Kategorie

Tamaryszki (Tamarix)

( ilość produktów: 1 )

Tamaryszki (Tamarix) to rodzina niezwykle ozdobnych krzewów ogrodowych, które zachwycają swoim wiotkim pokrojem i pokryciem drobnymi bądź okazałymi, a ponadto bardzo gęsto rosnącymi różowymi kwiatami. Świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach naturalistycznych, jak i formowanych. W sklepie EUROOGROD.COM.PL znajdą Państwo doskonałej jakości sadzonki tego rodzaju roślin, które od razu nadają się do ukorzenienia. Można je sadzić jako soliter albo w towarzystwie innych roślin.


Tamaryszki nie mają dużych wymagań glebowych. Mogą rosnąć zarówno na glebie piaszczystej, jak i lekko wilgotnej, choć ze względu na stepowe pochodzenie bardziej preferują tę pierwszą. Ważne, by była przepuszczalna i zapewniała wchłanianie wody i składników odżywczych. Tolerowany przez nie odczyn to zasadowy, lekko zasadowy lub obojętny. W przypadku wielu roślin młode okazy należy regularnie podlewać przez pierwsze dwa lata. Oczywiście tamaryszki dobrze znoszą susze, a rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie powoduje, że mogą wytworzyć głębszy system korzeniowy. Starsze okazy są samowystarczalne.


Tamaryszki należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Poradzą sobie również w półcienistych, jednak należy liczyć się z tym, że nie będą kwitły równie obficie jak w słońcu. Wśród rodziny tamaryszków można wyróżnić kilka gatunków. Najbardziej popularny jest drobnolistny, ponadto można wybrać jeszcze pięciopręcikowy i francuski. Dwa ostatnie mają większe, bardziej wiechowate kwiatostany, jednak są podobnie wiotkie. Tamaryszki kwitną na pędach jednorocznych. Kwiaty tamaryszka drobnokwiatowego pojawiają się w kwietniu i przekwitają w czerwcu. Z kolei dwa pozostałe gatunki obsypują się kwiatami latem.


Przed posadzeniem tamaryszka należy bryłę korzeniową zanurzyć w wodzie. Oczywiście miejsce, gdzie ma być posadzona roślina musi być bardzo dokładnie odchwaszczone. Jeśli ziemia jest bardzo jałowa, można zmieszać ją z kompostem. Po posadzeniu i zasypaniu należy usypać misę z ziemi, która gwarantuje spływanie wody wprost do korzeni. Po podlaniu ziemia może opaść odsłaniając korzenie i w takim przypadku trzeba ją uzupełnić.


Wybierając tamaryszki, warto zwrócić uwagę na ich ażurowy, lekki pokrój, który doskonale współgra zarówno z rabatami, jak i bylinami. Jeśli chodzi o pielęgnację, to nie są roślinami wymagającymi. Częste nawożenie nie jest konieczne. Oczywiście można stosować nawozy organiczne, takie jak kompost, a także nawozy granulowane zawierające fosfor i potas, które przygotowują roślinę na zimę i pomagają jej przetrwać mroźną pogodę. Młode krzewy należy okrywać na zimę. Warto stosować zarówno ściółkę z kory, jak i kopce z kompostu. Można wybrać również do tego celu agrowłókninę.


Kluczowe w pielęgnacji tamaryszków jest przycinanie pędów. W przypadku gatunku drobnolistnego wykonuje się je po przekwitnięciu. Pędy skraca się wtedy o 1/3 długości. Usuwa się również wszystkie chore, połamane i stare pędy. Zabieg przycinania warto wykonać również po zimie, jednak wtedy usuwa się jedynie te przemarznięte i zbyt wiotkie. Bardziej radykalne cięcie stosuje się w przypadku tamaryszka francuskiego i pięciopręcikowego, gdyż pędy zostają skrócone o 2/3.


Ze względu na odporność na zanieczyszczenia, a także stosunkowo niewielkie wymagania tamaryszek sprawdza się w warunkach miejskich. Można go sadzić w przydomowych ogrodach, nawet przy ruchliwej ulicy, jak również w skwerach i parkach. Jest odporny nawet na działanie soli drogowej. Sprawdzi się także na letniskowych działkach. Warto zwrócić uwagę, że roślinę bardzo łatwo można rozmnażać poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych.


Niewątpliwie tamaryszki są niezwykle dekoracyjne. Można je wybierać do ogrodów w stylu francuskim czy też włoskim, a nawet egzotycznym. Świetnie skomponują się zarówno z lawendą jak i wrzosami. Szczególnie dobrze prezentują się na tle tych ostatnich, gdyż ich kwiaty są często do nich porównywane. Stworzą zatem monochromatyczne, kwitnące na różowo nasadzenia. Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak robinie i surmie doskonale nadają się do rekultywacji terenów poprzemysłowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel