Kategorie

Trzmieliny (Euonymus)

( ilość produktów: 5 )

Trzmieliny (Euonymus) to rośliny z rodziny dławiszowatych, które pochodzą z Azji, a dokładnie Korei, Chin i Japonii. Do Europy zostały sprowadzone na początku XX wieku. Spośród wielu gatunków bardzo popularne są trzmieliny pnące, a także krzewy ozdobne, które są dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL. Rekomendujemy łączenie pomiędzy sobą różnych odmian, które pięknie zaprezentują się przy drzewach, a także jako solitery. Wśród wielu odmian każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.


Trzmieliny to krzewy, które mogą być szczepione na pniu i tworzyć niewielkie drzewka o zwartym pokroju. Tak jest w przypadku trzmieliny Forune’a Emerald’n Gold i Gaiety. Oczywiście trzmieliny te mogą mieć również płożący, a nie jedynie wniesiony pokrój. Ciekawą odmianą jest również trzmielina oskrzydlona, która rozrasta się do dużego 2-3 metrowego krzewu. Zatem trzmieliny są niezwykle różnorodne. Jeśli chodzi o liście to mogą być one zielone i przebarwiać się na jesień, na karminowo, w przypadku trzmieliny oskrzydlonej albo też posiadać żółtą obwódkę lub środek. Wszystkie trzmieliny, niezależnie od tego czy są odmianami karłowatymi dorastającymi do 50 cm i nadającymi się do uprawy doniczkowej, czy też wysokimi krzewami, mają bardzo gęste ulistnienie.


Jeśli chodzi o stanowisko, trzmieliny mogą rosnąć na każdym, zarówno słonecznym, w półcieniu, jak i cieniu, np. pod drzewami. Gleba jaką preferują powinna być przepuszczalna, a jednocześnie próchnicza. Mogą jednak rosnąć także na glebie piaszczysto-gliniastej z odpowiednim drenażem. Jeśli chodzi o odczyn, to większość trzmielin preferuje lekko kwaśny do obojętnego. Trzmielina japońska może rosnąć w glebie o odczynie lekko zasadowym. Trzeba również pamiętać, by stanowisko dla tych krzewów było osłonięte od wiatru, co ma szczególne znaczenie w zimie. Wprawdzie z czasem rośliny te zyskują mrozoodporność, jednak na samym początku są dość wrażliwe. Trzeba okrywać je warstwą stroiszu, słomy, liści, kory sosnowej, a w przypadku uprawy w doniczkach również agrowłókniny. Dzięki temu mogą przetrwać nawet srogie zimy. Mniejsze okazy sadzone w doniczkach na czas zimy można przenieść do pomieszczenia, gdzie panuje stała temperatura 8-10 stopni Celsjusza.


Nawożenie trzmielin należy przeprowadzać wczesną wiosną, a w przypadku tych uprawianych w doniczkach przez cały okres wegetacji. Trzmieliny sadzone bezpośrednio w glebie można nawozić wieloskładnikowym nawozem np. granulowanym, z kolei doniczkowe wymagają stosowania nawozu w płynie. Trzmieliny najlepiej jest jednak nawozić przy użyciu kompostu, gdyż taki nawóz najbardziej im służy. Warto pamiętać, że wiosną potrzebują nawozu azotowego, natomiast późnym latem bądź wczesną jesienią – fosforowo-potasowego. W pielęgnacji trzmielin najważniejsze jest ich podlewanie w okresach suszy. Przesuszone rośliny mogą bowiem zrzucać liście, a nawet zamierać, dlatego niezbędne jest regularne dbanie o odpowiednio wilgotną glebę. W tym przypadku również sprawdza się okrycie korzeniowe, gdyż chroni przed nadmiernym parowaniem wody. Warto wiedzieć, że przesuszenie, szczególnie w przypadku trzmieliny oskrzydlonej może prowadzić do chorób takich jak szara pleśń. W takich warunkach krzewy narażone są również na mszyce, które należy zwalczać środkami biobójczymi.


Warto wiedzieć, że trzmieliny, które mają dobre warunki mogą owocować. W naszym klimacie jest to rzadkie, jednak mogą pojawić się okrągłe czerwone owoce, które są silnie trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Dlatego należy raczej zrezygnować z nich, gdy z ogrodu korzystają małe dzieci. Co ciekawe owoce trzmielin są przysmakiem ptaków i dla nich nie są trujące.


Należy zwrócić również uwagę na kwestię przycinania trzmielin. Można to robić po zimie, wczesną wiosną. Wtedy najczęściej wykonuje się cięcie sanitarne, to znaczy usuwa wszystkie zdrewniałe i chore, czy przemarznięte pędy, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Cięcie służy również prześwietlaniu rośliny po to, by miała dostęp do większej ilości światła słonecznego i w ten sposób mogła lepiej się rozwijać. Oczywiście trzmieliny można również formować, jeśli stosuje się je w ogrodach, gdzie stawia się na geometryczne formy. Niemniej jednak krzewy te doskonale nadają się również do nasadzeń naturalistycznych, w ramach których wykonuje się jedynie cięcie sanitarne.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel