienią przebarwiają się na złoto-żółty kolor, przez co stanowią walor dekoracyjny ogrodu niemal przez cały rok. Tulipanowce posiadają dość płytki, a także wątły system korzeniowy, a przy tym lubią wilgotną glebę i to stanowi właściwie jedyne wyzwanie jeśli chodzi o ich pielęgnację. Spośród gatunków tulipanowców, można wymienić dwa główne czyli tulipanowiec chiński i amerykański. Jeśli chodzi o pokrój są one do siebie bardzo podobne, natomiast tulipanowiec amerykański jest bardziej polecany do naszej strefy klimatycznej, gdyż mimo iż nie jest całkowicie mrozoodporny, to zdecydowanie odporniejszy od swojego azjatyckiego odpowiednika. Tulipanowce posiadają liście składające się z czterech klap. Przypominają nieco liście bluszczu. Są również bardzo duże i mają nawet 15 cm długości i 20 cm średnicy.


Sadzenie tulipanowca w ogrodzie trzeba zaplanować na wiosnę. Trzeba przy tym pamiętać, że tulipanowiec będzie w przyszłości potężnym drzewem. Kiedyś ten gatunek wykorzystywany był do nasadzeń przy dworkach i pałacach, a także w parkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tulipanowca posadzić w swoim ogrodzie. Tulipanowiec musi zdążyć wytworzyć system korzeniowy, dlatego wiosna jest jedynym możliwym terminem. Oczywiście trzeba dla niego znaleźć odpowiednie stanowisko. W przeciwieństwie do wielu innych drzew i krzewów, tulipanowiec nie boi się pełnego słońca, a wręcz je preferuje. Można posadzić go również w lekkim cieniu. Poza dostępem do promieni słonecznych niezwykle ważna w uprawie tego drzewa jest odpowiednia gleba ogrodowa, która powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Wilgotna, ale nie podmokła, przede wszystkim przepuszczalna, aby możliwe było wchłanianie nie tylko wody, w trakcie podlewania młodych okazów, a także starszych w okresie suszy, ale również nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla roślin kwitnących. Używanie takich nawozów nie jest zbyt pracochłonne, gdyż wystarczy wymieszać je z ziemią, a ponadto tulipanowce wystarczy zasilić raz, na wiosnę. Przy sadzeniu należy bardzo uważać, by nie uszkodzić bryły korzeniowej, dlatego warto wybierać sadzonki w pojemnikach, w których korzenie są lepiej zabezpieczone.


Podlewanie tulipanowców w okresie suszy nie jest łatwym zadaniem, a zbyt obfite podlewanie tych drzew może prowadzić nawet do ich obumarcia. Dlatego w tym przypadku zalecane jest częstsze, a jednocześnie mniej obfite podlewanie. Aby zapobiegać parowaniu wody i składników odżywczych warto stosować ściółkowanie korą, która dodatkowo chroni młode i starsze okazy przed chwastami. Z zabiegów pielęgnacyjnych warto jeszcze wspomnieć o przycinaniu. Oczywiście tulipanowce go nie wymagają, gdyż ich pokrój jest naprawdę okazały. Jednak konieczne może być usuwanie suchych i chorych pędów. Tulipanowce szczepione na pniu odznaczają się większą odpornością na mróz, jednak stanowisko dla nich powinno być jednak osłonięte od mroźnych wiatrów. Oczywiście trzeba je również ochraniać na zimę. Można stosować chochoły ze słomy albo agrowłókninę w formie specjalnego kaptura.


Tulipanowce to niezwykle efektowne drzewa ogrodowe. Poszczególne odmiany mogą różnić się zabarwieniem liści, a także kwiatów. Warto zauważyć, że można wybierać również te wolniej rosnące. W dużym ogrodzie zdecydowanie nie zostaną przyćmione przez inne rośliny. Trzeba zaznaczyć, że uprawiane tulipanowce przy sprzyjających warunkach mogą osiągać wysokość nawet kilkunastu metrów, choć wszystko zależy od gatunku i odmiany. Sprawdzą się w ogrodzie w stylu amerykańskim obok okazałych klonów, ale również tych w orientalnym stylu, z ozdobnymi wiśniami japońskimi i trawami ozdobnymi. Jeśli chce się stworzyć ogród przyjazny dla pszczół, to zdecydowanie tulipanowiec stanie się dla nich cennym źródłem nektaru i pyłku, gdyż jest miododajny.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel