Kategorie

Tawuły (Spiraea)

( ilość produktów: 10 )

Tawuły (Spiraea) to piękne krzewy ozdobne pochodzące z Korei, Japonii i Chin. Ich szczególnym walorem są niewielkie kwiaty, ale zebrane w gęsto usiane na całej roślinie baldachogrona. Jeśli szukają Państwo krzewów, które ozdobią ogród w sposób szczególny w okresie letnim, ale również wiosennym, to tawuły dostępne w naszym sklepie EUROOGROD.COM.PL są doskonałym wyborem. Wabią swoim zapachem pszczoły i nadają się do wielu nasadzeń, zarówno na wysokie żywopłoty, jak i jako niskie krzewinki na rabatach.


Tawuły to krzewy, które nie mają bardzo dużych wymagań glebowych. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W takich warunkach najlepiej się rozwijają i zachwycają swoim ukwieceniem w okresach od kwietnia do czerwca lub od czerwca do sierpnia, w zależności od odmiany. Niektóre tawuły mogą zakwitnąć dwukrotnie. Drugi raz w okolicach września, jeśli usunięte zostaną kwiatostany i skrócone pędy. Kwiaty rozwijają się na pędach zeszłorocznych, a rośliny bardzo szybko się regenerują. Tawuły preferują glebę przepuszczalną i próchniczą, jednak mogą rozwijać się również w piaszczysto-gliniastej. Preferują odczyn od lekko kwaśnego aż do lekko zasadowego, zatem są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o miejsce uprawy.


Tawuły są bardzo różnorodne, jeśli chodzi o wielkość i wygląd kwiatów i liści. W zależności od gatunku i odmiany mogą osiągać od 50 do 300 cm. Ich liście są piłkowate i lancetowate i mogą przybierać bardzo wiele barw. Ciekawie prezentują się odmiany o czerwonkawych liściach, które przebarwiają się najpierw na żółto, a potem na ciemnozielono. Jeszcze inne mogą najpierw zachwycać żółtymi liści, a potem przebarwiającymi się na ciemnozielono. Są i takie, które najpierw są srebrno-zielone, a następnie ciemnozielone na jesień. Również kwiaty różnią się kolorystyką. Tawuły mogą bowiem kwitnąć na różowo, karminowo albo biało. Wśród ciekawych gatunków można wymienić najpopularniejsze, a więc tawułę japońską oraz tawułę szarą, a także najbardziej wartościowy wiosenny gatunek – tawułę van Houtte’a. Dwie ostatnie charakteryzuje znaczny wzrost, mogą dorastać do 1,5, a nawet 2 metrów. Ponadto posiadają duże białe kwiatostany i ciemnozielone liście, przebarwiające się jesienią na żółto. Z kolei tawuła japońska występuje w bardzo wielu odmianach. Jednak wszystkie łączy biały, różowy lub karminowy kolor kwiatów. Może być zarówno niewielką krzewinką, jak i rozłożystym krzewem.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że tawuły w większości są mrozoodporne i mogą przetrwać w temperaturze do minus 30 stopni. Jeśli chodzi o pielęgnację, to w przypadku tych krzewów ozdobnych niezwykle istotne jest przycinanie, które wpływa na obfitość kwitnienia w kolejnym okresie wegetacji. W związku z tym tawuły, które kwitną wiosną powinny być przycinane po przekwitnieniu, mniej więcej co trzy lata. Z kolei te, które kwitną latem można przycinać przed zimą albo wiosną. Należy rzecz jasna usuwać pędy wiotkie, chore, zdrewniałe. Ważne jest również cięcie, które ma na celu dopuszczenie większej ilości światła do zbyt gęsto rosnących pędów. Stare pędy wycina się u nasady. Warto wiedzieć, że wszystkie tawuły po posadzeniu skraca się do wysokości ok. 20 cm. Jednak ich wzrost jest szybki, a takie cięcie pozwala go pobudzić.


Jeśli trafi się na gatunek mniej mrozoodporny, to należy go posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Ponadto można ściółkować tawułę, aby zapewnić jej odpowiednie warunki, zanim zyska pełną mrozoodporność. Istotne znaczenie może mieć również nawożenie. Warto stosować nawóz organiczny, czyli kompost, który najlepiej wpływa na ich rozwój. Oczywiście taki rodzaj nawożenia stosuje się przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.


Tawuły mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale nadają się do nasadzeń jako solitery, zwłaszcza duże krzewy, które niezwykle ciekawie przebarwiają się na jesień. One nadają się także na naturalistyczne lub formowane żywopłoty. Niewielkie tawuły mogą pięknie uzupełnić barwne rabaty, pełne całorocznych bylin ogrodowych. Tawuła japońska świetnie sprawdzi się w ogrodach w orientalnym stylu. Będzie odpowiednim wyborem również na tarasy i balkony, w uprawie doniczkowej. Z kolei duże krzewy świetnie będą się prezentować w miejskich parkach, zwłaszcza że dobrze znoszą zanieczyszczenia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel